ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Haziran 2014 Pazar 00:19

Başbakan Erdoğan, Sultanahmet'te

Başbakan Erdoğan, Sultanahmette

Başbakan Erdoğan, Sultanahmet'te halkı selamladı


Başbakan Recep Tayip Erdoğan, zenginlerin, fakirleri hatırlamasının en önemli işaret fişeğinin ramazan ayı olduğunu belirterek, "Rabbim bu ramazanı şerifi milletin birliğine vesile kılsın. Tüm insanların birliğine, beraberliğine vesile kılsın. Tüm İslam dünyasının birliğine beraberliğine vesile kılsın" dedi.

Erdoğan, Sultanahmet Meydanı'nda, Fatih Belediyesi'nin iftarına katılan vatandaşları selamladı.

Katılımcıların "başı rahmet, ortası mağfiret, sonu edebi azaptan kurtuluş" olan ramazanını tebrik eden Erdoğan, "Hoşgeldiniz. Bu akşam ilk iftarı yapıyoruz. İftarınız mübarek olsun. Rabbim iftarlarınızı kabul etsin. Sizlerle böyle anlamlı bir ayın içerisinde, anlamlı bir akşamda bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Sultanahmet Meydanı'nda Türkiye'den vatandaşlarla dünyanın değişik yerlerinden gelen misafirlerin iftar sofralarını paylaştığını anlatan Erdoğan, "O bakımdan bu akşam çok anlamlı ama bilesiniz ki bu ay aynı zamanda bu sofrada bizim bulduklarımızı bulamayanların düşünülmesinin gerektiği bir aydır" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, ramazanda yoksul kesimin düşünülmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Fakir fukaranın, garip gurabanın düşünülmesi gereken bir aydır. Çünkü bizim bulduklarımızı bulamayanlar var. Onun için de zenginlerin, fakirleri hatırlamasının en önemli işaret fişeği, işte ramazan ayıdır. Kardeşlerim ben sizin şu andaki birliğinizi, beraberliğinizi, bütünlüğünüzü ayrıca kutluyorum. Ayrıca bundan dolayı tebrik ediyorum. Rabbim bu ramazanı şerifi milletimizin birliğine vesile kılsın. Tüm insanların birliğine, beraberliğine vesile kılsın. Tüm İslam dünyasının birliğine beraberliğine vesile kılsın."

"ZULÜMLER BITSIN"

Başbakan Erdoğan, Mısır, Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmelere de değinerek, şöyle devam etti:
"İnşallah Mısır'daki zulümler bitsin. İnşallah Suriye'de ölümler bitsin. İnşallah oradaki kardeşlerimiz de huzur içinde yaşayabilecekleri ramazanlara ulaşsın. İnşallah Irak'taki katliamlar da dursun. İnşallah Irak'taki kardeşlerimiz de o mutlu yaşayabilecekleri günlere en kısa zamanda kavuşsunlar. Aynı temennim Libya içindir. Aynı temennim Myanmar içindir. Dünyanın neresinde olursa olsun, nerede bir zulüm varsa o zulümlerin sona ermesi temennimizi yenilemek istiyorum. Bu duygular içinde ramazan-ı şerife nasıl bu şekilde başladıysak, bir duayla ya Rab bizleri Ramazan Bayramı'na da aynı şekilde bayram sevincini ülkemizde ve tüm dünyada yaşayabilecek şekilde eriştir."

"BIR OLALIM, BERABER OLALIM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:
"Bu senenin bir farklılığı var. Kardeşlerim, cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyoruz. Bu cumhurbaşkanlığı seçiminin de ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ve bir olalım, beraber olalım. İnşallah aydınlık yarınların Türkiyesi'ni, 2023'ün Türkiyesi'ni de farklı bir şekilde inşa edelim."

Sultanahmet Meydanı'ndaki vatandaşlar, Başbakan Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu, fotoğraflarını çekti.
Başbakan Erdoğan, daha sonra Birlik Vakfı'nın iftarına katılmak üzere meydandan ayrıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER