ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 21:20

Bakan Çağlayan Muş'ta Avrupa Parlamentosu'na tepki gösterdi


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarını bozmaya çalışanların, huzur ortamını bozmak isteyenlerin, gelmiş olduğu seviyeden memnun olmayanların heveslerini kursağında bıraktık ve bırakacağız." dedi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Muş'un Zafer Mahallesi'nde annesi Muhlise ile babası Salih Çağlayan adına yaptıracağı bin 500 kişilik caminin temel atma törenine katıldı. Buradan valiliğe geçen Çağlayan, Vali Vedat Büyükersoy'dan kentte yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldıktan sonra gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çağlayan, Başbakan Recep Tayyib Erdoğan önderliğinde gerçekleştirilen reformların son 10 yılda Türkiye ekonomisini güçlü hale getirdiğini belirterek, "Dünyadaki kriz, Türkiye ekonomisini sarsmadı ve Türkiye ekonomisi adeta krize meydan okudu. Geçtiğimiz 4 yılda Avrupa'da 4 milyon insan işsiz kalırken, ülkemizde 5 milyon insan istihdama kavuştu. 2013 yılında Avrupa'nın en hızlı büyüyen üçüncü ekonomisiyiz" diye konuştu.

Çağlayan, faiz lobisi ve spekülatörlerin masumane başlayan 'Gezi Parkı' protestolarına marjinal grupların da eklenmesi ile dış sermaye, onların uzantısı olan faiz lobisi ve yabancı medya organlarının Türkiye üzerinde oyunlar oynadığına dikkati çekerek, bunların hiçbirine izin vermediklerini ifade etti.

"Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarını bozmaya çalışanların, huzur ortamını bozmak isteyenlerin, gelmiş olduğu seviyeden memnun olmayanların heveslerini kursağında bıraktık ve bırakacağız" diyen Çağlayan, son günlerde yaşanan olayların çıkmaması durumunda faiz oranlarının yüzde 2,5'a kadar düşeceğini bildirdi.
Bunun, 76 milyonun üzerindeki faiz yükünün azalması ve daha fazla okul, yol, sağlık ve iletişim merkezi imkânı sağlaması anlamı taşıdığını anlatan Çağlayan, ekonomik sistemin toparlanarak yoluna devam ettiğini dile getirdi.

"AP, ÇIKARMIŞ OLDUKLARI KARARI ALIP BAŞLARINA ÇALSINLAR"

Avrupa Parlamentosu'na(AP) tepki gösteren Çağlayan, 10 yılda güçlenen ekonominin, bu tür olaylarla yalnızca 1–2 gün dalgalanacağına değinerek, Avrupa Parlamentosu'nun yaptığı açıklamanın da son derece enteresan olduğunu belirtti. Avrupa Birliğinin ikiyüzlü olduğuna ve etik davranmadığına işaret eden Çağlayan, şöyle konuştu:
"Avrupa Birliği, Hıristiyan birliğidir. Avrupa Birliği'nin, şu anda müzakereci durumunda olan Türkiye'ye böyle bir kararı dayatmak ne haddidir ne de hakkıdır. O çıkarmış oldukları kararı alıp başlarına çalsınlar. Bu kadar radikal ve bu kadar açık söylüyorum. Türkiye'yi Avrupa Birliğine tam üye mi yaptılar da kalkıp bu şekilde davranıyorlar? Önce kendilerine baksınlar. İngiltere'yi önceki gün, Yunanistan'ı her gün seyrediyoruz. Fransa ve Almanya'yı geçen yıl izledik. Bu ülkelerde polisler, emniyet güçleri başka şekilde mi davranıyorlar? Önce aynayı kendilerine tutsunlar, önce iğneyi kendilerine batırsınlar sonra çuvaldızı başkasına. Bunlar bir tertip içinde Türkiye'nin gelişmesinden ve büyümesinden korkanların yapacağı işlerdir. Niye, çünkü IMF'ye borcunu ödemiş, borcu milli gelirin üçte biri seviyesine gelmiş, tüm krize rağmen büyüyen, gelişen, ekonomisi artan bir ülkeyi ve dünya lideri olan Sayın Başbakan'ımızı bunlar çekemiyorlar. Tekrar söylüyorum, avuçlarını yalayacaklar ve hevesleri kursaklarında kalacak. Artık onların istediği Türkiye bitmiştir. O geçmişte kaldı yeni Türkiye var. 10 sene evvelki 1 milyar dolar borca muhtaç değiliz. Şimdi IMF'ye borç verir hale geldik ve onları sıkıntıya sokan gelişme budur. Daha önce Türkiye'ye emir verirlerdi. Türkiye'ye eskisi gibi borç ve emir veremiyorlar."

Çağlayan, daha sonra Muş Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek sanayici ve iş adamlarıyla görüştü. Belediye binası önünde vatandaşlarla sohbet eden Çağlayan özel uçakla Ankara'ya gitti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER