ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2014 Salı 09:02

Başbakan Erdoğan, Avusturya'da Sebastian Kurz ile görüşecek

Başbakan Erdoğan, Avusturyada Sebastian Kurz ile görüşecek

3 günlük Avrupa turuna, Avusturya ile başlayacak olan Başbakan Erdoğan, burada son günlerde bir takım açıklamalarıyla dikkat çeken Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile görüşecek.


Başbakan Erdoğan, perşembe günü Avusturya ve Fransa’daki vatandaşlarla bir araya gelmek için 3 günlük Avrupa turuna çıkıyor. Erdoğan ilk olarak perşembe günü Avusturya’nın başkenti Viyana’ya gidecek. Milliyet'in haberine göre, Erdoğan burada Avusturya hükümetinden sürpriz bir isimle biraraya gelecek. Erdoğan Türklerle bir araya geldikten sonra kendisinin gelişiyle ilgili sert açıklamalarda bulunan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile görüşeçek. Kurz, bir gazeteye yaptığı açıklamada, “Erdoğan’ı açıkça uyarıyorum; Avusturya toplumunu bölemez. Erdoğan’ı buradaki Türklere ‘Almanca öğrenin ve Avusturya’ya sadık kalın’ gibi doğru şeyler söyleme sorumluluğu var. Ama Almanya’daki gibi bir konuşma olursa, buradaki Türklerin zararına olur” demişti. Gelen tepkiler üzerine Kurz, geri adım atmış ve Avusturya’daki Türklerle ilgili olarak “Türk göçmen kökenli insanlar bizim toplumun bir parçasıdır. Başbakan Erdoğan’ın doğru kelimeler bulacağını umuyorum” diyerek sözlerini yumuşatmıştı.

Hollande ile görüşecek

Erdoğan daha sonra Viyana’dan Fransa’nın başkenti Paris’e geçerek resmi temaslarda bulunacak. Erdoğan, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya gelecek. Erdoğan cumartesi günü de Lyon’a geçerek Fransa’daki Türk vatandaşlarla buluşacak.    

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER