ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:56

Bahçeli: Herkesin bildiği meşhur bir PKK'lı ödüllendirilmiştir


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı tarafından Ahmet Kaya’ya ödül verilmesini eleştirdi. Bahçeli, “Ölümünün ardından 13 yıl sonra herkesin bildiği meşhur bir PKK’lı utanmadan sıkılmadan ödüllendirilmiştir. Artık bundan sonra İmralı canisine de devlet övünç madalyası, Kandil’e de bir kamyon dolusu nişan ve berat gönderilir” dedi.

Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü kendi memleketi Kayseri’de eleştirdi. Ahmet Kaya’ya Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen ödülün yanlışlığına işaret eden Bahçeli, şunları söyledi; “Cumhuriyet Bayramı'na bir gün kala 28 Ekim günü Cumhurbaşkanlığı tarihi bir hataya imza etti. Ölümünün ardından 13 yıl sonra herkesin bildiği meşhur bir PKK’lı utanmadan sıkılmadan ödüllendirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün müzik dalındaki ödülünü bölücü ve terörden sabıkalı kişiye verilmesi geçiştirilecek konu değildir. Şunu söyleyim. Sayın Cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat büyük ödülü hizmet ve eserleriyle önemli katkılarda bulunan kültür ve sanatın yücelmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı kişileri, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek için veriliyor. Cumhurbaşkanı Gül, “Cani başını çok özledik” diyerek bir zamanlar meydan meydan dolaşan PKK’lıyı mezarından onurlandırmıştır. İlginci bu PKK’lı müziği ve yorumu ile söylemiyle çok sayıda insanı bir araya getirmesi verilen ödülün gerekçesi olarak gösterildi. Sayın Gül’e memleketi Kayseri’den soruyorum. Bölücülükten mimlenmiş, fişlenmiş, sabıka yemiş, her sözü ile PKK’nın yanında, saflarında bulunmuş, devlet adına onurlandırma yetkisini kendisinde nasıl görüyorsunuz. Bu ödülü siz bir şey düşünüpte mi takdir ettiniz. Ya da yapılan teklifi mi uygun gördünüz. Etrafınızda PKK’lıya ödül verilmesi, dillendirilmişse PKK terör örgütü Çankaya kadar sızmış ve girmiştir.”

MHP Lideri Bahçeli, “Bundan sonrasında da Cumhurbaşkanlığı İmralı canisine devlet övünç madalyası verecek mi, Nobel’e aday gösterecek mi? Kandil’e bir kamyon dolusu nişan ve berat göndererek, “İyi öldürdünüz, iyi pusu kurdunuz” diye bütün katilleri taltif edecek misiniz? Sayın Gül bu kararından dönmelidir. Bir teröriste Cumhurbaşkanı eliyle ödül vermek doğru değildir. Buna da kimsenin makamı, mevkii ne olursa olsun hakkı yoktur.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER