ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 21:50

Bakan Güler: Polis devleti kurmak gibi bir iddiayı kabul etmek mümkün değil

Bakan Güler: Polis devleti kurmak gibi bir iddiayı kabul etmek mümkün değil


İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 bin koruma alınmasını ‘bunun adı polis devleti’ olarak değerlendirmesine tepki gösterdi. Polis teşkilatının zaten olduğunu aktaran Güler, “Polis devleti kurmak gibi bir iddiayı da asla kabul etmek mümkün değildir. Çünkü bu tür güvenlik teşkilatlarının kaynağı anayasadır, kanunlardır; yetkileri, görevleri, sorumlulukları kanunlarla çizilmiştir. Kanunlarla öngörülen makamların da denetimi altında onların gösterdiği sınırlar içerisinde görevlerini yaparlar.” dedi.

İçişleri Bakanı Güler, Belçika Başbakan Yardımcısı, İçişleri ve Fırsat Eşitliği Bakanı Joelle Milquet’i kabulünde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Emniyet Hizmet Sınıfı’na 10 bin korumanın alınması ile ilgili olarak düşünülen 6 aylık eğitim sürecinin yeterli olup olmayacağı konusunda, “Emniyet Hizmetleri Sınıfı’nda koruma görevi yapacak bir sınıfın ihdas edilerek, bakın hala alınma şartları belirlenmiş değil; lise mezunu olabilir, iki yıllık yüksek okul mezunları olabilir. Sadece koruma görevi yapacak bir sınıf ihdas etmeyi planlıyoruz. Bunların koruma görevleri ile ilgili teorik ve pratik eğitim verilmesi için 6 ay yeterlidir. Sürede bir eksiklik olursa hizmet içi eğitimlerle bunları tamamlarız. Ya da başlangıcını daha yüksek bir süreye çıkartabiliriz. Ama bunların görevlerinin kişi, bina, tesis, hassas bölgeler ve son günlerde gündeme gelen statlar ve üniversitelerin koruma görevlerini bu kişilere yaptırabileceğimizi ifade ettim. Bu süre ertelendi ise bunu artırırız, ancak burada belirttiğimiz konu şudur; sadece ve sadece bu arkadaşlarımız koruma görevleri yapacaklar. Onun için bu eğitim sürelerinin şimdilik yeterli olduğuna inanıyoruz. Zaten üniversite mezunu polislerimizi 6 aylık bir sürede eğitiyoruz. Ama gerektiğinde bunları hizmet içi eğitimleri ile de pekiştiriyoruz.” diye konuştu.

“KANUN TASLAĞI HAZIRLIYORUZ”

Üniversitelerin Anayasa’nın 133. Maddesine göre devletin gözetim ve denetim altında olan, güvenlik hizmetlerinin de devletçe sağlanan birimler arasında sayıldığını aktaran Bakan Güler, bu anlamda özel kolluğun yetmediği yerlerde veya devamlı olarak koruma memurları ile yürütülmesini şimdilik planladıklarını söyledi. Bununla ilgili kanun taslağını da hazırladıklarını kaydeden Güler, bu kesinleşince daha ayrıntılı bilgi vereceğini bildirdi.

“BU TÜR GÜVENLİK TEŞKİLATLARININ KAYNAĞI ANAYASADIR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuya ilişkin olarak tepki göstermesini ve ‘polis devletine doğru gidilir’ sözüne de cevap veren Bakan Güler, şu ifadeleri kullandı: “Polis devleti kurmak gibi bir iddiayı da asla kabul etmek mümkün değildir. Çünkü bu tür güvenlik teşkilatlarının kaynağı anayasadır, kanunlardır; yetkileri, görevleri, sorumlulukları kanunlarla çizilmiştir. Kanunlarla öngörülen makamların da denetimi altında onların gösterdiği sınırlar içerisinde görevlerini yaparlar. Zor kullanmanın bile kanunlarda çizilmiş sınırları vardır. Polis devleti gibi bir iddiayı kabul etmek mümkün değildir. Esasen polis teşkilatı vardır. Polis teşkilatı içerisinde koruma görevini yapacak, ayrıca bir sınıf ihdas edilmektedir.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER