ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 15:55

Bakanlar Davutoğlu ve Avcı Konya'da


 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, en büyük hayrın okul yaptırmak olduğunu söyledi.
    
Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte, AK Parti İl Koordinasyon Toplantısı'nın ardından merkez Karatay ilçesinde iş adamı İsa Bezirci tarafından yaptırılan, 24 derslikli İsa Can Bezirci Orta Okulu'nun açılışına katıldı.
   
  Pek çok kişiye teşekkür borçlu olduklarını, ilk teşekkürü hayırsever İsa Bezirci'ye sunmak isteğini belirten Davutoğlu, ''Bu okula, dede, baba ve oğlun ismini birleştirerek İsa Can Bezirci adını koydular. Nesilden nesile aktarılan bir güzel hayır geleneğini sürdürüyorlar'' dedi.
    
''Tüm hayırseverlerin yaptığı hayırlar önemli, ancak en büyük hayır okul yaptırmaktır'' diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Çünkü biz, 'bana bir harf öğretenin kölesi olurum' diyen bir büyük sahabenin yolundan yürüyenleriz. Eğer bir harf öğretene, öğretmene köle olunuyorsa, öğretmenlerle öğrencileri buluşturanlara ne olunur düşünün. Allah hayırseverimize iki cihan saadeti versin ve bu güzel okulda yetişen her nesli de onun gibi hayır sahibi nesiller eylesin. Hayırsever İsa Bezirci beyefendi ile inşallah daha birçok hayır faaliyetinde bir arada olacağımızı ümit ediyorum. İkinci teşekkürüm, kadim dostum sayın Bakanımız, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya... Milletvekili olarak seçildiği Eskişehir dışında, bakan olarak ilk ziyaretini Konya'ya yaptılar. Manen o hep Konyalıydı, eminim bu güzel yola çıkarken de Hazreti Mevlana'nın, Şems-i Tebrizi'nin desturunu alarak çıkmak suretiyle aslında; eğitimin, irfanla, ilimle, ahlakla bezendiğini de hepimize göstermiş oluyorlar.''
    
    Öğretmen-öğrenci ilişkisi bitmez
    
     Geçen hafta ilkokul öğretmeni Müzeyyen Kızanlıklı'yı kaybettiklerini ifade eden Davutoğlu, ''95 yaşındaydı. 1960'lı yıllarda ilkokulda yetişmeme vesile oldu. Güzel bir ahlakı bize aktarmak için çaba sarf etti. Son ziyaretlerinden birinde 'bana bir hal olursa, ilahi emir gelirse beni sen defnet' demişti. Geçen hafta 95 yaşında ölüm haberini aldığımda bizzat gidip defnettim. Her ilişki biter, zayıflayabilir, zihinlerde iz bırakmayabilir. Ama bir ilişki var ki hiçbir zaman bitmez, hiç bir zaman zayıflamaz. Bu, öğretmen-öğrenci ilişkisidir. Çünkü o ilişkide Allah'ın 'ilim' isminin yansıması vardır'' diye konuştu.
    
     -Milli Eğitim Bakanı Avcı-
    
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise böyle güzel bir vesileyle kendilerini bir araya getiren hayırsever iş adamı İsa Can Bezirci'ye teşekkür etti.
    
Kendisinden önce söz alan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun çok güzel konuştuğunu vurgulayan Avcı, şunları kaydetti:
   
  ''Ahmet hoca, değerli Dışişleri Bakanımız, o kadar güzel konuştu, o kadar güzel şeyler söyledi ki, şimdi bu konuşmanın üzerine lafı uzatmak, hem bu soğuk havada bekleyen çocuklarımıza, hem de o güzel konuşmanın içeriğine haksızlık olur. Bu bizim, Ahmet hoca ile zaten eski bir uygulamamız. Başbakanlık'taki görevlerimiz sırasında yabancı heyetler geldiği zaman Ahmet hoca, güzel güzel onlara Türkiye'yi, medeniyetimizi anlatır; onlar dinlerken ben de ikaz ederdim aynı sofrada olduğumuz zaman. 'Bakın, hocayı iyi dinleyin, ben de onun anlattıklarından yazılı yapacağım' diye. Şimdi öyle bir şey yapmayacağız ama hepimiz bu güzel konuşmadan hissemizi aldık. Ben tekrar değerli iş adamı hayırseverimize ve bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yaptırılan okulda her sabah yüzlerce çocuk defterini açacak. Çocukların defterlerine yazdıkları her harften, okulu yaptıran hayırseverin amel defterine de bir pay düşecek.''
    
Davutoğlu ve Avcı, daha sonra kurdeleyi keserek açılışını yaptıkları okulu, protokol üyeleriyle birlikte gezdi.
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER