ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2014 Perşembe 17:42

Bakan'dan Kobani'ye kara harekatı açıklaması

Bakandan Kobaniye kara harekatı açıklaması

IŞİD saldırısı altındaki Kobani hakkında konuşan Bakan Nihat Zeybekci, Türkiye'nin Kobani'ye olası bir kara harekatı düzenlemesine karşı olumsuz görüşünü açıkladı.


Adnan Menderes Üniversitesi 23'üncü Akademik Yılı Atatürk Kongre Merkezi Milatos Salonu'nda düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katıldı.  IŞİD saldırısı altındaki Kobani hakkında konuşan Bakan Nihat Zeybekci, Türkiye'nin Kobani'ye olası bir kara harekatı düzenlemesine karşı olumsuz görüşünü açıkladı.

ÇELİK, "NE CAMİYE İMAM ARIYORUM NE DERNEĞE BAŞKAN ARIYORUM"

Üniversitelere öğretim görevlisi alırken liyakat kurallarının işlemediğini belirten Prof. Dr. Çelik, siyasilere de uyarılarda bulundu. Çelik, "28 Şubat döneminde bir üniversiteye bir Fizik Profesörü alınacak 100 kişi başvuruyor, 99'u Nobel Kimya Ödüllü profesör bir kenara itilir, bir sünepe, Atatürkçülük numarası yapan yakasına birkaç rozet takan tercih edilirdi. Geçtik o günden bugüne geldik. Bir üniversiteye bir Fizik Profesörü alınacak 100 kişi başvuruyor, 99'u Nobel Kimya Ödüllü profesör bir kenara itiliyor, cemaatçi, şu grupçu, bu partili bu sefer o tercih ediliyor. Yazıktır bu ülkeye bunu yapmayın. Ben aklı hür, vicdanı hür, liyakat sahibi ister İngiliz olsun, ister Fransız olsun, ister Türk olsun, ister ateist olsun, ister Hristiyan, ister Müslüman, üniversite kürsülerinde ilim haysiyet sahibi insanlar görmek istiyorum. Ne camiye imam arıyorum ne derneğe başkan arıyorum" diye konuştu.

BAKAN ZEYBEKCİ, "SÖZLERİNİN ALTINA İMZAMI ATARIM"

Prof. Dr. Mehmet Çelik'in sözlerini tamamlamasının ardından kürsüye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Prof. Dr. Çelik'in sözlerine tümüyle katıldığını belirterek, "Kürsüye geldiğinde normal bir ilk ders beklemiyordum zaten. Söylediklerinin tümüne katılıyorum. Her kelimesine, her cümlesinin altına bütün samimiyetimle imzamı atarım. Üniversitelerimiz böyle olmalı. Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği muasır medeniyetler seviyesi olarak gösterip de bu güne kadar hamasetle gerçek anlamda sahip çıkacaksak, üniversitelerimiz böyle olacak. Tabi üniversitelerimiz aynı zamanda, üniversitelerinde dışına çıkacak. Bu binaların da dışına çıkacak. Kampüslerin de dışına çıkacak. Öyle olursa işte o zaman bilim ve gerçek hayat, teorik ve pratik birleşmiş olur" dedi.

"KOBANİ'DE BİR TEK BİLE SİVİL VATANDAŞ KALMADI"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin Kobani için kara harekatı düzenlemediği yönünde eleştiriler yapıldığına işaret eden Bakan Zeybekci, "Dün Alman Ekonomi Bakanına da söyledim. Kobani'de bir tek bile sivil vatandaş kalmadı. Orada bir savaş sürüyor. Birileriniz kavgası sürüyor. Kuzey Irak ve Suriye'de yaşanan ateş çemberiniz bu şekilde ortaya çıkmasında Türkiye bu coğrafyada tek masum ülkedir. Bizim Irak'ın bu hale gelmesinde zerre katkımız yoktur. Olumsuz anlamda yol ama olumlu anlamda çok katkımız var. IŞİD'ın bu hale gelmesini sağlayanlar arasında hiçbir zaman Türkiye olmamıştır. Bunu ortaya çıkaranlar da bellidir. Danimarka, 'Türkiye, etrafındaki ülkelerle Kobani'ye girsin' diyor. Senin evladın kıymetli karadan girmiyorsun da, benim Mehmet'im kıymetli değil mi? Orada bir tane şehit verdiğim zaman benim şehidimin anası 'Benim evladım niçin oraya gitti' diye sormayacak mı? Orada ülke ve milletimin kadim menfaatlerini görmeden, bilmeden yok öyle bir şey" diye konuştu.

"SİYASETTEN ÜMİDİMİZİ KESMEYECEĞİZ"

Türkiye'de birilerinin siyaset ve siyasetçinin güvenirliği sürekli tartışma konusu yapmak istediğini savunan Zeybekci, "Bu ülkede siyaset ve siyasetçinin güvenilirliği propaganda malzemesi yapıldı. Bunu bilerek yapanlar; bu ülkenin sorunlarının demokrasi içerisinde siyaset vasıtasıyla çözülmesini istemedi. Vesayet, atama, muhtıra ve darbelerle, 28 Şubat, 27 Nisan, 17 Aralık ve 25 Aralık ile çözülmesini istediler. İstediler ki hep siyasetten umut gitsin. Siyasetin hep sorgulanmasını istediler. İstediler ki bu ülkede siyaset ahlaki anlamda sorgulanır halde olsun. Siyasetten ümidimizi kesmeyeceğiz. Partimiz ne olursa olsun. Siyasi partimiz ve siyasi görüşümüz ne olursa olsun" diye konuştu.

PROFESÖRDEN DİKKAT ÇEKEN YORUM

Gelecek 15 yıl içinde dünyanın tek hakiminin bilgi olacağını belirten Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Çelik, "Dünya, 15 yıl içinde efendi ve kölelerden ibaret olacak. Efendiler sınıfında yer almak istiyorsak, geleceğimizi bilimle yoğurmak zorundayız. Zeytin, İncir ve domates tarlasında bilim üretilmiyor. Bilim Üniversitelerde öğretiliyor. Ne ailenizin yönlendirmesiyle, ne de siyasetçilerin vaatleriyle sizler bir yerlere gelemezsiniz. Sizler ancak bilimde ileri bir noktaya gelmiş ülkenizle bir yerlere gelebilirsiniz. Bu ülkenin üniversitelerindeki laboratuvarlar 20 yıl hiç çalışmadı. Türk Bilim Adamları laboratuvar kapılarında yarım metre bez için kapıştı. O günleri unutmayalım" dedi.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER