ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 15:54

''Avrupa'daki bayraklar yarıya iniyor''


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM), Türkiye ile Denetim Sonrası Diyalog Süreci Raporu'nu, ''Nasıl ki Paris'te 3 kadının öldürülmesi, sürece karşı ağır bir provokasyonsa, bu da hem önerge veren hem de önergeyi kabul eden kurum, sistem açısından baktığımızda süreci tam bir provokasyondur. Aktivist dediğimiz zaman terörist, teröristlikten çıkmıyor. Terörist, yine teröristtir'' diye değerlendirdi.
     Üstün, rapora ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu süreçle ilgili bir takım provokasyonların, manipülasyonların, bir takım müdahalelerin olacağını baştan beri söylediklerini belirtti. Üstün, ''Nasıl ki Paris'te 3 kadının öldürülmesi, sürece karşı ağır bir provokasyonsa, bu da hem önerge veren hem de önergeyi kabul eden kurum, sistem açısından baktığımızda süreci tam bir provokasyondur'' dedi.
     Aktivist dediklerinde teröristin, teröristlikten çıkmadığını ifade eden Üstün, teröristin, yine terörist olduğunu kaydetti.
     Kendilerine gelen komisyonların, heyetlerin, bu dili kullanmak istediğinde şiddetle uyardıklarını dile getiren Üstün, ''Çok sık yurt dışından heyetler geliyor ama bunların içinde maalesef Avrupa Konseyi'nde kümelenmiş bir kesim var. Türkiye'ye karşı, Türkiye'yi farklı zeminlerde, farklı konularla sıkıştırmak isteyen bir grup, zümre var. Bunun farkındayız. Bunun aşağı yukarı kimler olduğunu görüşmelerimden biliyorum, bunun mesajlarını da bazı yerlere vermiştim. Bunların sürece yönelik provokasyonu, dolayısıyla Türkiye'de barışın, huzurun gelmesini istemeyen çok kesimler var'' diye konuştu.
    
     -''Avrupa'daki bayraklar yarıya iniyor''-
    
     Üstün, terörizmin tanımının belli olduğunu ifade ederek, sözlerini, ''Terörizm terörizmdir; terörist teröristtir. ABD'de 3 kişi ölüyor, -ölmesini kesinlikle istemeyiz ve bu eylemi kınıyoruz- Avrupa'daki bayraklar yarıya iniyor. O zaman Avrupa'daydım. Almanya'daki bayrakların tamamı yarıya indirilmişti. Oradaki terörist oluyor ve Avrupa ayağa kalkıyor. Bizim raporumuz var; bu işten dolayı 40 bin insan hayatını kaybetmiş. Bunlar isimleriyle, adresleriyle belli. Öyle afaki rakamlar da değil. 40 bin insanın hayatına mal olmuş bir terörizmden bahsediyoruz. Avrupa Parlamentosu'nun değerlendirmesi, olayın vahametini ortadan kaldırmaz. O kişilerin terörist sıfatını ortadan kaldırmaz'' diye sürdürdü.
    
     -''Suçsuzluğu ispat edilirse...''-
    
     Muhalefetin, bunun, AK Parti'nin çözüm sürecine yönelik tavrının yansıması olduğuna yönelik eleştirilerin anımsatılması üzerine ise Komisyon Başkanı Üstün, şunları kaydetti:
     ''Bu tamamen bahane üretmek isteyenlerin gerekçesi. Bu, orada kötü eğilimi, kendilerine gerekçe göstererek, bu süreci bir yerde baltalamaya yönelik onların da farklı bir yaklaşımıdır. Burada tavrımız belli. Teröriste, AK Parti başka bir tanım yapmıyor. 'Silahlarınızı bırakıp gideceksiniz' diyor. AK Parti, burada net bir duruş sergiliyor. Ama muhalefetin duruşu belli değil. Bir tek MHP'nin duruşu tersten doğru keskin ama CHP'ye baktığımızda hem nalına hem mıhına vurmaya çalışan bir tavrı var. BDP'ye baktığımızda, muhtemelen bundan sonra siyaset yapmak kendileri açısından çok zorlaşacağı için arkasında artık silahların o destekleyici ivmesi olmayacağından dolayı, arazide siyaset yapmak, yatırıma, üretime ve hizmete yönelik bir siyaset yapmak çok zorlaşacağı için BDP açısından, BDP içinde de gönülsüz insanların varlığını biliyoruz. Burada buna yönelik tam bir provokasyon gibi geliyor.
     Bize gelen heyetler, aktivist ifadesini kullanırsa, uyarmaya devam ederiz. Aktivist şeklinde keskin ifade olmamıştır ama gerilla gibi ifadeler kullanıldığında şiddetle uyarmışızdır. Bu zamana kadar kesinlikle müsaade etmedik. Bundan sonra terörizmin dışında da başka şey kullandıklarında da elbette yine uyarmaya devam ederiz. Süreç biter tamamlanır, suçu olmayan insanlar, suçsuzluğu ispat edilir, Türkiye'ye girerler ondan sonra siyaset yapıyorlarsa, belki bu tanımlama yapılabilir. Bunun dışında elinde silah olan insanın veya o elindeki silahla, geçmişe yönelik de olsa bir cinayet işlemişse, bu terörizmdir, eylemi terörizmdir. Yapan kişi teröristtir. ''
    
     -''PKK'ya meşruiyet kazandıran''-
    
     CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Lağoğlu da rapora ilişkin soruları yanıtlarken bunun, AK Parti'nin, çözüm süreci içinde izlediği politikanın doğal bir ürünü olduğunu savundu.
     PKK'lıların, aktivist olarak nitelendirilmesine işaret eden Loğoğlu, PKK'ya meşruiyet kazandıranın, PKK silahlı unsurlarının huzur ve güven içinde çekilmelerini sağlama amacını hayata geçirmeye çalışanın, AK Parti olduğunu ileri sürdü.
     Loğoğlu, buna taraf olmalarının mümkün olmadığını belirtti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER