ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 20:01

"Bana onu sormayın"

"Bana onu sormayın"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmasına ilişkin açıklama yaptı.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmasına ilişkin, "Anayasa gibi bir konuda, 'illa şu tarih, bu tarih' derseniz sıkıntımız oluyor. Ama uzamaması gerektiğini de söyledik. Onun için dört siyasi parti neyi ne zaman bitirecekse onu da netleştirmesi lazım." dedi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Aliya İzzetbegoviç Parkı'nın açılışına gelişinde, Altındağ Belediyesi tarafından restore edilen eski Ankara evlerinden birini gezdi. Ev ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Çiçek, "Yeni anayasa konusunda siyasi partilerin bazı önerileri vardı. Öneriler alındı. Beklentileriniz nelerdir?" sorusuna üzerine; Meclis'teki 4 siyasi partiden görüşlerini bildirmelerini istediklerini, 5 Nisan Cuma günü partilerin görüşlerini illettiklerini söyledi. Böylece, kamuoyunun da ilk defa hangi parti hangi konuda ne düşündüğünü ayrıntılı şekilde görme imkanı bulabileceğini kaydeden Çiçek, “Eskiden genel söylemler çerçevesinde konular tartışılıyordu, artık bu andan itibaren partilerin anayasadaki herhangi bir başlık ve konuyla ilgili ne düşünüyorsa onu görme imkanı bulunabilecek." İfadelerini kullandı.

"ZAMAN SORUNU ÇÖZMEYE YETMEZ"

Çiçek, bazı maddelerde sağlanan mutabakatın bazılarında müzakere yapılmasına rağmen gerçekleştirilemediğini vurgulayarak, "Bu konuları makul bir süre içerisinde, çok da fazla geciktirmeden hangi yol ve yöntemle görüş birliği haline getirecekler onu da yarın öğrenmiş olacağız. Zaman sorunu çözmeye yetmez. Zamanı iyi kullanmak gerekir. Onu nasıl kullanacaklar. Bunu da yarın akşam beraber yapacağımız toplantıda öğrenmiş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Çiçek, komisyon çalışma süresinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin olarak da şöyle cevap verdi: "Tarih işini ikide bir sormayın bana. Sanki bir çek düzenliyoruz, ertesi gün olmazsa çek, senet karşılıksız çıkacak. Anayasa gibi bir konuda, 'illa şu tarih, bu tarih' derseniz sıkıntımız oluyor. Ama uzamaması gerektiğini de söyledik. Onun için dört siyasi parti neyi ne zaman bitirecekse onu da netleştirmesi lazım. Aksi takdirde işin en kolay yolunu soruyorsunuz, 'şu tarihte mi bitecek, bitmeyecek mi'. Sanki bir elbise dikiyoruz, yarın sabaha bunu dikmiş olacağız. İş, biraz farklı bir boyuta doğru gider o zaman.''

“ANAYASA, İÇ TÜZÜK, MECLİS UYGULAMALARI NEYİ GEREKTİRİYORSA ONU YAPACAĞIZ”

Çözüm süreci komisyonuna, bazı partilerin üye vermeyeceğinin gündemde olduğunun sorulması üzerine de Çiçek, Anayasa, iç tüzük ve Meclis uygulamaları neyi gerektiriyorsa onu yapacaklarını söyledi. Bugünkü iç tüzüğün 1973 yılından bu yana uygulandığını vurgulayan Çiçek, "Bugün karşılaştığımız sorunlar dün de vardı, eski dönemlerde de vardı. Dolayısıyla Meclis uygulamaları geçmişte nasıl olduysa bundan sonraki uygulamayı da aynen öyle yaparız." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER