ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 20:36

Bakan'dan TÜPRAŞ'ta denetim cevabı

Bakandan TÜPRAŞta denetim cevabı

Bakan Şimşek, "TÜPRAŞ'ta yapılan denetim" ile ilgili soru üzerine konuştu


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Koç Grubu'nun Türkiye'nin güzide gruplarından birisi olduğunu belirterek, "Koç Grubu istihdam ve katma değer sağlıyor. Maliye Bakanlığı olarak Türkiye'de katma değer üreten herkesin önünde, biz önümüzü ilikleriz" dedi.


TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddeleri üzerinde konuşan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, İstanbul merkezli operasyona değinerek, "Ergenekon davasında sizler, 'Türkiye bağırsaklarını temizliyor diyordunuz, şimdi Türkiye neresini temizliyor?" diye sordu.


Cep telefonundan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Hırsızlık babadan evlada geçer, evlattan babaya değil" sözlerinin yer aldığı konuşmayı dinlettiren Ören, "Yani hırsızlık Başbakan'ın dediği gibi babadan çocuğa geçiyor. O zaman bakandan hesap sormak gerekir" dedi.


Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Ören'i, "Kürsüden sadece siz konuşabilirsiniz" diyerek uyardı.
Ören, Maliye Bakanı Şimşek'in, "Böyle bir olay benim akrabalarımda olsa istifa ederim" dediğini anımsatarak, "Diğer bakanlar neden böyle demiyor?" diye sordu. Ören, kendisine laf atan AK Parti'li milletvekilline, "Bu yolsuzluk seni de çıldırtıyor biliyorum, sen de insansın. Öfkeli olduğun için öyle konuşuyorsun" dedi.


Ören, "Emniyet müdürlerini görevden alacağınıza, bakanı görevden alsanız, soruşturma tamamlandıktan sonra alnının akı ile tekrar göreve gelse daha iyi olmaz mı? Polisler destan yazıyordu, şimdi emekliliği mi yazıyor? Halk Bankası Genel Müdürü'nün evinden ayakkabı kutusunda 4.5 milyon lira çıkıyor, ayşe teyze ise kışlık mantosunun cebinden çıkan 5 liraya seviniyor. Bu insanların parasını çarçur etmeyin" diye konuştu.


AK Parti sıralarından Ören'in bu sözlerine, "Sen gördün mü, orada mıydın?" diye laf atıldı.

-" Eşeğin büyüğü ahırda"

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, kürsüye gelirken salondan ayrılan AK Parti'li milletvekillerine, "Onların bu soygunun ortağı olmadığını düşünmek istiyorum" dedi.


Doğu Türkistan'daki Türkler'in katliama uğradığını belirten Türkkan, buna ilişkin fotoğraflar gösterdi. Türkkan, "Doğu Türkistan'da katledilen annenin başında ağlayan bir çocuk, öldürüldükten sonra ortaya atılan bir Uygur Türk'ünün cesedi üzerinde akbabalar ve derisi yüzülmüş insan" diye konuştu.

Türkkan, "operasyonda gözaltına alınan Fatih Belediye Başkanı'nın, bir rüşvet soruşturmasında ayağından vurulduğu, özel uçakla yurtdışına gittiği, 7-8 gün sonra geldiği ve bir şey olmamış gibi kimseden şikayetçi olmadığının" iddia edildiğini ileri sürdü.


"Türkiye'nin artık boğazına kadar yolsuzluğa bulaşmış bir takım tarafından yönetildiğini" iddia eden Türkkan, "Ben küçük çapta bir sanayiciyim ama evde bir kasam bile yok. Ayakkabı kutusuna para saklama gerçekten hiç aklıma gelmemişti. Önemli bir beyin, bunu buzluğa alıp koymak lazım, bu beyinlere Türkiye'nin ihtiyacı var" dedi.
Türkkan, bazı emniyet müdürlerinin görevden alındığını anımsatarak, "Polisleri ve savcıyı görevden aldın. Peki ne oldu şimdi? Eşeğin büyüğü ahırda, bunun daha büyüğü olacak" diye konuştu.


BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise ülkede hukuk sisteminin çöktüğünü savundu.


Yıllardır yolsuzluklar konuşuluyorsa, bunun nedeninin Kürt sorunu olduğunu ifade eden Sakık, "Kürt sorununu gidermeden ne orduyu ne yargıyı denetleyebiliriz. Çünkü hepsi birer militan gibi duruyor ve herkes ülkeyi babasının çiftliği gibi yönetiyor" dedi.


Sakık, PKK'yı terör örgütü olarak görmediğini söyleyerek, dün Genel Kurul'da bu sözünden dolayı BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'e ceza verilmesini eleştirdi.

-İçişleri Bakanı'nın telefonuna çıkmadığı konusu

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Şimşek, "İçişleri Bakanı Muammer Güler'in telefonuna çıkmadığı" ile ilgili soruya cevap verirken, "Bakana ulaşamama hususu, sabahleyin arada bir kez arayıp kendisinin toplantıda olduğu bir husustur. Onu öyle değerlendirmek lazım" dedi.


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bu konularla ilgili açıklama yaptığını anımsatan Şimşek, "Biz milletimizin irfanına, sağduyusuna güveniyoruz. Ben inanıyorum ki milletimiz bu kadar aceleci davranmayacaktır; iddianameyi, savunmayı görecektir ve bu çerçevede hükmünü verecektir" diye konuştu.


Şimşek, her toplumda, her yerde yanlış yapan çıkabileceğine işaret ederek, "Önemli olan bizim bu yanlışa karşı tavrımızdır" dedi.


Hedeflerinin, Kore'de olduğu gibi, lise mezunu olan herkesin üniversiteye gitmesi olduğunu belirten Şimşek, üniversite mezunu herkesin devlette çalışacağına dair kanının yanlış olduğunu kaydetti. Bakan Şimşek, 400 binin üzerinde öğretmen alımı yaptıklarını, belki 3-5 yıl sonra hiç öğretmen ya da kamuya personel alma ihtiyacı olmayacağını ifade ederek, kamunun ihtiyacı olan personeli bütçe imkanları çerçevesinde almaya devam edeceklerini bildirdi.

-TÜPRAŞ'ta denetim

Şimşek, "TÜPRAŞ'ta yapılan denetim" ile ilgili soru üzerine, şöyle konuştu:


"Zaman zaman, ihbar ve savcılık talebi üzerine aramalı inceleme yapılabiliyor. Bu yeni ve ilk değil. Bunun gezi olayları sonrasına tekabül etmesi, birtakım tabiki algılar, çağrışımlar yapmış olabilir. Gezi sonrası ortaya çıkan... İnanın hiç bir inceleme 6 ay önceden bitmiyor, bazı incelemeler zaman zaman bir yılı alıyor. Keşke şu mahremiyet olmasa da bahsettiğiniz incelemeleri teker teker söyleyebilsem.


Koç Grubu Türkiye'de güzide bir gruptur, istihdam ve katma değer sağlıyor. Biz üretim yapan, yatırım ve istihdam yapan herkesi değerli buluyoruz. Maliye Bakanlığı olarak Türkiye'de katma değer üreten herkesin önünde, biz önümüzü ilikleriz, genel konuşuyorum."


Bakan Şimşek, bakanlık Vergi Denetim Kurulu'nca 2011-2012-2013 yıllarında TÜPRAŞ'ta olduğu gibi toplam 59 aramalı inceleme yapıldığını söyledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER