ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 11:17

Bakan Yıldırım: İzmir ile İstanbul'u yüksek hızla bağlıyoruz


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’i Ankara’dan sonra İstanbul’a da bağlayacak Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı projesine başladıklarını belirterek, “İzmir’i Balıkesir, Bursa ve Kocaeli üzerinden İstanbul’a bağlayacağız. Bu projeyle altı kenti, yüksek hızla birleştireceğiz.” dedi. Yıldırım, İzmir ile İstanbul arasında seyahat süresini 4 saate indirecek, İzmir-İstanbul YHT projesinin hızla sürdürüldüğünü açıkladı. İzmir-İstanbul arasında güvenli, konforlu ve hızlı bir ulaşım olanağı sağlayacak hattın 25 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirterek, “İzmir-İstanbul Otoyolu ile birlikte bu proje, İzmir’in ve güzergâhtaki şehirlerimizin kaderini değiştirecek.” dedi.

Söz konusu hattın devreye girmesiyle İzmir–Bursa arası seyahat süresinin 1 saat 45 dakikaya, İzmir-İstanbul'un ise 4 saate ineceğini kaydeden Bakan Yıldırım, “İzmir–İstanbul arası ulaşımda YHT ile saatleri kısaltıyor, yolculuğu bir keyfe dönüştürüyoruz. Vaat etmiyoruz, yapıyoruz.” şeklinde konuştu. İstanbul-Gebze arasındaki çalışmaların Marmaray projesi kapsamında yürütüldüğünü ve tamamlanmak üzere olduğunu da belirten Yıldırım, “Bilecik-Bursa arasındaki çalışmalar ise TCDD tarafından yürütülüyor. Bursa-Yenişehir kesiminde de bildiğiniz gibi 13 Ocak 2012 tarihinde yer teslimi yapmıştık. Şu anda dokuz adet tünelde inşaat çalışmaları sürmekte. Altyapıda da yüzde 35 gibi önemli fiziki gerçekleşme sağlandı. Yenişehir-Bilecik kesiminde de uygulama proje çalışmaları tamamlanmış olup ihale hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Ağustos sonu ihale ilanına çıkılması planlanıyor.” dedi.

Bursa-Balıkesir-İzmir arasında planlanan hatla ilgili proje çalışmalarının, Marmaray’ı da yapan Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü söyleyen Bakan Binali Yıldırım, tamamlanmasının ardından yapım için ihaleye çıkacaklarını söyledi. Proje için 4 bin kişinin çalıştığını belirten Yıldırım, hattın hizmete girmesinden sonra da bin kişiye istihdam sağlayacağının altını çizdi

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER