ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 23:30

Bakan’dan şehit ailelerine müjde

Bakandan şehit ailelerine müjde

Sakarya’da şehit ve gazi aileleriyle iftar programına katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, devlet tarafından şehit aileleri ile ilgili çıkarılan istihdam kanunun ilk kuralarının 22 Temmuz’da çekileceğinin müjdesini verdi.


Sakarya Valiliği tarafından organize edilen ve bin 50 şehit ve gazi yakınının katılımıyla gerçekleşen iftar programına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da katıldı. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun da katıldığı programda şehit ve gazi yakınlarına müjde veren Bakan İslam, “Hepinizin merakla beklediği bir konu vardı hatırlarsanız, istihdam kanununu çıkarmıştık. Şehit yakınlarımıza iki, gazilerimize bir devletten istihdam hakkı tanınmıştı, çeşitli kanunlarla. Bununla ilgili istihdamın organize edilmesi görevi de edilmesi bakanlığımıza verilmişti. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık. İlk kuralarımızı inşallah önümüzdeki hafta, ayın 22’sinde Başbakanımızın da katılımıyla çekmiş olacağız. Tahminen şu anda bize müracaat eden 5-6 bin şehit yakını ve gazimiz var istihdam edilmek üzere. Tahminen bu rakamın yarıdan fazlasını ayın 22’sinde yerlerine yerleştirmiş olacağız. Bundan çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Sakarya’dan da müracaatı kabul edilen, çok sayıda şehit ve gazi yakınlarımız var, istihdam kurasına girecek olan. Ama bunun devamı gelecek, önümüzdeki iki ay içerisinde tüm istihdam hareketini tamamlamış olacağız bu yıl için” diye konuştu.

İftar programı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan İslam, geçtiğimiz günlerde altı bakanlığın katılımıyla gerçekleştirilen uyuşturucuyla mücadele toplantısını değerlendirerek, “En büyük görev ailelere düşüyor biliyorsunuz. Çünkü çocuklarımızı yetiştirme sorumluluğumuz var, çocuklarımızı dış etkilere karşı koruma sorumluluğumuz var. Bunun için gerçekten bilinçli olmamız lazım. Kendi günümüzün tehlikelerinden haberdar olmamız lazım, çağa hakim olmamız lazım ve o tehlikelerle ilgili de çocuklarımızı hem eğitmemiz hem de uyarmamız lazım” dedi.

Bakanlık olarak bu konu hakkında kitap çıkardıklarını belirten İslam, “Uyuşturucuyla nasıl mücadele edebiliriz, bundan nasıl farkındalık oluşturabiliriz diye ailelerin çok faydalanacağını düşünüyoruz bu kitaptan. Bakanlık web sitemizde var, satın almalarına gerek yok her isteyen oradan ücretsiz indirebilir. Bu tabi ilk, onun dışında birçok eğitim faaliyetinde de bulunacağız. Ama dediğim gibi bu çağın afeti, Türkiye’de ne yazık ki payını alıyor, geçiş güzergahındayız biz uyuşturucunun naklinde” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından şehit aileleriyle yakından ilgilenen Bakan İslam, ailelerin isteklerini dinledi.

(İHA)


KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER