ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 00:58

Bakan Yılmaz: Türkiye'yi, dünyaya farklı sunanlar başarıyı çekemeyenlerdir


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, uluslararası medyanın Gezi Parkı eylemlerine geniş yer vermesinin kasıt dışında izahının mümkün olmadığına işaret ederek, “Kendi ülkelerinde yaşanan hiçte önem atfetmedikleri bir takım hadiseleri saatlerce canlı yayınla dünyaya izleten, ülkeyi farklı şekilde sunanlar, Türkiye'nin bu başarısını çekemeyenlerdir” dedi.

Bakan Yılmaz, AK Parti Malatya İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı hızlı kalkınma sürecinden hoşlanmayan kesimler olduğunu söyledi. Ülkenin başarısının gölgelenmeye çalışıldığını belirten Yılmaz, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’nin İslam ile demokrasinin birlikte hayat bulabileceğini en güzel göstergesi olduğunun altını çizdi. Gezi Parkı eylemlerine geniş yer veren CNN, BBC gibi uluslararası yayın kuruluşlarının kasıtlı olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti: “Türkiye, nüfusunun çok büyük bir çoğunluğu Müslüman olan; demokratik bir ülke olarak, hızla kalkınan bir ülke olarak aslında bütün dünyaya şunu gösteriyor; İslam ile demokrasi pekala birlikte yaşayabilecek, bir arada gidebilecek sistemlerdir. Bunu görmek istemeyenler, Türkiye'ye baksınlar. Aslında biraz da bu yüzden Türkiye'nin başarısını gölgelemeye çalışıyorlar. Uluslar arası medyanın son aylarda yaptığı şeyleri kasıt dışında izah etmek mümkün değil. Kendi ülkelerinde yaşanan hiçte önem atfetmedikleri bir takım hadiseleri saatlerce canlı yayınla dünyaya veren, adeta Türkiye'yi dünyaya çok farklı bir şekilde yansıtmaya çalışanlar, Türkiye'nin bu başarısını çekemeyenlerdir. Türkiye'nin güçlenmesinden ve gelişmesinden hoşlanmayanlardır. Ama Türkiye kim ne yaparsa yapsın yoluna devam edecektir.”

Müslümanlara demokrasiyi yakıştıramayanların olduğunu ancak İslam coğrafyasında demokrasinin güçleneceğini vurgulayan Yılmaz, “Ben şuna yürekten inanıyorum; belki kısa vadede bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Suriye'de, Mısır'da ve başka ülkelerde sıkıntılar yaşanıyor. Fakat bunlar yeniden doğan bir coğrafyanın doğum sancılarıdır" dedi.

İslam dünyasında güçlü demokrasilerin olacağına inandığını ifade eden Bakan, "Dünyada her tarafta demokrasi var da, Ortadoğu'da niye olmasın? Mısır'da niye olmasın? Suriye'de niye olmasın? Latin Amerika'dan Asya'ya birçok ülkede halka dayalı rejimler oluyor da, İslam dünyasında niçin olmasın? Bunu engellemek isteyenler ne yaparsa yapsınlar eninde sonunda bu coğrafyalarda da daha güçlü demokrasiler olacak, halka dayalı yönetimler güçlenecektir. İşte o zaman Türkiye'nin bugün ki tavrı ve asil duruşu çok daha iyi takdir edilecek. Bazıları Müslümanlara demokrasiyi yakıştıramıyorlar. Müslümanların yaptığı seçimlerde iş başına gelenlere maalesef hak ettiği saygıyı göstermiyorlar. Bunu daha önce Cezayir'de gördük, Filistin'de gördük, şimdi Mısır'da görüyoruz. Ama bunlar geçici dönemlerdir. Bu coğrafyalarda da demokrasi güçlenecektir” diye konuştu.

AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ise renk, dil, din ve mezhep ayrımı yapmadan Türkiye’nin tamamına hizmet etme anlayışına sahip olduklarını dile getirdi. Tüfenkçi, “Hiç kimsenin diline, inancına bakıp ötekileştirmeyiz. Hiçbir inancın diğerine baskı kurmasına asla razı olmayız. Bizim için esas olan kişi hak ve özgürlükleri, barış, kardeşlik ve dayanışmadır. Haktır, hukuktur ve adalettir" dedi.

Konuşmaların ardından İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Bakan Cevdet Yılmaz'a sepet dolusu Malatya kayısısı hediye etti. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER