ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 08:14

Başbakan Erdoğan, Libya Başbakanı Ali Zeydan ile görüştü


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Libya Başbakanı Ali Zeydan ile bu akşam bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan, 17 Şubat devriminin 3. yıl dönümünü kutlamakta olan Libya’nın yeniden inşası konusunda Türkiye olarak her türlü desteği vermeyi sürdüreceklerini belirtti.

Erdoğan’ın, Trablus ve Bingazi başta olmak üzere son dönemde artan şiddet olaylarının artmasından endişe duyduğunu belirtmesine karşılık olarak Zeydan ise bu tür hadiselerin kendilerini de üzdüğüne değinerek, ülkede güvenliği sağlama konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Zeydan, Libya’da demokrasiyi tesis etmeye yönelik çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Erdoğan, Libya’daki bu sürecin tüm tarafların katılımıyla, ulusal diyalog ve uzlaşma temelinde yürütülmesinin son derece önemli olduğuna dikkati çekti.

Görüşmede, Türk müteahhitlik şirketlerinin sorunları başta olmak üzere ikili ekonomik ve ticari ilişkiler de gündeme geldi.

Başbakan Erdoğan, Libya’daki iç gelişmelerden dolayı Türk şirketlerin uğradığı zararlara ve ödenmeyen alacaklara değinerek, söz konusu zararların telafisi için somut adımlar atılmasının memnuniyetle karşılanacağını belirtti.

Libya Başbakanı Zeydan ise bu meselelerle ilgili gerekli müzakereleri yapmak üzere önümüzdeki haftalarda Türkiye’ye bir resmi heyet göndermeyi planladıklarını ifade etti.

Zeydan'ın araması ile gerçekleşen görüşmenin 45 dakika sürdüğü belirtildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER