ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 03:17

Bakan Yılmaz: Tüm inançlara ve yaşam tarzlarına saygıyı esas aldıkça büyürüz

Bakan Yılmaz: Tüm inançlara ve yaşam tarzlarına saygıyı esas aldıkça büyürüz


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Temel hak ve özgürlükler arttıkça, çoğulcu ve özgürlükçü bir demokrasi anlayışını toplumun bütün bireylerine yaydıkça, farklı kesimlerin kendilerini ifade edebilmelerine fırsat verdikçe, tüm inançlara ve yaşam tarzlarına saygıyı esas aldıkça istenilen hedeflere en kısa zamanda ulaşırız.” dedi.

Bakan Yılmaz, Cumhuriyet Üniversitesi’nde toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi’nin açılışını yapan Yılmaz, uygulama camisini ve diğer üniteleri gezdikten sonra konferans salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hükümetleri döneminde yüksek öğretime büyük önem verdiklerini söyledi.

2002 yılında yükseköğretim dahil eğitime verilen kaynağın 9,9 milyar lira olduğunu anlatan Bakan İsmet Yılmaz, şöyle konuştu: “2013 yılında bu rakam 63 milyar liraya ulaşmıştır. Bu oran 6 katından fazla. Fatih projesinden yeni kurulan üniversitelere ve yurt kapasitelerine kadar eğitimde önemli gelişmeler sağladık. Önümüzdeki dönemde özellikle okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu alanda okullaşma oranımızı yüzde 47'den yüzde 70'e çıkarmayı öngörüyoruz. Yükseköğretimde ise brüt okullaşma oranımızı yüzde 87'ye ulaşmış durumda, bunu 2018 yılı sonunda yüzde 94'e çıkarmayı öngörüyoruz. Ancak ortaöğretim dahil olmak üzere hedefimiz, eğitimin her alanında yüzde 100 hedefine ulaşabilmektir. Temel hak ve özgürlükler arttıkça, çoğulcu ve özgürlükçü bir demokrasi anlayışını toplumun bütün bireylerine yaydıkça, farklı kesimlerin kendilerini ifade edebilmelerine fırsat verdikçe, tüm inançlara ve yaşam tarzlarına saygıyı esas aldıkça bu hedeflere en kısa zamanda ulaşırız.”

Müftü Recep Balkan’ın duasının ardından İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi’nin yapımına katkı sağlayan hayırseverlere plaket verildi.

Daha sonra ise Bakan İsmet Yılmaz, Vali Zübeyir Kemelek, Milletvekili Ali Turan, Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık ile birlikte kampüs içerisinde yapımı tamamlanan Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Veteriner Fakültesi ek binalarının temsili olarak temelini attı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, programın ardından Kurban Bayramı'nda, Zara ilçesi yakınlarında 8 kişinin öldüğü ve 4 kişinin de yaralandığı trafik kazasında vefat eden 6 kişinin ailesini merkeze bağlı Yanalak köyünde ziyaret ederek başsağlığı diledi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER