ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 18:26

"Başbakan emin, bu meseleler çözülecek"

"Başbakan emin, bu meseleler çözülecek"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti Genel Merkezi'nde, beraberindeki bir heyetle görüşen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Erdoğan'ın Taksim'deki olayların biteceği konusunda emin olduğunu söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, görüşme sonrasında gazetecilere açıklamada bulundu. Palandöken, "Sayın Başbakan olayların bundan sonraki süreçte meydanların boşaltılabileceğini, boşaltıldığını daha doğrusu, böylelikle o çocuklarımızın da bu işe karışmaları ile ilgili telkin edildiklerini, zaten bugün öyle bir heyetin de bizden sonra kabul edileceğini, hükümet olarak bu konuda ilgili bakanlarla birlikte yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bir nokta da nasihat ederek 'inşallah bu süreç daha uzun sürmez' dedi. 'Onlar da artık akıllarını başlarına alır' dedi. Çünkü bu ülke hepimizin. 'Bunu dış mihraklar da destekliyorlar' dedi. Dolayısıyla ülke bütünlüğü her şeyin üstünde. Tam çözüm sürecinin içerisinde önemli bir sıkıntı olmuş oldu. Atlatıldı. Başbakan emin. Bu meseleler çözülecek diye güven verdi." dedi.

Açıklamasında Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu olarak 81 birlik 13 federasyon ile Erdoğan'ı ziyaret ettiklerini belirten Bendevi Palandöken, "Önemli bir gün. biliyorsunuz iki haftadır gezi parkı ile ilgili esnaf ve zanaatkarlar önemli zararı ziyanı var. Ama bundan da öteye bu gençlerimizin, bu çocuklarımızın sağlıkları, huzurları ve ülkede bugünkü sistemi içerisinde demokratik haklarını ararken maalesef provokasyonlarla huzursuz oldular. Esnaf huzursuz, vatandaş huzursuz. Alışveriş durma noktasına geldi. Bunların tamamını Sayın Başbakanıma aktardım. Başbakan da esnafın zararı ile ilgili, esnafın genel sorunları ile ilgili, düzenlemelerin yapılacağı ile ilgili, bakanlıklarla birlikte bu meselenin kısa zamanda çözüleceğini söylediler. Önemli olan ülkede huzurun, güvenin devam etmesi. Çünkü içerde ve dışarıda Türkiye'nin imajının iyi olmaması esnaf sanatkar açısından da olumsuzluklara neden oluyor. Ama hepsinin önünde ülkenin birliğinin dirliğinin huzur güven içinde olması da en büyük esnaf ve zanaatkarın meselesi olarak görüyoruz." diye konuştu.

Başbakan ile uzun bir süre konuştuklarını söyleyen Palandöken, görüşme hakkında şu bilgileri verdi: "Taksim'de olan olaylarla ilgili, Türkiye'nin diğer illerinde olan olaylarla ilgili değerli başkanlarım bilgi verdi, ama Sayın Başbakanım da olayları slaytlarla izleme fırsatı verdi. Türkiye'de neler oluyor, neler bitiyor, niçin böyle olduğu noktasına gelindi. Dolayısıyla biz mutlu bir şekilde ayrılıyoruz. İnşallah bu eylemler de netice itibariyle bir sonlandırılma pozisyonuna girdi. Ama tabi insanların böyle kırılmadan, dökülmeden, gazla esnaf dükkanlarının veya caddelerin işgali ile ilgili huzursuzluklarımızı bildirmiş olduk. Olumlu geçti."

'Esnafın zararına ilişkin bilanço ilettiniz mi?' şeklinde bir soru yöneltilen Palandöken, "Rakam yok. Sayın Başbakanın elinde zaten 75 milyonluk yapılan ilk zararlarla ilgili bilgi var. Tabi onun daha çok üstünde iş kayıpları var. Bununla ilgili insanlar, çalıştıkları insanların sosyal güvenlikleri başta olmak üzere birçok sorunları var. Bu Türkiye'deki esnaf sanatkarların genel meseleleri yanında ekonomik zarara yol açan son olaylarla ilgili de Sayın Başbakan zararların karşılanacağını, huzursuzluğun bittiği andan itibaren esnafın tekrar eski işe kavuşacağını söylemiş oldu. Zaten biz de tekrar itidale, bu ülkenin esnaf sanatkarı olarak, çocuklarımızla ilgili meselelerde Başbakan'a söylediklerimiz, onlara sahip çıkılması lazım geldiğini, bunların bu süreçte tedirgin olmamalarının sağlanması gerektiğini de söylemiş olduk. Eminim ki zarar ziyandan öte insanların oradaki mağduriyetinin önlenmesi çok önemli. Can çok önemli." ifadelerini kullandı.

'Olayların biteceğine dair ne duydunuz?' diye başka bir soru yöneltilen Palandöken, şöyle konuştu: "Sayın Başbakan olayların bundan sonraki süreçte meydanların boşaltılabileceğini, boşaltıldığını daha doğrusu, böylelikle o çocuklarımızın da bu işe karışmaları ile ilgili telkin edildiklerini, zaten bugün öyle bir heyetin de bizden sonra kabul edileceğini, hükümet olarak bu konuda ilgili bakanlarla birlikte yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bu noktada nasihat ederek 'inşallah ki bu süreç daha uzun sürmez' dedi; 'Onlar da artık akıllarını başlarına alır' dedi. Çünkü bu ülke hepimizin. 'Bunu dış mihraklar da destekliyorlar' dedi. Dolayısıyla ülke bütünlüğü her şeyin üstünde. Tam çözüm sürecinin içerisinde önemli bir sıkıntı olmuş oldu. Atlatıldı. Başbakan emin. Bu meseleler çözülecek diye güven verdi. Artık orada (Taksim) rahatlıkla girilebileceğini söyledi. Orada artık polislerin olduğunu bahsetti. Bir sıkıntı kalmadı, huzur istiyor."

Esnaf heyetini kabulünün ardından Erdoğan, Gezi Parkı eylemcileri ile de bir araya geldi. Görüşme halen devam ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER