ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2013 Cumartesi 02:47

Bakanı Yıldız: Kayıp kaçak yüzde 9,4

Bakanı Yıldız: Kayıp kaçak yüzde 9,4


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dicle ve Van bölgesi çıkarıldığında Türkiye'nin kayıp kaçak ortalamasının Avrupa Birliği'nin kayıp kaçak ortalamasından düşük olduğunu belirterek, kayıp kaçağın yüzde 9,4 olduğunu söyledi.

2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmeler devam ediyor. Altıncı turda; Adalet Bakanlığı, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bütçe ve kesin hesapları yer alıyor.

Eleştirilere cevap veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin dört bir yanında havaların bugün, geçtiğimiz yılın Aralık ayına göre ortalama 6 derece daha soğuk olduğunu söyledi. Bununla alakalı 183 milyon metreküp civarındaki günlük tüketimin şuanda 200 milyon metreküpler civarına geldiğini belirten Yıldız, "Hamdolsun, gaz arzıyla alakalı herhangi bir sıkıntımız yok ve bununla alakalı da bütün meskenlerimizin, önemli ölçüde sanayimizin ihtiyaçları karşılanmaya devam ediyor. Yalnız, her zaman söylüyorum, geçen hafta bir televizyon programında da söyledim. Atmosfere açık işletmelerde, hele hele 1milyon 100 bin kilometre iletim ve dağıtım hattı olan işletmelerde bir kısım aksaklıkların olmasının çok muhtemel olacağını söyledim." dedi.

Dün Yerköy'de aşırı güç çekiminden dolayı bir trafonun patladığını ve sabah 04.20'de iki ilçede elektrik tedariki sağlandığını dile getiren Yıldız, "Suruç'ta 2x50 MW'lık trafomuz vardır. Birisi aşırı güç çekiminden dolayı yanmıştır. Şimdi, biz onu değiştiriyoruz. Ancak, şimdi bu nereden kaynaklanıyor? Bakın, şu anda hala oradaki vatandaşlarımızın, sehven olduğuna inandığım bir şekliyle, yüzde 76'sı elektriği hâlâ kaçak kullanıyor arkadaşlar. Geri kalan yüzde 24'ünün de yüzde 20'si tahakkukta para ödüyor. Şimdi, her şeyi açık konuşmak istiyorum. Bir köyde -arkadaşlarım geldiler, bana bunu söylediler- 3 tane vatandaşımıza 5'er TL, ayda 5'er TL para yatırttırılıyor. Biz dedik ki: 'Bu köyde para ödeyen yok. Köyün elektriğini normalde kesecek işletmeci.' Deniyor ki: '3 tane vatandaşımız orada elektrik parasını ödüyor. Bakın, 5'er TL'den.' O yüzden, biz birbirimizi aldatmayalım arkadaşlar. Açık ve net olalım. Bizim Türkiye'nin dört bir yanında, Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a varıncaya kadar vatandaşlarımızın hakkının, hukukunun korunması için uğraşmamız lazım." diye konuştu.

Kayıp kaçak oranlarına da değinen Bakan Yıldız, şöyle devam etti: "Evet, kayıp kaçak oranlarının daha hızlı da düşürülmesi lazım. Bugün Dicle ve Van bölgesini çıkarttığımızda Türkiye'nin kayıp kaçak ortalaması Avrupa Birliği'nin kayıp kaçak ortalamasından düşüktür; yüzde 9,4'tür. Şimdi, bize düşen görev o bölgelerimizde de bunu yapmaktır arkadaşlar. Bunu nasıl yapacağız? Vatandaşımıza anlatacağız; dokusu, yapısı sağlam olan vatandaşımıza bunları aktaracağız, ödeme alışkanlıkları kazandıracağız. Ve oradaki şirket 762 milyon TL'lik faizi sildi; asıl paralarla alakalı. Eğer tahsilat yapacaksak, asıl paraları da indiriyorum ama tek şartla; abone olmanız şartıyla. Şimdi, 22 bin 700 tane sulama pompasından 580 tane abone olundu. Arkadaşlar, biz bir noktasında buna 'dur' demek durumundayız, buna kayıtsız kalamayız, 'Neyse, o zaman yapılsın.' diyemeyiz. Bu irade koyduğumuz yapıya hep beraberce sahip çıkacağız. Oradaki vatandaşımız da bizim vatandaşımız. Her türlü kolaylığın sağlanmasında -ama abone olmak kaydıyla- her birimiz görev yapacağız. O yüzden, biz bu iradeyi gösteriyoruz ve bunun da bizim önümüzdeki vizyon, önümüzdeki stratejik hedefler ve önümüzdeki politikalar çerçevesinde mutlaka yapılabiliyor olması lazım."
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER