ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2014 Çarşamba 20:16

Bahçeli Başbakan Erdoğan'ı suçladı

Bahçeli Başbakan Erdoğanı suçladı


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı hakkında "Dönemin şartları gereğince oldukça tutarlı ve hatta zorunlu olan tehcir kararının, 99 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevini yürüten bir zat tarafından gayri insani bulunması kesinlikle gayri milliliktir. Başbakan Erdoğan'ın tarihten husumet çıkarmakta üstüne yoktur" görüşünü dile getirdi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM'nin 94'üncü kuruluş yıl dönümünün kutlandığı önemli ve tarihi bir günde Başbakan Erdoğan'ın "yalana dayalı 1915 olaylarına ilişkin köhne mesajının milli vicdanlar tarafından şaşkınlık ve öfkeyle karşılandığını" öne sürerek, "Türkiye'nin milli meselelerine bu denli yabancılaşmış, tarihi hakikatleri çarpıtarak pusuda bekleyen mihrakların eline bu kadar koz verme merak ve amacında olmuş ikinci bir siyasi şahsiyete rastlanmamıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın "temsil ve işgal ettiği makamın ağırlığına, saygınlığına hakaret edercesine, milli değerlere sırt çevirircesine Erivan ağzıyla mesaj yayımladığını ve diaspora lobisinin gözüne girmek için sevimlilik yarışına girdiğini iddia eden Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın mesajının "Türk milletinin ve Türk tarihinin gerçeklerini yansıtmaktan uzak kozmopolit ve köksüz ifadelerle dolu olduğunu" ileri sürdü.

Birinci Dünya Savaşı esnasında Ermeni çetelerinin yoğun ve acımasız saldırılarını kırmak, militan kaynaklarını kurutmak, Türk vatanının geleceğini kurtarmak maksadıyla tehcir kararının alındığını kaydeden Bahçeli, bu kapsamda çeşitli sebeplerden dolayı istenmeyen, hiç beklenmeyen, hiç hesapta olmayan kayıpların yaşandığının ve meydana geldiğinin doğru olduğunu belirtti.

Bahçeli, şu görüşlere yer verdi:

"Unutulmasın ki haklı ve meşru bir uygulama olan tehcir kararını eleştirmeye ve soykırıma bağlamaya kalkışanlar, önce o tarihlerde dünyanın başka coğrafyalarındaki akıl almaz soykırım ve insani trajedilere bakmalıdır. Dönemin şartları gereğince oldukça tutarlı ve hatta zorunlu olan tehcir kararının, 99 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevini yürüten bir zat tarafından gayri insani bulunması kesinlikle gayri milliliktir. Başbakan Erdoğan'ın tarihten husumet çıkarmakta üstüne yoktur. Türk milletini her fırsatta suçlayan, uluslararası toplum nezdinde soykırımcı, katliamcı, katil sıfatlarıyla anılmasını isteyen mihraklara ümit verme konusunda üstün meziyet sahibi olduğu bilinmektedir. Başbakan Erdoğan açıkça Türkiye ve Türk milleti aleyhine faal halde bulunan soykırım şebekesinin geçim ve umut kapısı haline çoktan terfi etmiştir."

Başbakan Erdoğan'ın mesajındaki "Anadolu insanları ve halkları" tabiriyle Türk milletini yok saydığını savunan Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti:

"Sırf cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, değişik çıkar ve güç lobilerinin desteğini alabilmek için, sözde Ermeni soykırım uydurmasını tanıma ve özür dileme sınırına gelmiştir. Başbakan Erdoğan, ABD'yle gerilen ilişkileri tamir etmek, güç odaklarının iltifatını kazanabilmek için milletimizin saygınlığına ahlaksızca leke sürmeye teşebbüs etmiştir. Aziz ecdadımıza nankörlük yapmış, Türk tarihine zehirli ve bölücü bir nazarla yaklaşmıştır. Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama'dan gelmesi beklenen '24 Nisan mesajı'nı adeta erkenden selamlamış, kamuoyu üzerinden soykırımı tanıma ve arkasından gelecek dayatmalara rıza göstereceğini ispatlamıştır. Türk milleti, çok talihsiz ve kara günler yaşamaktadır. Ermeni çetelerinin şehit ettiği vatan ve millet evlatlarının ruhları, feryat etmektedir. Kaymakam Kemal Bey'in kemikleri sızlamakta, şehit diplomatlarımızın aziz hatıraları çiğnenmektedir. Türk milletini küçük düşüren, suçlu gösteren Başbakan Erdoğan, ne yaparsa yapsın cumhurbaşkanı olamayacaktır. Nitekim, cumhura iftira atarak başkalarının gözüne girmeye çalışan milli ahlak yoksunu Başbakanın cumhurbaşkanı olması şöyle dursun, bunu düşünmesi bile akla ve vicdana kast etmekle eşdeğerdir. Başbakanın, sözde soykırım çetelerine ikramda bulunmasının, milli tez ve iddialardan taviz vermesinin bedelini ödeyeceği günler uzak değildir. Milliyetçi Hareket Partisi, Bizans'a kadar uzanacak, topraklarımızı işgal etmiş yedi düveli de kapsayacak özür dileme ve taziye sunma furyasına suskun kalmayacaktır. Türk milletinin dününde utanacağı, sıkılacağı, bunalacağı, af ve merhamet dileneceği herhangi bir yanlış ve kusuru yoktur. Bilinmelidir ki asıl kusur, asıl arıza, asıl açmaz, Başbakan Erdoğan'ın hasarlı, sakıncalı ve zararlı zihninde ve politikalarındadır."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER