ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Eylül 2014 Pazar 20:42

Bakan Avcı: Türk Dünyası kültür başkenti olarak Bolu’yu aday göstereceğiz

Bakan Avcıdan Boluya müjde

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türk Dünyası kültür başkenti olarak Bolu’yu aday göstereceklerini belirtti.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türk Dünyası kültür başkenti olarak Bolu’yu aday göstereceklerini belirterek "Köroğlu’nun hak ettiği şekilde tanıtılması için görüşmeler yapacağız. Okullarımız için Köroğlu kitabını basarak gençlerimize ve öğretmenlerimize dağıtacağız” dedi.

Bolu’ya çeşitli ziyaretler için gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bolu Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından karşılanan Bakan Avcı, Bolu’ya müjdeler verdi. Avcı, Uluslararası Köroğlu Festivali’nden övgüyle bahsederek şöyle konuştu: “Uluslararası Köroğlu Festivali’nin önü çok açık. Bolu’ya bu festival çok yakıştı. Köroğlu Festivali’nde akademik etkinliklerdeki materyalleri toplandığında Köroğlu Üniversitesi’nin veya enstitüsünün akademik birikimi sağlanmış durumda. Bunun için sizleri tebrik ediyorum. Bu festivalde akademik kalıcı eserlere de yer verilmiştir. Köroğlu Parkı ve Köroğlu Araştırma Merkezi Türk dünyasına örnek olacak girişimdir. İnşallah Köroğlu Festivali daha geniş katılımlarla düzenlenmeye devam etsin. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Köroğlu ile ilgili üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Köroğlu yayınını birlikte basıp çocuklarımıza, gençlerimize ve öğretmenlerimize dağıtırız. Okullarda Türkçe ve edebiyat derslerinde Köroğlu’nun hak ettiği şekilde daha iyi tanıtılması için görüşmeler yapacağız. Film projesi çok güzel düşünülmüş bir projedir. Film projesini Türk dünyasının ortak prodüksiyonu olarak düşünmek gerekiyor. Türk dünyasının çok iyi bir sinema birikimi var.”

Bakan Nabi Avcı, Türk dünyası kültür başkenti olarak Bolu’yu aday göstereceklerini belirterek şunları söyledi: “İnşallah Köroğlu filmi Türk dünyasının simgesi olur. Türk dünyası kültür başkenti olarak Bolu’yu aday gösteririz. Bereketli güzel etkinliklerle sizlerle olduğum için çok mutluyum."

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, Köroğlu’nun Türk devletleri için birleştirici bir kahraman olduğunu anlatarak "Çok büyük bir Köroğlu Park’ı projemiz var. Türk dünyasının müşterek bir parkı olacak. Türk Cumhuriyetleri ’Benim Köroğlu Parkım Bolu’da’ diyebilecek. Köroğlu Parkı 75 bin metrekare bir alanı kapsıyor. Parkın tepesine 25 metre yükseklikte bir Köroğlu heykeli gelecek. Heykelin altında kültür merkezi, araştırma merkezi ve Köroğlu müzesi yer alacak. Türk dünyasında Köroğlu ile yapılmış aklınıza ne gelirse tamamı bu merkezde toplanacak. Bolu’da ünlü film artistleri ile Köroğlu filmi çekerek bütün dünyaya Köroğlu’yu tanıtacağız. Dünyanın kabul edeceği bir film olmasını istiyoruz. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.”

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER