ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 17:55

Bağış: "İnşallah AB adım atar"


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''İnşallah Avrupa Birliği (AB) son dönemde Türkiye'nin sağlamış olduğu başarıların da etkisiyle doğru olanı yapmaya başlar ve Türkiye'nin AB süreciyle ilgili pozitif adımlar atılır'' dedi.
    
Bağış, Surp Gazer Ermeni Katolik Mihitaryan Manastır ve Mektebi Vakfı Başkanı Rita Nurnur'u, bakanlığın Ortaköy Ofisi'nde kabul etti.
    
Kabul öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bağış, Surp Gazer Ermeni Katolik Mihitaryan Manastır ve Mektebi Vakfı'nın, İstanbul'un ek köklü vakıflarından birisi olduğunu belirtti.
    
Bakanlıklarının Türkiye'deki farklı inanç gruplarıyla yakın diyalog halinde olduğunu ifade eden Bağış, azınlık vakıflarına ait mülklerin iade edildiğini hatırlatarak, Türkiye'nin demokratikleşme, şeffaflaşma adına önemli çalışmalar yürüttüğünü söyledi.
    
     AB üyesi ülkeleri dışişleri bakanlarının onayladığı karar metni
    
Bakan Bağış, bugün Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının bir karar metnini onayladığını belirterek, 5 yıllık aradan sonra ilk defa bir ''katılım'' kelimesinin Türkiye ile ilgili paragrafta yer aldığını söyledi.
    
Fransa'nın, Türkiye'nin AB süreci üzerindeki olumsuz etkisinin azaldığını kaydeden Bağış, şöyle devam etti:
    
''Ben bunu olumlu karşılıyorum. Ama Biz tabii kelimelerle değil, gerçek fiillerle, eylemlerle ilgili sonuçlar bekliyoruz. Artık Türkiye'nin fasıllarının açılması, kapanmayan fasılların kapatılması yönünde AB'nin de somut aksiyon ortaya koyması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle vatandaşlarımıza karşı uygulanan vize konularında daha açık net bir sürecin başlamasını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan vize sürecinin artık son bulmasını arzu ediyoruz.''
    
Bakan Bağış, terörle mücadelede de daha fazla işbirliği ve aday ülkelerin yeniden AB zirvelerine davet edilmesini beklediklerini ifade ederek, ''Bu dışişleri bakanları tarafından onaylanan metin önümüzdeki hafta AB üyesi ülkelerin liderleri tarafından da onaylanması beklenen bir metin. Ondan sonra resmi genel işler konseyi resmi kararı olarak yayınlanacak. İnşallah Avrupa Birliği de son dönemde Türkiye'nin sağlamış olduğu başarıların da etkisiyle doğru olanı yapmaya başlar ve Türkiye'nin AB süreciyle ilgili pozitif adımlar atılır'' diye konuştu.
    
    Vakfı Başkanı Rita Nurnur
    
Surp Gazer Ermeni Katolik Mihitaryan Manastır ve Mektebi Vakfı Başkanı Rita Nurnur ise vakıflarının 1808 yılında kurulduğunu ve merkezinin İtalya'da olduğunu belirtti.
    
Geçmiş dönemde yaşanan bir mülkiyet sorunlarının, hükümetin düzenlemeleriyle hallolduğunu ifade eden Nurnur, şunları söyledi:
    
''Sizlere o kadar çok güvendim ki. Bu çizginin dışına çıkmayı hiçbir zaman arzu etmedik. Bunu hak etmiyordu bu çalışmaların neticesinde bu davranışta bulunmak. Bu davanın bizim lehimize sonuçlanacağına inanıyorduk ve öyle de oldu. Çok mutluyuz. Bugünkü nezaket ziyaretimiz sayın bakanımıza olan şükranlarımızı, teşekkürlerimizi sunmak içindir'' diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER