ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 11:19

Başbakan Erdoğan soruları yanıtladı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ve Filistin arasındaki ateşkes sürecine ilişkin, ''Şu anda görüşmeler yine Mısır'ın öncülüğünde devam ediyor. Bu sürece Türkiye ve Katar olarak bizler katkılarımızı yine sürdürüyoruz. Temenni ederim ki inşallah bugün bir netice alırız'' dedi.
    
Erdoğan, Pakistan'a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
    
Bir gazetecinin İsrail ile Filistin arasında ateşkesin sağlanmasına yönelik temaslar olduğunu, ancak henüz bir sonuç alınmadığını belirterek, ateşkese ilişkin net bir tarih olup olmadığını sorması üzerine Erdoğan, bu tür olaylara matematik olarak bakılamayacağını söyledi.
    
Kendisinin Mısır ziyareti sırasında görüşmelerin başlattıklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
    
''Bu görüşmeleri başlattığımız andan itibaren de bunu Mısır'ın öncülüğünde yürütelim istedik. Ben de bazı arkadaşlarımı Kahire'de bırakmak suretiyle ayrıldık. Ve başta İstihbarat Müsteşarım şu anda orada, Genel Başkan Yardımcım orada. Birlikte onlar orada süreci takip ediyorlar, gerekli ilişkileri arada taraflar arasında da sürdürmenin gayreti içerisindeler. Son ana kadar Ahmet Bey'in Gazze'de ilgili ülkelerle yaptığı görüşmeler. Tabii karşılıklı metinler bu arada alındı, verildi. Ben Kahire'deyken yine bazı metinler gitti, geldi. Bu metinler üzerinde mutabakat sağlanamamıştı. Sonra metinlerde bazı maddeler çıkarıldı, ilaveler yapıldı. En son Hamas dün gelen metni kabul etmişti. Ve bu metin üzerinde, kabul edilen metin üzerinde İsrail'in cevabı bekleniyordu. Bunun için de farklı saatler verildi. Dün akşam bu iş artık karara bağlanır beklentisi içerisindeydik. Ne yazık ki dün akşam bu beklediğimiz karar çıkmadı ve bugüne sarktı. Ve bu arada da tabii İsrail yine acımasızlığını sürdürmekte, vurmaya devam etmekte. Hatta arkadaşlarımız Gazze'den ayrılırken de arkalarındaki iki gazeteciyi de ne yazık ki şehit ettiler. Bunlar da burada yaşanan tablo maalesef.
    
Şu anda görüşmeler yine Mısır'ın öncülüğünde devam ediyor. Bu sürece Türkiye ve Katar olarak bizler katkılarımızı yine sürdürüyoruz. Temenni ederim ki inşallah bugün bir netice alırız.''
    
''Daha çıraklık sürecini aşamadı''
    
Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Malatya Kürecik'deki NATO füze savunma sistemi bünyesindeki erken uyarı radarına ilişkin sözlerinin hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine de şunları söyledi:
    
''Eğer NATO'nun kurmuş olduğu bir sistemi biz kalkıp da 'burası İsrail için kurulmuştur' diye değerlendiriyorsak çok ciddi bir siyaset acemiliğidir. Sayın Kılıçdaroğlu, her zaman söylüyorum bu zat bir çıraktır. Daha çıraklık sürecini aşamadı. Burada NATO'nun daha önce var olan bir üssü, yeniden aynı yerde kurulmuştur. İlk defa Kürecik'te radar üssü kurulmuyor. İfade de şu, 'füze kalkanı' diyor. Bunun da cahili. Orada füze mi var ki, 'füze kalkanı' diyorsun. Burası bir radar üssüdür. Füze, müze yok arada. Eğer füze oraya yerleştirilecekse bunun müsaadesi bizden çıkmalıdır. Bunun kılavuzları yanlış ve şecaat arz ederken sürekli olarak sirkatini söylüyor. Karşısında da tabii hamasetten hoşlanan bir kendi grubu var, onunla da netice alacağını zannediyor. Bağırıyor, çağırıyor, bir şeyler yapıyor. Bu bir NATO radar üssüdür ve biz bu NATO'nun üyesiyiz. Ve bu bölgeye yönelik, dünyaya yönelik bir radar üssü olarak kurulmuştur. Ve bizlerde NATO'nun bir üyesi olarak bu üsse evet demişizdir. Evet dememizin de yine şartları vardır. İstediğimiz zaman, istediğimiz anda velev ki NATO'nun radar üssü de olsa oradan onu kaldırma hakkına da yaptığımız protokolle sahibiz.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER