ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 14:34

Bağımsız vekillerden İhsanoğlu'na destek

Bağımsız vekillerden İhsanoğluna destek

TBMM’deki bağımsız milletvekilleri İdris Bal ve Hasan Hami Yıldırım, basın açıklaması yaparak, ortak aday Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek verdi.


İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'le de görüştüklerini belirten Kütahya Milletvekili İdris Bal, İhsanoğlu’nun CHP ve MHP’nin değil, milletin adayı olduğunu ifade etti.

Köşk için destek arayışlarını sürdüren muhalefetin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na bir destek de TBMM’deki bağımsızlardan geldi. Meclis bahçesinde basın açıklaması yapan Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, İhsanoğlu’nun adaylığı ile ilgili şunları söyledi: “Biz bu adayın, CHP’nin veya MHP’nin adayı değil milletin adayı olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede, bizler bağımsızlar olarak birkaç arkadaşımız istişare ettik. Bu adayın ortaya konulması bağlamında bizim de imzamız olsun diye düşündük. Türkiye, bu cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde ciddi sıkıntılar yaşadı. Geçmişte sıkıntılar yaşadı. Günümüzde de Türkiye’nin ihtiyacı olan kutuplaştırıcı bir aday değil, insanları bölücü bir aday değil, demokrasiye, hukuk devletine, normalleşmeye vurgu yapıcı bir adaya ihtiyacımız var. Birçok aday olabilirdi ama CHP’nin ortaya koyduğu, MHP’nin de desteklediği Sayın İhsanoğlu, güzel, ideal adaylardan biridir diye düşünüyorum. Arkadaşlarımız düşünüyor. Hami Bey'le istişare ettik, Hakan Bey'le istişare ettik. Erdal Bey'e de haber verdim. Onlar benzer açıklamaları kendileri yapacaktır. Bu aday, CHP’nin, MHP’nin adayı değil, milletin adayıdır. Çünkü biz millet olarak kutuplaşmadan kaybettik. Bundan sonra da kutuplaşmadan kaybetmemek için normalleşme dememiz lazım. Yeni cumhurbaşkanı herkesi kucaklayabilmeli. Sayın İhsanoğlu’nun doğru bir aday olduğunu düşünüyoruz. Gül gibi noterlik yapacak aday yerine Sezer gibi muhalefetin dozunu kaçıran bir aday yerine, ortasında, sigorta vazifesi yapabilecek bir aday olması gerektiğini düşünüyoruz.”

"SAYIN İHSANOĞLU BU AÇIDAN UYGUN OLACAKTIR"

Burdur Bağımsız Milletvekili Hasan Hami Yıldırım ise ortak adaya verdiği destek ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Sayın İhsanoğlu’nu, üzerinde uzlaşılabilecek bir aday olarak görüyoruz. Uzlaşılması gereken bir aday olarak görüyorum. CHP, MHP diğer Meclis dışından partilerin de bu konuda geniş bir uzlaşma sağladığını görmekten de memnuniyet duyuyoruz. Bağımsızlar olarak kendi adımıza, bunun genişleyeceğini de ümit ediyoruz, bu aday üzerinde uzlaşmanın doğru olduğunu, doğru bir adım atıldığını Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk milletinin, bu memleketin geleceği adına doğru bir iş yapıldığını düşünüyoruz. Türkiye’de anayasal düzeni savunacak hak hukuk ve adalet adına bu düzeni savunacak bir cumhurbaşkanına ihtiyaç var. Kutuplaşmadan medet umacak bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız yok. Sayın İhsanoğlu bu açıdan uygun olacaktır.” 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER