ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 12:58

Bahçeli'den Marmaray'a övgü


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 29 Ekim’de açılışı gerçekleşen Marmaray için teşekkür etti. Bahçeli, “Bu projenin yapımında emeği ve katkısı bulunan herkese partim adına teşekkür ediyorum. İktidarda hangi parti bulunursa bulunsun, Türkiye’nin hayrına kim taş üstüne taş koyarsa tebrik etmekten kaçınmayız. Zira bizim kompleksimiz ve utanacağımız bir şey yoktur. Milletimizin razı olduğu her şeyden biz de razı olur ve arkasında dururuz.” dedi.

Projenin bugünkü noktaya gelmesinde MHP’nin hükümet ortağı olduğu ve siyasi sorumluluk taşıdığı 57. Cumhuriyet Hükümeti’nin büyük bir payı olduğunu kaydeden Bahçeli, Ulaştırma Bakanlığı'nın partisinin görev sahasında olmasından dolayı, bu projenin olgunlaşmasında partisinin katkısının asla ihmal edilemeyeceğini bildirdi. Bahçeli, partisinin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemdeki konuları değerlendirdi. Türk siyasi hayatında, 3 Kasım’ın ayrı bir önem ve yeri olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Adalet ve Kalkınma Partisi, 4 bin 21 gün önce yapılan 3 Kasım 2002 seçimlerinden başarıyla çıkarak iktidara ulaşmış ve 18 Kasım 2002 tarihinde 58. Cumhuriyet Hükümeti’ni kurmuştur. AKP; 10 yıl, 11 ay, 9 gün ya da 131 ay 19 gün önce iktidara geldiğinde yeni doğan bir çocuk, bugün 11 yaşını bitirmek üzeredir. Bu kadar uzun bir hükümet etme fırsatı her partiye nasip olmamıştır. İktidar zihniyeti Hakk’a ve halka hizmet diyerek göreve gelmiş, ancak haramzadelere, hırsızlara ve hainlere ülkemizi ikram ederek tüm güvenlik duvarlarını zedelemiştir. Ufak tefek iyileşmeler, bazı olum gelişmeler olsa da, AKP’yle geçen 11 yıllık dönem hakikaten de zor ve çilelidir.” diye konuştu.

Yoksulluk, yolsuzluk, yasak ve yozlaşma kaygı verici şekilde yükseldiğini öne süren Bahçeli, işsizliğin giderek fazlalaştığını, gelir dağılımı adaletinin felç olduğunu, iç ve dış borçların fırladığını, cari açığın ekonominin kâbusu haline geldiğini belirtti. Demokrasinin 11 yıldır kesintiye uğradığını kaydeden Bahçeli, Başbakan’ın Gezi Parkı’ndan ODTÜ’ye kadar gençlerle uğraştığını, cepheleşmeleri derinleştirdiğini öne sürdü.

Bahçeli, eleştirilerine şöyle devam etti: “Şu bir gerçektir ki; AKP konjonktürel, gelip geçici, kökü ve kimliği olmayan, derleme ve toplama bir siyaset kümesidir. Bunca iktidar yıllarına rağmen AKP’nin kalıcılığı yoktur. Gün gelecek, siyasi tarihimizde benzerlerine çok rastlandığı üzere, kurumuş yaprak gibi uçup gidecek, geriye de teröristlerle nasıl içli dışlı olduğu gerçeğinden başka hiçbir şey kalmayacaktır. Şunu samimiyetle söyleyebilirim ki, AKP yorgun ve bitkindir. İktidar partisi yıpranmış, modası geçmiş, krediyi tüketmiştir.

BAŞBAKAN’A ‘AHMET KAYA’ GÖNDERMESİ

Başbakan’ın Kızılcahamam’daki konuşmasının aslında kendi parti içindeki kaynamaların, kaymaların ve rahatsızlıkların işaretlerini vermekte olduğunu savunan Bahçeli, "Görünen odur ki, Başbakan’ı korku almıştır. Kendisi ve hükümeti için geri sayım başlamış, çözülme emareleri çoğalmıştır. Başbakan Erdoğan’ın şu sözleri çaresizliğin ve şuursuzluğun aldığı boyutu göstermesi bakımından ibretliktir: ‘Yüreğinde Ahmet Kaya’nın gurbette ölümünü hissetmeyenler, Cem Karaca’nın gurbette hüküm giymesi noktasında sızısı olmayanlar bizi anlayamazlar’. Dikkatlerinizi çekiyorum, Başbakan’ı anlamak için PKK’yı bilmek ve idrak etmek lazımdır. Bu en başta AKP’ye oy veren kardeşlerimize hakaretin zirvesidir. Öyle ki sözlerinin başka bir manaya gelmesi ve çekilmesi şu haliyle mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

“MARMARAY’DA BİZİM KATKIMIZ İHMAL EDİLEMEZ”

Cumhuriyetin 90. yıl dönümünde 29 Ekim günü Marmaray’ın açıldığını hatırlatan Bahçeli, “Bu projenin yapımında emeği ve katkısı bulunan herkese partim adına teşekkür ediyorum. İktidarda hangi parti bulunursa bulunsun, Türkiye’nin hayrına kim taş üstüne taş koyarsa tebrik etmekten kaçınmayız. Zira bizim kompleksimiz ve utanacağımız bir şey yoktur. Milletimizin razı olduğu her şeyden biz de razı olur ve arkasında dururuz. Bu sözlerimin altında milliyetçiliğin ilkeleri yatmaktadır. Ne var ki, şu gerçeklerin altını çizmeden de geçmek istemiyorum. Doğrudur, Marmaray 153 yıllık bir rüyadır. Kabul edilmelidir ki, hayal gerçeğin ilk safhası, ilk kapısıdır. Hayalsiz hiçbir şey olmayacağı gibi, başarı da gerçekleşmeyecektir. Marmaray Projesi, İstanbul’un iki yakasını denizin altından birleştirmiş ve buluşturmuştur. Hürmet ve rahmetle andığımız aziz ecdadımızın bu vizyonu 1,5 asır evvel gösterebilmesi hakikaten takdire şayandır. Ancak bu projenin bugünkü noktaya gelmesinde partimizin hükümet ortağı olduğu ve siyasi sorumluluk taşıdığı 57.Cumhuriyet Hükümeti’nin büyük bir payı vardır. Bilhassa Ulaştırma Bakanlığı'nın partimizin görev sahasında olmasından dolayı, bu projenin olgunlaşmasında bizim katkımız asla ihmal edilemeyecektir. AKP iktidara gelmeden söz konusu projenin edüt, fizibilite, mühendislik ve ön inşaat ihalesini zaten yapmış ve bu konudaki kararlılığımızı göstermiştik. Marmaray Projesi için lazım gelen krediyi biz temin etmiş ve 25 Temmuz 2002 tarihinde de ihaleye çıkmıştık. İktidar süremiz yetmediği için doğal olarak bu projenin açılışını yapmak bize nasip olmamıştır. Buradan Marmaray Projesi’nde emeği geçen ve 57. Cumhuriyet Hükümeti’nde partimizi temsilen görev alan Ulaştırma Bakanlarımız Sayın Enis Öksüz’e ve Sayın Oktay Vural’a, bizden önceki hükümetlere ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Başbakan’ı inkarcı ve vefasız olmakla suçlayan Bahçeli, Başbakan’ın Marmaray Projesi’ni kendisine ve hükümetine mal ettiği için dürüst konuşmadığını savundu. Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim vizyonumuzu sorgulayan Başbakan’a hatırlatmak isterim ki, şu anda iftihar ettiği hangi proje ve hangi hedef varsa altında Milliyetçi Hareket’in alın teri, çalışkanlığı ve yüksek ufku bulunmaktadır. Biliniz ki Başbakan bizim vizyonumuzun tozuna bile yetişemeyecektir. Bugün hızlı tren mesafeleri kısaltıyorsa, şeref payesi Milliyetçi Hareket’tedir. Başbakan ve hükümeti tarafından çalınan, siyasi kapkaççılığa kurban giden ve Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını hedefleyen 2023 vizyonunun gerçek sahibi de Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Başbakan Erdoğan’a tavsiyemiz, bizimle vizyon yarışına girerken kılı kırk yarması, ince eleyip sık dokumasıdır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER