ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 20:43

Bakan Davutoğlu, Konya’da Çocuk Şenliği'ne katıldı


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Çocuk Şenliği programına katıldı. Mevlana Kültür Merkezi Açık Sema Alanı’ndaki şenlikte çocuklarla birebir ilgilenen Davutoğlu, kürsüye de kucağına bir çocuk alarak çıktı. Kürsüden çocuklarla birlikte vatandaşlara seslenen Davutoğlu, vatandaşlardan dünyanın çeşitli ülkelerindeki savaş mağduru çocuklar için dua etmelerini istedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel olarak gerçekleştirdiği Çocuk Şenliği programına katılan Bakan Davutoğlu, burada çocuklarla ilgilenerek fotoğraf çektirdi. Kucağına bir çocuk alarak konuşma yapmak için kürsüye gelen Davutoğlu, dünyadaki hiçbir şeyin çocuk kadar dinlendirici ve ibret verici olmadığını söyledi.

Çocukları görünce insanların kendi çocukluklarını ve anne-babalarını hatırladığını kaydeden Davutoğlu, “Onlar bize geçmişi ve geleceği anlatır. En iyi ders kitabı çocuklardır. İbret almamız gereken, coşkuyla sevmemiz gereken çocuklar. Birçok törene katıldım. Beni böylesine coşkuyla buluşturan çok az faaliyet oldu. Çocuk ve şenlik birbirine çok yakışıyor." dedi.

Dünyada zorluklar içerisinde yaşayan çocuklar için dua etmek gerektiğini dile getiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şöyle konuştu: “Filistin’de, Somali’de, Myanmar’da, Suriye’de çocukların Konya’daki çocuklar gibi gülemediğini, geleceğe umutla bakamadığını vurgulayan Bakan Davutoğlu, şöyle devam etti: "Sadece Suriye’den gelen mülteci kardeşlerimizin kaldığı kamplarda 2 yıl içinde 3 bine yakın çocuk dünyaya geldi. Allah onlara da özgürlük içinde evlerine dönecekleri günleri nasip etsin. Bu şenlik gününde hepimiz kendi çocuklarımıza bakıp Konya’nın bu güzel manevi havasında coşku içindeki kutlamalara şükretmeli ve bunu daim kılacak her tülü çabayı göstermeliyiz. Ama bunun yanında dünyanın neresinde olursa olsun, gözünden bir damla yaş dökülen çocukların o yaşını yüreğimizde hissedip olara dua etmeliyiz."

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise ülkenin geleceği olan çocukların her şeyin en güzeline layık olduğunu ifade etti. Şenlikte çocuklar için eğitici, eğlendirici birçok faaliyetin yapıldığını belirten Akyürek, ülkenin geleceği olan çocukların her şeyin en güzeline layık olduğunu söyledi. Konuşmasında çocukların gelecekte sahip olacakları mesleğin yanında iyi insan olmaları gerektiğine değinen Akyürek, şenliğe emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Çocuk Şenliği’nde Çocuk sirki, Grup Kaşıks, palyaçolar, kukla gösterileri yer aldı. Şenliğin sonunda çocuklara sürpriz hediyeler verildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şenliğin ardından Meram Belediyesi’nin yapımına başladığı Tahir Büyükkörükçü İmam Hatip Lisesi’nin temel atma törenine katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER