ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 19:22

Bakan Ergün, Gaziantep'te


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Bu bölgeyi yani Ortadoğu'yu bir bütün halinde düşündüğümüzde aslında insanlığın ve çok önemli medeniyetlerin yatağı olan bir bölgedir" dedi.
Ergün, Gaziantep'te Kozlucu ve Pişirici Kastelleri, Savaş Müzesi ve kentin çeşitli tarihi mekanlarını gezdi.
Gezi sonunda gazetecilere değerlendirme yapan Ergün, Türkiye'de sadece ekonomik ve siyasi alanda önemli gelişmeler olmadığını, aynı zamanda kültürel alanda da çok ciddi gelişmeler olduğunu söyledi.
Tarihin yeniden Türkiye'de hatırlandığını ifade eden Ergün, şöyle konuştu:
"Tarih dediğimiz zaman sadece Osmanlı'dan, Selçuklu'dan bahsetmiyoruz. Bu topraklarda ne varsa, ne olduysa, ne bittiyse baştan beri artık hepsi bizim sorumluluğumuz altında. Onları ortaya çıkarmak, onları korumak, onları insanlığın hizmetine sunmak, onları tanıtmak. Onun için hem Büyükşehir Belediye Başkanımızı hem de ilçe belediye başkanlarımızı bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Çok güzel bir tarih koridoru oluşmuş. O koridorda aşağı yukarı 20 kilometre bir tarih var."
Geçmişte hiç görülmeyen kastellerin, hanların ortaya çıktığını belirten Ergün, tarihin böylece canlandığını vurguladı.
Ergün, Gaziantep'e gelenlerin kenti sadece sanayi şehri olarak değil aynı zamanda kültür ve tarih şehri olarak da göreceklerini aktardı.
Tarihi yerlerin canlanması ve gün yüzüne çıkarılmasıyla turistlerin kentte konaklama süresini uzattıklarını dile getiren Ergün, "Bu bölgeyi yani Ortadoğu'yu bir bütün halinde düşündüğümüzde aslında insanlığın ve çok önemli medeniyetlerin yatağı olan bir bölgedir. Onun için bunları birer birer ortaya çıkarmak herkesin boynunun borcudur. Gaziantep bunu önemli oranda başarmış" ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER