ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 15:48

Balkanlar'da barış dünyanın yararına

Balkanlarda barış dünyanın yararına

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Makedonya Meclis Başkanı Trajko Veljanovski ile baş başa görüşmesinin ardından, heyetler arası görüşmelere geçildi.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Makedonya Meclis Başkanı Trajko Veljanovski ile baş başa görüşmesinin ardından, heyetler arası görüşmelere geçildi.

Burada yaptığı konuşmada Çiçek, heyeti Türkiye'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Veljanovski'nin üçüncü kez seçildiğini, bunun önemli bir başarı olduğunu belirten Çiçek, Veljanovski'yi tebrik etti. Çiçek, Makedonya'da yeni hükümetin kurulmasından da memnun olduklarını vurgulayarak, hükümete başarılar diledi.

Çiçek, "Balkanlar'ın kilit ülkesi" şeklinde nitelendirdiği Makedonya'nın, barış, huzur, istikrar ve refahın temini, tesisi bakımından özgül ağırlığının çok yüksek olduğunu söyledi.

İki ülke yöneticileri arasında çok samimi işbirliği, diyalog ve kararlılık bulunduğuna işaret eden Çiçek, halkın temsilcileri, Meclis Başkanları ve milletvekilleri olarak bu sürece azami katkıyı vermeleri gerektiğinin altını çizdi. Çiçek, bu yöndeki çabalardan memnun olduklarını, bunu daha da artırmaları gerektiğini dile getirdi.

Çiçek, iki ülkedeki dostluk gruplarının çabalarını desteklemeleri gerektiğini vurgulayarak, ihtisas komisyonları, meclis bürokrasisi ve uluslararası platformlarda da iki ülke temsilcileri, milletvekillerinin dayanışma içinde olmasına önem verdiklerini anlattı.

"Hedefimiz 1 milyar dolara çıkarmak"

Siyasi ilişkiler iyi olunca, bunun doğal sonucu olarak ekonomik, ticari ve diğer alanlardaki ilişkilerin de gelişeceğini vurgulayan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hedefimiz, en kısa sürede ticaret hacmimizi, birlikte, yoğun çabayla 1 milyar dolara çıkarmaktır. Bunun imkanı vardır diye düşünüyorum. İşadamlarımızın orada ticaret yapmasını, doğrudan yatırım yapmasını teşvik ediyoruz, yaklaşık 100 şirketimiz orada yatırım yapıyor. Siz onlara iyi evsahipliği yaparsanız, cesaretlendirirseniz, teşvik ederseniz, iki tarafın da yararına olur, dostluk ve işbirliğimizi daha da kalıcı hale getirir. Sayın Başbakanınız, eylülde Türkiye'yi ziyaret edecek, bu ziyarette ekonomik, ticari ve diğer konular konuşulacaktır ve önemli bir ziyaret olarak değerlendiriyoruz. Bu yönde yapılacak bir çok iş var, karma ekonomik komisyon toplantıları, ikili ziyaretler, bakan ve başbakanlar düzeyindeki ziyaretlerle, bu konularda daha çabuk mesafe alırız.

Bir başka ilişki alanımız, eğitim ve kültür alanı. Orada Osmanlı mirası bir çok eser var, orada sizin de vatandaşınız olan onların da orada huzur, barış içerisinde Makedonya'nın kalkınmasına azami katkıyı vermesi için bir Türk varlığı var. Bu eserlerin korunması, restorasyona önem veriyoruz. Bu konudaki çabalarınıza, anlayışınıza teşekkür ediyoruz. TİKA aracılığıyla orada bir çok proje yürütüyoruz. Eserlerin tekrar fonksiyonel hale gelmesi hem turizm ve hem kültürel mirasın korunması açısından önemli gayretler. Sizin bu yöndeki müzaheretiniz de önemli olacak, bundan dolayı da teşekkür ederim.

Sizin BM İnsan Hakları Konseyi adaylığınızı destekledik, seçilmenizden memnuniyet duyduk. Ümit ediyoruz ki siz de 2015-2016 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için bu desteği bizden esirgemezsiniz."

"Her ziyaret yeni bir ziyaret ve işbirliğini doğruyor"

Makedonya Meclis Başkanı Trajko Veljanovski de kardeş ve dost ülke Türkiye'yi ziyaretinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Veljanovski, yeni görevindeki ilk ziyaretinin Türkiye'ye yapmasının önemli olduğunu dile getirdi.

İki ülke vatandaşları arasında çok iyi ilişkiler bulunduğunu ifade eden Veljanovski, ikili görüşmeler yapıldığını, geçen yıl dostluk gruplarının Türkiye'yi ziyaret ettiğini, bu yıl da Türkiye'yi beklediklerini kaydetti. Veljanovski, her ziyaretin, yeni bir ziyareti ve işbirliğini doğurduğuna işaret etti.

Veljanovski, her zaman Türkiye'den politik ve siyasi destek aldıklarını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Makedonya'nın, Türkiye'den gelen yatırımcılara her zaman açık olduğunu vurgulayan Veljanovski, "Umuyorum, Başbakanımızın Türkiye'ye ziyareti sayesinde ülkemize daha fazla yatırımcı gelecektir. Türk mili kimliği, Makedonya'da saygıyla karşılanıyor. Makedonya'daki Türkler sadık vatandaşlardır. Türk varlığı, Makedonya'nın çok kültürlü yaşam anlayışının önemli bir ritmini oluşturuyor" diye konuştu. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER