ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:30

Bakan Yıldız'ın nükleer santral açıklaması


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer güç santrali sürecinde ''bir ülkeye veya firmaya karar verildiği' haberlerinin doğru olmadığını belirtti. Yıldız, ''Yarıştan, önemli ölçüden Kanada firmasının koptuğunu söyleyebilirim.'' dedi.

    Bakan Taner Yıldız, TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer güç santralleri ile ilgili sürecin devam ettiğini söyledi. Süreçte bir ülkeye veya firmaya karar verildiği şeklinde haberler duyduklarını ifade eden Yıldız, ''Müzakere sürecinde olduğumuz bir ortamda, bu doğru bir şey değil. Şu anda bu yarıştan, önemli ölçüden Kanada ve ilgili firmasının koptuğunu söyleyebilirim.'' diye konuştu.

    “FİRMALARLA MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR”

    Diğer 3 ülke ve firmayla müzakerelerin devam ettiğini belirten Yıldız, şöyle devam etti:
''Herhangi bir tanesiyle yaptığımız müzakere evrakının şu veya bu şekliyle basın yayın organlarına servis edilmiş olması ki bizim tarafımızdan bu asla mümkün değil. Çünkü son derece gizli götürmeye çalışıyoruz, bunların bizim sürecimizi etkilememesi lazım. O yüzden Japonya, Çin ve Güney Kore ile alakalı müzakere sürecine devam ediyoruz.”

    Bakan Yıldız, ''Müzakereler ne zaman tamamlanacak'' sorusuna ise ''Müzakereler aslında geçen ay tamamlanıyordu. Türkiye'nin lehine, daha çok rekabetin oluştuğunu gördük. Özellikle bu 3 ülke, yarıştan kopmamak için uğraşıyorlar ve müzakere sürecinde koydukları performans da bunu gösteriyor. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Tabi ki Türkiye'nin lehine gerek finansmanı ile alakalı, gerek yatırımı ile alakalı her türlü müzakerelerdeki artıların bizlere daha çok şey kazandıracağına inanıyorum.'' karşılığını verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER