ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 17:35

Bakan Şahin: "Koğuş sistemine son verilecek"


 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bakanlık olarak 2014 yılının sonuna kadar koğuş sisteminden tamamen çıkacaklarını, onun yerine sevgi ve çocuk evleri sistemine geçeceklerini söyledi.


        Fatma Şahin, çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Çankırı'da valiliği ziyaret etti. Valilik binası önünde törenle karşılanan Şahin, valilik şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Vahdettin Özcan'dan makamında brifing aldı.

        Bakan Şahin, burada yaptığı konuşmada, koğuş sisteminden hızla çıkacaklarını ve sevgi evi, çocuk evi sistemine geçeceklerini belirtti. 2014 yılı sonuna kadar koğuş sistemini tamamen kapatacaklarını ve mümkün olduğu kadar aile bazlı bir çalışma yürüteceklerini ifade eden Şahin, "Bu sistemi geliştireceğiz. İhtisas huzurevine geçeceğiz. Maddi ve manevi olarak tüm ihtiyaçların giderildiği bir toplum istiyoruz. Doğumdan ölüme insanların yanında bir bakanlığız." diye konuştu.

        Sanayicilerin sıkıntılarını yakından takip ettiklerini ifade eden Bakan Şahin, TÜBİTAK ile birlikte bir çalışma yaptıklarını belirterek, "Sosyal yardımı çok fazla verildiği için işçi bulamıyoruz şeklindeki sanayicilerimizin talebi benim kendi şehrimde de çıkıyor. Biz bunun üzerine yardım hanemizdeki çalışabilir erkek miktarını çıkardık. Yaklaşık 1,5 milyon destek verdiğimiz grup vardı. Bunun içerisinde yaş analizi yaptığımızda 25–45 yaş aralığında çalışabilecek erkeklerin miktarına baktığımızda 150 bin civarında. Biz bu kişilerle alakalı Çalışma Bakanlığımız ile görüştük. Sosyal hizmet uzmanları ile Çalışma Bakanlığı uzmanları işbirliği yaptı. Bunlarla ilgili bir analiz yaptık, bu analiz sonucunda 20 bin kişinin işe başlamasını sağladık. 58 bin kişi meslek kursuna başladı. Amacımız bu 150 bin kişinin sosyal yardımdan çıkıp istihdamın içerisinde yer almasını sağlamak." ifadesini kullandı.

        Ziyarette Bakan Şahin'e AK Parti Milletvekilleri Hüseyin Filiz ve İdris Şahin ile Belediye Başkanı İrfan Dinç ve kurum amirleri de eşlik etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER