ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2014 Çarşamba 13:11

"Avrupalı dostların desteğine ihtiyacımız var"

"Avrupalı dostların desteğine ihtiyacımız var"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, bu yılın AB yılı olabilmesi için Avrupalı dostların desteğine ihtiyaçları olduğunu ve Türkiye’de reformların kararlılıkla devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.


Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyarette bulunmak üzere Letonya'ya gitmek için Atatürk Havalimanı'na geldi. Letonya’ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı VIP salonunda konuşan Çavuşoğlu, 2015 Ocak ayı itibariyle Letonya’nın AB dönem başkanlığını üstleneceğini aktardı. Bu dönem başkanlığı başlamadan önce hem onların önceliklerini hem de Türkiye’nin AB sürecini birlikte değerlendireceklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Fasılların açılması başta olmak üzere böylesine bir resmi ziyaret yapacağız. Kendileri de davet etti. Başta Letonya Başbakan’ı olmak üzere, Dışişleri Bakanı, meclis başkan vekili ve Dışişleri komisyonu başkanı olmak üzere çeşitli temaslarda bulunacağız. Letonya’daki şehitliğimizi de ziyaret edeceğiz.” dedi.

Letonya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine tam desteği olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Baltık ülkelerinin hepsi destek veriyor. Biliyorsunuz 22. fasıl Litvanya’nın dönem başkanlığında açılmıştı. Estonya daha kuzeye gidersek İskandinav ülkelerine gidersek Türkiye’nin AB sürecine tam destek veriyor. Bu yılın AB yılı olabilmesi için Avrupalı dostlarımızın desteğine ihtiyacımız var, hem de Türkiye’de reformları kararlılıkla devam ettirmemiz lazım. Reform izleme grubunda aldığımız kararları sizlerle paylaşmıştık. Önümüzdeki süreçte bu aldığımız kararların uygulanması için de diğer bakan arkadaşlarımızla birlikte çalışacağız. 2014 yılının Türkiye’de özellikle AB sürecinde bir reform yılı olmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER