ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2013 Cumartesi 22:35

Bakan Yıldız'dan kesinti açıklaması

Bakan Yıldızdan kesinti açıklaması

"Yarın bir aksaklık beklemiyoruz"


Enerji Bakanı Taner Yıldız, yurt genelinde yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili Antalya'da açıklama yaptı. Bakan Yıldız, kesintilerin çok sert geçen hava şartlarından dolayı olduğunu ve yarından itibaren aksaklık beklemediklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Antalya'da bulunan Bakan Yıldız, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldız'a ilk olarak "Kuzey Irak'ın, Türkiye üzerinden petrol aktarmaya başladığı ya da yılbaşından itibaren başlayacağı" şeklindeki haberler soruldu. Şu anda test yaptıklarını dile getiren Bakan Yıldız şöyle konuştu: "Bildiğiniz gibi Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı iki tane boru hattından oluşuyor. Ve boru hatlarından bir tanesi uzun zamandan beri çalışmıyor idi. Önceden kamuoyu ile paylaşmıştık bunu. Şimdi onun korezyonlara karşı bir teste tabi tuttuk. Korezyonlara karşı ne tür bir tahribat oldu uzun zamandan beri kullanılmadığı için. Denemeyle alakalı bir miktar petrol akıttık. Tabi ki bu Kuzey Irak petrolü ve bu test çalışması bir müddet daha devam edecek. Daha sonra değerlendirmelerimizi kamuoyu ile paylaşmış olacağız."

Bunun sadece test olduğunu vurgulayan Bakan Yıldız, "Şu anda boş boruda ne tür korezyonlar yıpranmalar oluştu, onları görmemiz gerekli idi. Mevcut tanklara ölçülebilir şekilde bunları basmış oluyoruz. Bugün de ilk denememizi yaptık. Şu anda deneme ile alakalı herhangi bir sıkıntı söz konusu değil." dedi.

Bir gazetecinin "Anlaşma da sağlandı, bundan sonra da devamı gelebilecek olarak mı algılayalım.?" sorusuna Bakan Taner Yıldız, "Teknik detayları çözdükten sonra onları da kamuoyu ile paylaşacağız. Bunun yapılabiliyor olması lazımdı basınçlar itibariyle. Borunun o basıncı tutturuyor olması haliyle. Ve tanklara basılıyor olması haliyle. O testleri yapmamız gerekiyordu ve o testlere de bir yandan devam edeceğiz." şeklinde cevap verdi.

Ardından Bakan Yıldız'a yurt genelinde yaşanan elektrik kesintilerinin nedeni ve daha devam edip etmeyeceği soruldu. Bakan Yıldız, şu şekilde cevapladı: "İki hafta önce de söylemiştim geçen hafta da söyledim. Atmosfere açık işletmelerde bir kısım sıkıntılar olabiliyor. Bakın iki gün fırtına yüzünden Marmara Ereğli'sine ve İzmir Aliağa'da LPG tankeri yanaşamadı. Doğalgaza bağlı Erzincan kompresör merkezimizde de benzer şeyler oldu. Hatırlarsanız geçen sene ve ondan önceki senelerde de İran'dan ve Azerbaycan'dan gelen doğalgaz boru hattında patlamalar olmuştu. O yüzden buna bağlı olarak dengeli bir şekilde arızaları giderebilmek açısından da - mesela trafolar patlayabiliyor aşırı yüklenmeler olabiliyor. Özellikle Dicle dağıtım bölgesinde aşırı yüklenmelerden dolayı bazı trafolarımızın zarar gördüğünü söyleyebiliriz - 25 ila 45 dakikalık süreler içerisinde bu bakım onarımları her ilde yapmaya gayret ediyoruz. Tabi ki olumsuz hava şartlarının 6 dereceye kadar mevsim normallerinin daha altında devam ettiğini gördük. Yarın bir aksaklık beklemiyoruz. Bu manada vatandaşlarımızın rahat olmasını söylemek isterim."

Olumsuz hava şartlarından dolayı karayollarında, deniz seferlerinde ve THY'nin uçak seferlerinde aksamalar olabildiğini hatırlatan Enerji Bakanı Yıldız, "Birçok noktalarda sektörlerde olduğu gibi enerjide de bunları görebiliyoruz. Ama tabii ki vatandaşımız açısından daha fazla etkilendiğimizi söylememiz lazım. Elektrik kesintisi ister 10 dakika olsun ister yarım saat olsun bununla alakalı herhangi bir kesinti, hayat konforumuzu etkiliyor; bunun farkındayız. Arkadaşlarımız ekiplerimiz bununla alakalı yoğun bir çaba içerisinde. Bir yandan da Yatağan'daki kömür santralimizde bir filtre ile alakalı rehabilitasyon vardı, bir yandan çevreyle beraber yapacağız diyoruz. Orada 210 megavatlık bir ünitemiz devre dışı. Buna benzer aksaklıklarımız olabiliyor. Ama bunun uzun vadeli ve kalıcı olduğunu söylemek, bunun adını bir kriz olarak koymaya şahsen ben bu fikre katılamıyorum. 365 gün içerisinde 7 ila 10 günlük süreler içerisinde kışın çok tavan yaptığı yerlerde bu tür aksaklıklar olabiliyor. Bunun Moskova'da, Londra'da ve gelişmiş ülkelerden New York'ta da dahil olmak üzere birçok gelişmiş ülkelerde bunların örneklerini görmek mümkün. Orada oldu diye bizde olacak diye bir kaydı yok. Ama ben genel atmosfere açık olmanın getirdiği bir kısım tahribatlardan bahsediyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldız, şöyle devam etti: "İletim hattı kopabiliyor, trafolardan Yozgat Yerköy'de trafo patladı yandı. Onlar tekrar tamir edildi. Bu tür aksaklıklar olabiliyor. Geçen yıla göre şuanda ölçümlemelerimizde 4 ila 6 derece civarında daha soğuk ve metalle çalışan yerler gördük. O açıdan bunun sistematik ve düzenli bir kışa tamamına raci olacak şekilde tamamına seyredecek şekilde bir kanaatimiz yok, böyle bir öngörümüz yok. Yeter ki Ukrayna üzerinden gelen Rusya doğalgaz boru hatında, Azerbaycan'dan İran'dan gelen doğalgaz boru hatlarında inşallah herhangi bir aksaklık yaşanmaz. Biz de Erzincan'daki kompresör merkezimizi bu gece inşallah o tesisini de tamamlayıp yarın sabah aynı şekilde devreye almayı düşünüyoruz aksayan kısımları. Böyle çok programlı bir şekilde bunu yorumlamak elektrik krizi diye yorumlamak doğru olmaz diye düşünüyorum."

Günlük doğalgaz tüketiminin geçen yılda olamayacak kadar bir rakamın üzerine çıktığının altını çizen Bakan Yıldız, "197 milyon metreküpleri 200 milyon metreküpleri görür olduk. Bu şu demek. 5 günde aynı hızla tüketmeniz halinde 1 milyar metreküp doğalgazı 5 günde tüketmek demek. Komşularımızdan öyle ülkeler var ki 3 milyar 2,5 milyar metreküp doğalgazı 1 yılda tüketen ülkeler var. Enteresandır 6 Aralık'tan sonra İstanbul'un doğalgaz talebinde çok aşırı bir sıçrama oldu. Yani bunu bu oranlarla bu rakamlarla tahmin etmek açıkçası güçtü. Mesela yüzde 40'lara varan sıçramalar oldu. Yüzde 20'lere varan oranlarda artışlar oldu. Ama vatandaşımızın yüzde 98'ler civarındaki bir kısmı hemen hemen tamamına yakın kısmı enerjiyi o haliyle kullanıyor. Yüzde 2, 2.5'luk kısımda da bu tür aksaklıklardan kaynaklanan bazı rakamlar önümüze geldi. Bunun üzerine de bütün ekipler yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Özellikle kar altında kalan iletim dağıtım hatlarının zaman zaman bundan zarar gördüğünü de tabi ki söylemem lazım." diye ekledi.

Hava şartlarının devam etmesi halinde kesintilerin de devam edip etmeyeceği sorulan Bakan Yıldız, "Yarın bunun bir kontrolünü yapacağız. Yarın herhangi bir kesinti öngörmüyoruz. Ama kış şartlarına ve mevsim koşullarını çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Doğalgazın bulunduğumuz kontrattan daha fazla kontratlarla yapılma zorunluluğu var. Özellikle Aralık Ocak ve Şubat aylarında bir Eskişehir gibi ilimizin yazın kullandığı doğalgaz ile kışın kullandığı arasında tam 22 kat fark var. Yazın kullandığı miktarın 22 katını kışın kullanıyor. Bu kadar darbeli ve bu kadar inişli çıkışlı bir doğalgaz tüketiminin zaman zaman zorlukları oluyor. Ama bunu genele yaymak ve geneliyle alakalı söylemek doğru olmaz diye düşünüyorum. Buradan şöyle bir sonuç da çıkıyor. Doğalgazın mesela rüzgar santrallerini yaptık yapmaya devam ediyoruz. Şu anda çalışan rüzgar santralleriyle 600 milyon dolarlık daha az doğalgaz ithalatını yaptığımızı sevinerek söylüyorum. Yani yerli kaynaklarımız su rüzgar güneş jeotermal gibi kaynaklarımızı daha fazla kullanmamız lazım ki doğalgaza olan bağımlılığımız azalsın. O yüzden vatandaşlarımızdan da şimdi görüyorum iletim hatlarına müsaade etmeyen vatandaşlarımız olmuş. Biz ürettiğimizi ileteceğiz ki vatandaşlarımız bunu kullansınlar. Ben biraz özellikle iletim hatları ile alakalı yerli enerji kaynaklarımızla alakalı vatandaşlarımızdan daha fazla anlayış bekliyorum. Ve bizim doğalgaza olan ithalata olan bağımlılığımız daha da azaltmamız lazım. Ama önümüzdeki yıllarla alakalı doğalgaz kontratlarında belki 2-3 milyar metreküplük daha artı bir kontrat yapıp bununla alakalı bir anlaşma yapma zorunluluğumuz doğabilir. Bu tür sıkıntıları ister vatandaşımız 10 dakika çeksin ister 45 dakika çeksin bunların hiçbir tanesini bu gelişen Türkiye'de normal görmem. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak da bunu normal görmem. Ama kış şartlarında sokağa çıkamadığımız zamanlarımız otobüste gidemediğimiz zamanların kendi arabamıza binemediğimiz zamanların olduğunu düşünürsek inşallah bu olumsuz hava şartlarını hep beraber atlatırız diye düşünüyoruz." diyerek sözlerini noktaladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER