ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 23:50

Bakanlar Çavuşoğlu ve Eroğlu Manisa'da


AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Manisa büyükşehir belediye başkan adayı Hüseyin Tanrıverdi'nin, kent için hazırladığı 45 projenin tanıtım törenine katıldı.
Bakan Çavuşoğlu, Atatürk Spor Salonu'nda yapılan tanıtım şöleninde, Manisa büyükşehir belediye başkan adayı Hüseyin Tanrıverdi'nin 45 projesini incelediğini ve hepsinin birbirinden değerli olan projelerin Manisa'nın standartlarını arttıracağını kaydetti.
Çavuşoğlu, Manisa'nın katı atık projesine ve Soma'nın su arıtma projesine Avrupa Birliği fonlarından 28 milyon avro aktaracaklarını belirterek "Kırsal kalkınmayı unutmuyoruz. Hayvancılık ve tarım politikalarına destek vereceğiz. Spor politikalarına da destek vereceğiz. Hüseyin Tanrıverdi'nin hazırlayacağı projelere danışmanlık, teknik danışmanlık projeleri hazırlayarak destek vereceğiz. Önce seçimleri kazanacağız. İzmir'i kazanacağız, Manisa'yı kazanacağız" dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise muhalefet partilerinden tesadüfen belediye başkanlığı kazananların çoğunun zaman 3-5 sene ne yapsak diye düşündüklerini, Manisa'da 5 yılın boşa gittiğini savundu. Bugünkü projelerin çok önemli olduğunu kaydeden Eroğlu, şunları söyledi:
"Ben buraya gelirken, yarın açıklayacağımız 39 müjdeyle geldik. Toplam maliyet 371 milyon lira. Barajlar, göletler, dere ıslahları, meteoroloji faaliyetleri, milli parklar ve doğa koruma faaliyetleri var. Sürpriz olsun diye açıklamıyorum. Zaten açıklasam da beni bu saatte dinlemezsiniz. Yarın 26 tesisin temelini atacağız açılışını yapacağız. 263 milyon lira. Buraya gelirken çok büyük yatırımlarla geldik. Hükümetimiz Manisa'ya çok büyük yatırımlar yapıyor. Toplam tutarı 9 milyar 100 milyon lira. Manisa çiçek gibi olacak. Bunun sözünü veriyoruz. Ege'nin yıldızı değil, dünyanın yıldızı bir Manisa olacak. Orman ve Su işleri Bakanı olarak 735 milyon liralık yatırım yapmışız. Yapılacak yatırımlarla bir katrilyonu (milyar) aşıyoruz."
AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım Manisa ve İzmir'in birbiriyle birleşmiş gibi olduğunu ifade ederek "Manisa ve İzmir'in de geleceği aynı. 30 Mart'ta biz İzmir'de, Hüseyin Tanrıverdi Manisa'da yetkiyi alırsak müşterek yapacağımız çok iş var'' dedi.
Manisa ile İzmir arasındaki yolculuğu kısaltacak Sabuncubeli Tüneli'nde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Egeray, İZBAN'ı Manisa'ya uzatıyoruz. Onun da kararını aldık. İstanbul'dan İzmir'e gelen otoyolu Manisa'dan geçiyor. Ankara'dan İzmir'e gelen hızlı tren de Manisa'dan geçiyor. Manisalıların yollarını böldük, bölünmüş yollarla Manisalıları birbiriyle birleştirdik. 76 kilometre ile aldığımız yolları 376 kilometreye çıkardık. Sadece Manisa'nın yollarına bir milyar lira harcadık. Manisa daha fazlasını hak ediyor. İzmir'de laf ebeliği yapanlar, bir türlü İzmir'e gelmiyorlar, yatıyorlar kalkıyorlar ulusal gündemle konuşuyorlar. İzmir'de yatırım yok, hizmet yok. Hükümetin icraatlarını tenkit ediyorlar, İzmirlileri tekrar, seçimde ideolojik söylemler hamasetle mobilize edip, düzenlerini iktidarlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. İzmirli de Manisalı da bu oyuna gelmez.''
Sunum eşliğinde projelerini tanıtan Hüseyin Tanrıverdi ise Gediz Projesi'nin "çılgın proje" olduğunu, bunun için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'ndan destek sözü alacağını kaydetti. Tanrıverdi, Batı Kışla Projesi'nin Manisa'nın batıya açılan penceresi olacağını dile getirerek şöyle konuştu:
"Batı Kışla yerine eşsiz parkları yapacağız. Geniş bulvarlar, yeni hizmet binaları bulunacak. İzmir'deki gençlerimiz artık Manisa'ya gelecek. 2 bin kişilik kongre merkezi yer alacak. Bu çılgın projenin içinde bir çılgın merkez olacak. Dünyada üçüncüsü olacak Miniadünya yer alacak. Dünyanın 7 harikasını ve en güzel mekanlarını Manisalıların ayağına getireceğiz. Onları burada izleyeceksiniz, birebirlerini yapacağız. Dünyaya model olacağız."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER