ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 18:13

Bakan Yıldırım: Aklıselim galip geldi


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çözüm süreci ile ilgili aklıselimin galip geldiğini ifade etti. Bugüne kadar terör sorununa harcanan paranın boşa gittiğini söyleyen Yıldırım, artık Doğu ve Güneydoğu bölgesinin hızla kalkınacağını belirtti. Yıldırım, “Biz yapmaya çalıştıkça terör örgütü engellemeye çalışıyordu. Sonunda biz ısrarımızı sürdürdük ve bu noktaya geldik. Halk da bunu gördü. Kalkınmayı engellemenin, insanların geleceğini umutsuzluğa dönüştürmenin çözüm olmayacağını herkes gördü.” diye konuştu.

İstanbul – Eskişehir Hızlı Tren yapım çalışmalarında 26 tünelin 4 bin 100 metrelik en büyük bölümünü açmak için Eskişehir’in İnönü ilçesine gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ankara ile İstanbul’u birbirine bağlayacak hattın 29 Ekim’de açılacağını belirten Yıldırım, çözüm sürecinin bu tür yatırımlar olduğuna değindi. “Çözüm insan ve parasal kaynağımızı hiç uğruna anlamsız bir kavgaya kurban etmek değil. Çözüm süreci bize bunu sağlıyor. Bugüne kadar harcadığımız 400 milyar dolar uçtu gitti. Ne bir metre demir yolu, ne bir hava alanı var.” diyen Bakan Yıldırım, teröre harcanan para ile 400 boğaz köprüsünün yapılabileceğini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu’nun artık hızlı bir kalkınma içerisine gireceğini belirten Yıldırım, “Yatırımlar hızlanacak. Doğu ve Güneydoğu’da terör var diye hiç yatırımı kesmedik ki. Geriye bakın 14 seneye 34 milyar dolar yatırım yapıldı. Bunun 20 milyarı altyapı yatırımları. Yani yol, hava alanı, hastane, okul bunlar yapıldı. Ege’ye İç Anadolu’ya bir yatırım yapıldıysa oraya üç yatırım yapıldı.” dedi.

Bakan Yıldırım, ülkeye yapılan yatırımların terör örgütü tarafından engelleme çalışmalarının artık bir çözüm olmadığını ifade ederek şöyle devam etti: “Biz yapmaya çalıştıkça terör örgütü engellemeye çalışıyordu. Sonunda biz ısrarımızı sürdürdük ve bu noktaya geldi. Halk da bunu gördü. Kalkınmayı engellemek insanların geleceğini umutsuzluğa dönüştürmenin çözüm olmayacağını herkes gördü. Biz bu topraklarda uzun yıllardır beraber yaşıyoruz. Hiçbir zaman ayrılıklarımızı ön plana çıkarmadık. Paylaşacak çok şeyimiz var. Kavga edecek hiçbir şeyimiz yok. Bugün aklıselim galip gelmiştir. Herkes doğusuyla batısıyla kader birliği yaparak, ülkeye demir yolu, kara yolu yaparak, hava alanı okul veya hastane yaparak ülkeyi mamur ederek taşıyacağız. Bunun kararlığı içerisindeyiz.”

Terör örgütünün 8 Mayıs’ta çekilecek olmasını ‘Herkes kendi takvimini uygulasın’ diyerek cevap veren Yıldırım, “Bizim tarihimiz 29 Ekim. Bizim için en önemli gün bu. Diğerleri tarihi tarihler. Herkesin kendi takvimi neyse onu uygulasın.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER