ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 13:47

"Bakan, biber gazı ile ayıyı durdurabilir misiniz?"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın soru önergesine verilen cevapta, vahşi hayvan saldırılarına karşı biber gazlı savunma taktiği önerildi. Soru önergesinin sahibi milletvekili Bayraktutan, “Sayın Bakan’a sesleniyorum. Siz biber gazı ile durdurabilir misiniz? Durdurabilirseniz amenna. Bir ironi olmuş diye kabul ediyorum. Cevabı tebessüm ile karşıladım.” dedi.

CHP'li Uğur Bayraktutan, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, seçim bölgesi olan Artvin’de yabani hayvan saldırıları ile ilgili sorun yaşandığını belirterek, “Bu nedenle bu olayların azaltılmasına ilişkin ne tür önlemlerin alınabileceği şeklinde Orman ve Su İşleri Bakanı’na yazılı soru sordum. Verilen cevap oldukça ilginçti.” dedi.

        Batı ülkelerinde bu tip saldırıların önlenmesi için elektronik çit yöntemi kullanıldığını söyleyen Bayraktutan, “Ama Sayın Bakan, vermiş olduğu cevapta, ‘köylüler ya da yaban hayatı ile birlikte yaşayan insanlar ellerine bir elektroşok cihazı alsınlar veya biber gazı ile hayvana karşı savunma yöntemi yapsınlar’, deniyor. Buradan Sayın Bakan’a sesleniyorum, bir ayının hangi boyutlarda olduğunu görebilmek için… Yani iki metreye yakın da hayvanlar var. Biber gazı ile onu ne derece engelleyebilirsiniz? Bir de köylü vatandaşların bağına, bahçesine giderken üzerlerinde elektroşok cihazı, biber gazı ile sürekli dolaşmaları insanın tabiatına aykırı bir olaydır. Bu nedenle Sayın Bakan’a sesleniyorum. Siz biber gazı ile durdurabilir misiniz? Siz durdurabilirseniz amenna. Bu bir ironi olmuş diye kabul ediyorum.” diye konuştu.

        “CEVABI TEBESSÜM İLE KARŞILADIM”

        Biber gazının toplumsal olaylarda kullanıldığını ifade eden Bayraktutan, “Ayının nerede hangi saatte saldıracağı belli değil. Vatandaşlarımızın sürekli ellerinde biber gazı ile gidip de onu telafi etmeleri mümkün değil. Bakanlığın verdiği cevabı tebessüm ile karşıladım. Sayın Bakan’ın da altında imzası var ama şöyle diyor: ‘Gideceğiniz yerde ıslık çalın, sürekli gürültü yapın. Elinizde biber gazı olsun.’ Derin bir tebessüm ile karşıladım. Cevap vatandaşları ne kadar tatmin ettiyse beni de o kadar tatmin etti.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER