ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Aralık 2012 Pazartesi 17:28

Bakan Günay: ''27 Aralık'ta denize girdim''


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Hedefimiz 2023'te, yani 10 yıl sonra 50 milyon turist hedefine varmaktır ki şimdiye kadarki hızımız devam ederse inşallah hem gelir hem de gelende böyle önemli bir hedefi yakalamış olacağız'' dedi.
    
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Demre ilçesinden Antalya'ya giderken Kumluca ilçesine uğradı. Bakan Günay'ı Kumluca'ya gelişinde Kaymakam Salih Işık, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, daire amirleri, siyasi parti ilçe temsilcileri ve vatandaşlar karşıladı. Buradan kendi soyismini taşıyan ''Günay'' tesisine geçen Bakan Günay'a, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından ilçeyle ilgili bilgi verildi.
    
Burada vatandaşlarla sohbet eden Bakan Günay, Türkiye'nin son yıllarda büyük gelişmeler kaydettiğine dikkati çekti. Demre'deki evinden Antalya'ya giderken kısa süreliğine Kumluca'ya uğrayarak hal hatır sormak istediğini ifade eden Günay, ''Sizleri böyle karşımda güler yüzlü, neşeli görmekten son derece memnun oldum'' diye konuştu.
    
Bakan Günay, tesisten ayrılışında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. 2012 yılının Türkiye için zor bir yıl olduğunu belirten Günay, 2011'de Kuzey Afrika'da yaşanan karışıklıkların sona ermesinin ardından Suriye'de sıkıntı yaşanmaya başlandığına dikkati çekti.
    
Suriye'den kaynaklı sorunların Türkiye'de de olumsuz etkileri olduğuna değinen Günay, şöyle konuştu:
    
''Suriye'den, Irak'tan, İran'dan gelenlerin sayısı azaldı. Dünyadaki ekonomik kriz, Avrupa pazarının daralması, Rusya'nın rublesinin, İran riyalinin düşmesi... Bütün bunlara rağmen biz Allah'a şükür olsun 2012'de 2011 yılı sonuçlarının üstüne çıktık. Bu bizim için alkışlanacak, sevinilecek bir durum. 2011 gibi olağan üstü bir yılı, 2012 yılı sonunda tekrar yakaladık. Yeni bir hesaplama yöntemiyle gelirlerimizin de çok daha üstün olduğunu ortaya çıkaran bir çalışma içindeyiz. Türkiye, artık dünya turizminin istikrarlı, 30 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan, kararlı, önemli ülkelerinden birisi oldu. Avrupa'da önümüzde sadece üç ülke var. Fransa, İtalya ve İspanya gibi üç geleneksel turizm ülkesi var, biz dördüncüyüz.''
    
     ''27 Aralık'ta denize girdim''
    
Bakan Ertuğrul Günay, turizmin bereketini yurdun diğer köşelerine de çekmeye çalıştıklarını anlattı. Bu çerçevede yılın son haftasında Elmalı ilçesini ziyaret ettiğini hatırlatan Günay, bölgedeki tarihsel varlıkları inceleyerek tarihsel dokuyu ayağa kaldırmak için çalışmalar yaptığını ifade etti.
    
Kumluca'da da sahili geliştirme, insanları denizle buluşturma konusunda belediyenin güzel çalışmaları olduğunu bildiren Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Burada Rhodiapolis var, Limyra var, Myra var, daha önce Kaş tiyatrosunu bitirmiştik, şimdi Myra tiyatrosunda çalışıyoruz. İstiyoruz ki ören yerlerimizi, tarihimizi, müzelerimizi, daha ilgi çekici hale getirelim ve Antalya'nın doğusuna gelen 10 milyon ziyaretçinin birkaç milyonunu da batısına gelsin ve buralara da gelir bıraksın. Tabi biz sadece Antalya ile ilgili değil, Türkiye çapında da benzer çalışmalar yapıyoruz. Ege'den Anadolu içlerine, Güneydoğu Anadolu'dan Doğu Anadolu'dan Karadeniz'e kadar Türkiye turizmini yaygınlaştırmaya, geliştirmeye çalışıyoruz. Son yıllarda önceki turizm çalışmalarından farkımız, işin içine kültürü daha fazla katmaya gayret gösterdik. Kültür derken bizim bütün yaşama biçimimiz, yemeğimiz, soframızın, geleneksel el sanatlarımız, türkülerimiz, tarihsel mimarlık dokumuz, bütün bunları biraz daha ihya edip, biraz daha bakımlı hale getirip dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Türkiye'de, Antalya'da bu mevsimde denize giriliyor. Ben 27 Aralık günü denize girdim. Bunu da Türkiye'ye ve dünyaya duyurmak isterim. Çünkü gerçekten kışın ortasında bu sahillerde denize girilebiliyor, böyle bir coğrafyamız var ve hemen içeride kayak turizmi imkanlarımız var, termal turizmi imkanlarımız var. Bunların yanında sağlık turizmi, golf turizmi imkanlarımız var.''
    
Günay, Türkiye turizmini çeşitlendirmeye ve sürekli hale getirmeye çalıştıklarını, bu gayretlerin 2013'te de süreceğini bildirdi. Türkiye'nin güney sınırındaki sıkıntıların 2013 yılında azalmasını dileyen Bakan Günay, ''Sıkıntılar biraz azalırsa sanıyorum Türkiye çok daha iyi noktaya gelecektir. Bizim hedefimiz 2023'te, yani 10 yıl sonra 50 milyon turist hedefine varmaktır ki şimdiye kadarki hızımız devam ederse inşallah hem gelir hem de gelende böyle önemli bir hedefi yakalamış olacağız'' diye konuştu.
    
     Bakan Günay'dan yeni yıl mesajı
    
Bakan Ertuğrul Günay, yeni yıl için başta ailelerden başlayarak, Türkiye'ye, bölgeye ve dünyaya barış diledi. İnsanlığın gelirinin ve imkanlarının, eğitime, sağlığa, sosyal yaşamın gelişmesine ayrılması için herşeyden önce barış olması gerektiğini vurgulayan Günay, şöyle konuştu:
    
''Barış herşeyin başı ve temelidir. Onun için 2013 yılında Atatürk'ün söylediği gibi 'Yurtta barış dünyada barış' sözünü bütün içtenliğimle tekrar etmek istiyorum. Bu en önemli dileğimizdir. Eğer hem bölgemizde hem dünyamızda hem ülkemizde barış içinde yaşamaya devam edersek, öyle sanıyorum ki 2013 yılı Cumhuriyetimizin 90. yılı ve bu hızla devam edersek Cumhuriyet'in 100. yılında çağdaş uygarlık düzeyinin üzerinde, dünyanın en saygın ülkelerinden birisinde yaşıyor olacağız. Bütün kalbimle bunu temenni ediyorum. Milletimize ve bütün insanlığa iyilikler, güzellikler diliyorum.''
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER