ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 22:29

Bakan Çelik, Norveç'e gitti


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Norveç'e gitti.
     Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Oslo Büyükelçiliği Konutu'nda Norveç'teki Türklerin kurduğu sivil toplum kuruluşları ve derneklerinin temsilcileriyle bir araya geleceğini, 8 Nisan Pazartesi günü de Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 9. Avrupa Bölge Konferansı'na katılarak genel kurula hitap edeceği söyledi.
     Üye ülke çalışma bakanlarıyla Avrupa ve Orta Asya Bölgesi'nden 51 ülkenin temsil edileceği Avrupa Bölge Konferansı'na katılacağını da belirten Çelik, "Bu yılki gündem başlıkları arasında yer alan finans krizi, nitelikli istihdam, genç işsizliği sorunu, etkin sosyal diyalog, yaşlanan nüfus ve politika uyumlaştırması gibi çalışma hayatına dair önemli konularda görüş alışverişinde bulunacağım" ifadesini kullandı.
     Konferansın başlamasından önce ILO Genel Müdürü Guy Ryder, Norveç Çalışma Bakanı ve G20 Dönem Başkanlığını yürüten Rusya Federasyonu çalışma bakanı olmak üzere konferansa katılan mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler yapacağı ifade eden Çelik, "Genç İşsizliği" konulu Çalışma Bakanları Özel Toplantısı'na da katılacağını kaydetti.
     Norveç'teki temaslarının ardından Avrupa Komisyonu ile görüşmelerde bulunmak üzere Oslo'dan Brüksel'e geçeceğini bildiren Çelik, şöyle devam etti:
     "Brüksel'de 10 Nisan Çarşamba günü Avrupa Birliği ile müzakereler çerçevesinde Sosyal Politika ve İstihdam başlıklı 19. fasılda kaydedilen ilerlemeleri görüşmek üzere, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve sosyal tarafların temsilcileriyle bir araya geleceğim.
     Bu çerçevede Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Başkanı Staffan Nilsson ile bir görüşme yaptıktan sonra, Sayın Egemen Bağış ile birlikte yine sosyal tarafların temsilcileriyle Avrupa Komisyonu'nun İstihdam, Sosyal İşler ve İçermeden Sorumlu Üyesi Laszlo Andor ve Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile görüşeceğim.
     Ziyaretim çerçevesinde misafir bakanlar ve beraberimdeki heyet ile birlikte, bir Türk müteşebbisin iş yerinin açılışına katılacağım".
     Çelik, TÜMSİAD Belçika Şubesini ziyaretinin ardından 11 Nisan Perşembe günü Türkiye'ye döneceğini söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER