ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 18:27

Bakanı Eker, Çankırı'da

Bakanı Eker, Çankırıda

Eker, "Bu ay biz çiftçilere 1 milyar 651 milyon lira ödeme yapıyoruz. İlk, yılın 4 ayında 4,4 milyar Türk Lirası ödeme yaptık" dedi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Bu ay biz çiftçilere 1 milyar 651 milyon lira ödeme yapıyoruz. İlk, yılın 4 ayında 4,4 milyar Türk Lirası ödeme yaptık" dedi.

Eker, valiliği ziyaretinde yaptığı konuşmada, bu ayki ödemelerin mayısın son haftasında yapılacağını söyledi.
850 milyon liranın, yağlı tohumların prim desteği olacağını belirten Eker, şöyle konuştu:
"420 milyonu küçükbaş hayvan, koyun-keçi, 100 milyon lirası hububat, 35 milyon lirası sertifikalı tohum desteği. Buzağı, balıkçı gemisi desteği dahil olmak üzere toplam 1 milyar 650 milyon lira bu ay ödüyoruz. Böylece mayıs sonu itibarıyla 6 milyar lira ödemiş olacağız yani 9 milyar 700 milyon Türk Lirası'nın 6 milyar lirası mayıs itibarıyla ödenmiş olacak. Geriye 3 milyar 700 milyon lira kalıyor. Onu da yılın 7 ayında inşallah ödeyeceğiz. Çiftçilerimiz için bereketli kazançlara vesile olmasını temenni ediyorum. Türkiye'de 2014 yılı içinde kuraklık, don, dolu ve sel gibi bütün tabii afetlerden ekilişleri ve ürünleri yüzde 30 ve üzeri zarar gören üreticilerimizin borçları bir yıl süreyle erteleniyor. Bununla ilgili kararname yayımlandı. Çankırı da bu illerimiz arasında. Çiftçilerimize tekrar geçmiş olsun dileklerimi sunmak istiyorum."

TOPRAK REFORMU

Eker, bir gazetecinin, "Toprak yasasını çıkarttınız, bunun uygulaması nasıl olacak?" sorusu üzerine, ileride yönetmelik çıkarılacağını ve uygulamanın yönetmeliğe göre yapılacağı yanıtını verdi.

"Asıl olan, Türkiye'de parçalanmak suretiyle verimsiz hale gelen tarım arazilerinin bölünmesinin önlenmesidir" diyen Eker, "Mirasçılara, kendi aralarında bir şekilde önerdiğimiz yollar var. O yollardan birine başvurmak suretiyle araziyi böldürmeden müşterek şekilde mümkünse ya birbirlerine devretsinler veya ortak kullansınlar veya bir şirket haline getirsin mirasçılar. Kendileri limitet şirket haline getirsin. Eğer bunların hiçbirini yapmıyorlarsa, kendi aralarında anlaştıkları birine devretsinler" ifadesini kullandı.

Eker, hissedarların hiçbirinin hakkına herhangi bir kısıtlama getirmediklerine işaret etti.

Yasal açıdan hepsinin haklarının saklı olduğunu dile getiren Eker, şunları kaydetti:

"Ancak diyoruz ki gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de tarım arazileri miras yoluyla bölünmesin çünkü bu, Türkiye'ye çok büyük zarar veriyor. Mevcut, parçalanmış ve bölünmüş yapıdan ötürü, Türkiye'nin ortalama yıllık kaybı, en az 17 katrilyon lira eski parayla, 17 milyar lira yani bir senede cumhuriyet tarihinin en yüksek desteğini biz ödüyoruz. 9,7 milyar lira bu sene çiftçiye para veriyoruz. Bunun 2 katından fazlasını her yıl Türkiye, arazilerinin parçalanmış olmasından dolayı kaybediyor. Bu kadar önemli bir husus."

Eker, uygulamanın, mevcudu koruyarak bundan sonraki süreçte bölünmenin önüne geçeceğini ve Türkiye'nin milli menfaatlerinin bunu gerektirdiğini vurguladı.

Eker'e, Vali Vahdettin Özcan tarafından, kente özgü tuz lambası ve çeşitli hediyeler takdim edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER