ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 14:54

Avrupa Parlamentosunun Türkiye kararı


MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Avrupa Parlamentosunun (AP) "Türkiye'deki Durum" konulu kararına ilişkin, "MHP, AP kararının peşin hükümlü kısımlarına mesafeli yaklaşmakta ve Avrupalı sorumluluk sahibi siyasetçileri ve oluşumları da topyekun Türk devletini hedef alan söylemlere karşı bundan sonra daha ihtiyatlı davranmaya çağırmaktadır" değerlendirmesini yaptı.

Türkeş, yaptığı yazılı açıklamada, karar taslağının AP bünyesinde faaliyet gösteren Birleşik Sol-İskandinav Yeşil Sol Konfederal Grubu'na mensup bazı parlamenterler kanalıyla arz edilmiş olması son derece ilgi çekici olduğunu belirterek, "AP gibi saygın bir kurumun Avrupa'da karşılığı neredeyse olmayan bir siyasi oluşumlar bütününün yanlı üslubu karşısında teslim olmasının Türk kamuoyunda bir hayal kırıklığı yarattığını" ifade etti.
AP'de birçok demokrat, sorumlu ve tutarlı grubun bulunduğunu ancak bu grupların söz konusu tasarı aracılığıyla yaratılan olumsuz havaya destek vermelerinin üzüntü verici olduğunu vurgulayan Türkeş, şunları kaydetti:
"Türkiye Cumhuriyeti devleti, siyasi kültüründe 19. yüzyıldan bu yana çoğulculuğu ve nispi ölçüde katılımcılığı yaşatmaktadır. Türkiye, bir takım kesintilere ve parantezlere rağmen, yerleşik bir demokratik geleneğe sahip devlettir. Genç vatandaşlarımızın son Gezi Parkı çıkışı da söylemimizin en kuvvetli dayanağını teşkil etmektedir. Bu anlamda ele alındığında ne Avrupa'dan, ne de başka bir devletten veya topluluktan demokrasi dersi alacak konumda değiliz. Ne var ki aynı paralelde, Türk devletinin ve toplumunun da yaşananlardan kendi milli dinamikleriyle telafi edeceği bazı noksanları da hiç kuşkusuz ki vardır. MHP, AP kararının peşin hükümlü kısımlarına mesafeli yaklaşmakta ve Avrupalı sorumluluk sahibi siyasetçileri ve oluşumları da topyekun Türk devletini hedef alan söylemlere karşı bundan sonra daha ihtiyatlı davranmaya çağırmaktadır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER