ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 18:02

Bakan Yılmaz, 'terör' deyince, BDP'liler salonu terk etti

Bakan Yılmaz, terör deyince, BDPliler salonu terk etti


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milliyet gazetesinin Van'da düzenlediği 'Türkiye'ye Yatırım Geleceğimize Yatırım' toplantısına katıldı. Kalkınma Bakanlığı'nın hizmetlerini anlatan bir sunum yapan Bakan Yılmaz, 'terör' kelimesini kullanınca toplantıya katılan bazı BDP'liler protesto amacıyla salonu terk etti. Bunun üzerine kısa süreli tartışma yaşandı.

Milliyet gazetesi tarafından kentteki bir otelde düzenlenen 'Türkiye'ye Yatırım Geleceğimize Yatırım' konulu toplantıda konuşan Bakan Yılmaz, iktidarları döneminde yapılan çalışmalar ve ekonomik göstergelerle ilgili katılımcılara kapsamlı bilgi verdi. Son 10 yılda gerçekleştirilen projelerle Türkiye'nin sürekli geliştiğini ve önceki dönemlerde faize giden paraların hizmete dönüştüğünü vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin ihracatının 152,6 milyar dolara, dış ticaret hacminin de 400 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

Ekonomiyi büyütmenin yanı sıra gelir dağılımını düzeltip yoksulluğu azalttıklarına dikkat çeken Yılmaz, orta vadeli programda 2015'te kişi başına düşen gelirin 13 bin dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.

Ekonomideki sorunları çözen bir anlayışın, demokrasi ve terör sorununu da çözeceğine işaret eden Yılmaz, "Çözümden beslenen bir anlayış, bu anlayışını her alana yansıtır. Sorunlardan beslenen bir anlayış yok. Çözümlerle büyüyen bir anlayış var. Demokraside nasıl ileri adımlar attıysak terör ve güvenlik meselelerinde de aynı şekilde mesafe almamız gayet normal." şeklinde konuştu.

26 bölgede kurdukları kalkınma ajanslarıyla bölgesel kalkınmaya önem verdiklerini aktaran Yılmaz, "İstanbul'a neden kalkınma ajansı kurdunuz' yönündeki eleştirilere İstanbul'un da kalkınmaya ihtiyacı var. Orada da varoş insanlar var" yanıtını verdiklerini dile getirdi.

Yeni teşvik sistemine de değinen Yılmaz, terörün, güvenlik sorunun olduğu ortamda, uygulanacak teşviklerle özel sektör yatırımlarının bölgeye ulaştırılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Bakan Yılmaz'ın konuşması sırasında araya giren BDP İl Başkanı Figen Yaşar, "Bir daha terör kelimesini telaffuz ederseniz, bu salonu terk ederiz. İnsanlara barıştan söz etmeniz gerekiyordu ama siz AKP'nin propagandasını yapmaya gelmişsiniz. Burada, 'barışa nasıl gidebiliriz' diye konuşmanız, barış sürecini değerlendirmeniz gerekiyordu. Bunları konuşmalıydık. Bölgenin insanlarını terörist ilan edemezsiniz." dedi.

Bunun üzerine Bakan Yılmaz, "O sizin tercihiniz. Burada fikir hürriyeti var. Ben kalıp dinlemenizi ve sorularınızı sormanızı beklerim. Bu toplantı soru-cevap bölümü olan bir toplantı. Ben bölgenin insanıyım ve senden daha fazla duyarlıyım. Ama şunu kabul etmemiz gerekiyor. Herkesin şiddete karşı olması, ilkesel durmamız lazım. Kim yaparsa yapsın terör terördür ve teröre karşıyız. Biz kendimizi anlatıyoruz siz de gelin kendinizi anlatın. Ben, size 'terörist' dersem kendimi terörist ilan etmiş olurum."

Yılmaz'ın cevabı üzerine, salonda bulunan Belediye Başkan Vekili Sabri Abi ile Belediye Başkan yardımcıları Abdurrahman Doğar, Gülbahar Orhan, BDP İl Başkanı Yaşar ile bazı BDP'liler toplantıyı terk etti. BDP'lilerin çıkmasından sonra toplantı normal akışında devam etti.

Toplantıya Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Van milletvekilleri Fatih Çiftçi, Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici, Milliyet gazetesi yazarları ve çok sayıda davetli katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER