ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 18:20

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalya'da:


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Polisin içinde ihtilaf yaratıyorlar, 'Bendensin değilsin', böyle bir şey olabilir mi? Hepsi bizim polisimizdir, hepsi bu milletin polisidir. Yargının içine nifak sokuyorlar ve yapılanma yapıyorlar. 'Bizim istediğimiz gibi karar verirsen bizdensin, değilsen yok öyle yaparız, yok böyle yaparız', var mı dinimizde böyle bir şey, var mı dinimizde iftira?" dedi.
Çavuşoğlu, Akseki ilçesinde Ömer Duruk Parkı'nda vatandaşlarla bir araya geldi. Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, bugünün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olduğunu hatırlatarak, kadınları sadece seçimlerde hatırlamadıklarını, onları devletin direği olarak gördüklerini söyledi.
Akseki'ye yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, ilçenin bir turizm merkezi olması yönünde çalıştıklarını, ilçede kayak merkezi yapılacağını belirtti. Akseki'yi golf turizmine de kazandırmak istediklerini dile getiren Çavuşoğlu, ilçenin sorunlarını bildiklerini ve ilçeyi kalkındıracak çalışmaların yapılmaya devam edileceğini kaydetti.
Sağlık alanında Türkiye'de devrim niteliğinde bir dönüşüm yaşandığını vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'deki uygulamaların dünya ülkeleri tarafından da takip edildiğini söyledi. Sağlık alanında tek sıkıntılarının yetişmiş eleman olduğunu anlatan Çavuşoğlu, Türkiye'de yeterli doktor olmadığına işaret etti.
Doktor sayısının artırılması için tıp fakültelerinin kapasitesini artırdıklarını, yeni fakülteler kurduklarını belirten Çavuşoğlu, bunların yeterli olmadığını, altyapılarının da güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'de yetişmiş sağlık ekipmanı konusunda da sıkıntı yaşandığını dile getiren Çavuşoğlu, "Sağlık ekipmanı konusunda yaşanan sıkıntıların sebebi, yıllardır kat sayı gibi farklı sebeplerden dolayı meslek liselerine darbe vuranlardır, 'İmam hatip liselerini açtırmayacağız' diye tüm meslek liselerini açtırmayan zihniyetin armağanıdır. Ancak biz de yeni atılımlarımızla bu açığı gidermeye çalışıyoruz" dedi.
- "Arzumuz Ukrayna'ya bir an önce istikrar gelmesi"
Türkiye'nin son 11 yılda imrenilecek ölçüde büyüdüğünü, sadece Türkiye'de yaşayan değil, yurt dışında yaşayan vatandaşlar tarafından gurur duyulan ülke haline geldiğini anlatan Çavuşoğlu, Türkiye'nin, ekonomisiyle devasa projeleriyle, yatırımlarıyla büyük bir ülke haline geldiğini bildirdi.
Türkiye'nin farklı ülkelere de el uzattığını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi:
"Bugün burada yaptığımız hastanelerin benzerlerini Somali'de yapıyoruz, Kırgızistan'da yapıyoruz. Bugün Türkiye mazlumların sesi olmuştur. Nerede yardıma muhtaç ülke, topluluk varsa onların yardımına koşan ülke Türkiye oluyor. Ukrayna'da yaşayan Kırım Tatarlarımızın da yanlarındayız, umuduyuz, yalnız bırakmayacağız. Bizim arzumuz Ukrayna'ya bir an önce istikrar gelmesidir. Bu konuda da Türkiye diplomatik atılımını yapıyor."
Bugün bir çok ülkenin Türkiye'ye güvendiğini, ihtilaflı ülkeler arasındaki arabuluculuğun Türkiye'nin garantörlüğünde yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin gücünü mazlumlara yaptığı yardımlardan aldığını ifade etti. Ülkenin başka bir gücünü ise devasa yatırımların oluşturduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Tüm engellemelere rağmen hizmet yapıyoruz, bizi engelleyemiyorlar. Artık Türkiye'de demokrasi uygulanıyor. Millet ne istiyorsa o oluyor. Birilerinin planları işlemiyor" diye konuştu.
Çavuşoğlu, Türkiye'yi illegal örgütlerden, çetelerden kurtardıklarını belirtti.
- CHP "marjinal parti"
CHP'nin "marjinal" bir parti haline geldiğini, umudunu sokak olaylarına bağladığını dile getiren Çavuşoğlu, Gezi olaylarıyla Türkiye üzerinde bir oyun oynandığını ama bu oyunun tutmadığını kaydetti. Şimdi ise farklı oyunlarla AK Parti'yi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı indirmeye çalıştıklarını anlatan Çavuşoğlu, bunu yapmak için de çeşitli oyunlar oynadıklarını belirtti.
- "Başarırsanız ne yapacaksınız?"
Hakan Fidan mahkemeye çağrıldığında hedefin Başbakan Erdoğan'ı indirmek olduğunu, şimdi ise çocukları üzerinden Başbakan Erdoğan'a ulaşmak istediklerini öne süren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Utanmadan, sıkılmadan, Allah korkusu olmadan yapılan iftiralar ve baskılar sadece Başbakanımız Erdoğan'a değil, iş adamlarına, devlet kurumunda çalışanlaradır. Polisin içinde ihtilaf yaratıyorlar, 'Bendensin değilsin', böyle bir şey olabilir mi? Hepsi bizim polisimizdir, hepsi bu milletin polisidir. Yargının içine nifak sokuyorlar ve yapılanma yapıyorlar. 'Bizim istediğimiz gibi karar verirsen bizdensin, değilsen yok öyle yaparız, yok böyle yaparız', var mı dinimizde böyle bir şey, var mı dinimizde iftira? Bugün de hedef Başbakanımızdır. Sonunu düşünmüyorlar, sonra Türkiye ne olacak umurlarında değil. Daha önceki anlayışları da böyleydi. 'Biz bir azınlığız, Türkiye'yi biz yönetiriz, milletin egemenliği laftadır, onlar istediği kadar oy versin, kimi seçerse seçsin, bu memlekette sözü biz söyleriz' diyorlardı. Şimdi ise yine aynı şekilde 'İsterse Türkiye batsın, yeter ki bunlardan kurtulalım. Çünkü Başbakan'a boğun eğdiremedik. Çünkü AK Parti'ye diz çöktüremedik. Çünkü milletin yönetimini tamamen ele geçiremedik. Erdoğan giderse bunu başarırız'... Başarırsanız ne yapacaksınız? Kiminle yöneteceksiniz? Daha önce birbirinize küfrettiğiniz Cumhuriyet Halk Partisi ile mi, Milliyetçi Hareket Partisi ile mi ülkeyi yöneteceksiniz? Onlardan 'Ülkeyi biz yönetiriz' diye bir iddia var mı? Bir heves var mı? Bir plan var mı? Bir projesi var mı? Hiçbirisinin ağzından 'Biz iktidar olacağız, Başbakan olacağız' diye iddia var mı? Yok. Çünkü bunların derdi iktidar olmak falan değil. Verin şimdi Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel müdürüne iktidarı, 10 günde kaçar gider, 10 gün bile bekleyemez. Yapamaz, yapamazlar. Muhalefette rahatları iyi. Oradan ahkam kesiyorlar. Şimdi girmişler kol kola, el ele, ittifakı kurmuşlar hep birlikte Başbakanı indireceklermiş, yok öyle yağma..."
Muhalefetin planı varsa, milletin de bir planı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, milletin hesabı 30 Mart'a göreceğini, kendisine hizmet edecek kadroları seçeceğini kaydetti. Çavuşoğlu, daha sonra vatandaşlarla sohbet etti.
Toplantıya AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, AK Parti Akseki Belediye Başkan adayı Mustafa İsmet Uysal ile vatandaşlar katıldı.
Bakan Çavuşoğlu ayrıca, Gündoğmuş ile Akseki ilçeleri arasındaki bazı köylerde ziyaretlerde bulunarak, vatandaşlarla sohbet etti, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER