ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 13:54

'Asistanlık sınavına giren başörtülüler 'K' harfiyle fişlendi'

Asistanlık sınavına giren başörtülüler K harfiyle fişlendi


 AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, 28 Şubat sürecinde üniversitelerde asistanlık sınavına giren başörtülü kızların kapalı anlamına gelen 'K' harfiyle fişlendiğini ve bu yöntemle engellendiğini belirtti.

Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, AK Parti’nin kuruluşunun 12’inci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kazandığı demokratikleşme sürecinin önemine vurgu yaparak, 28 Şubat öncesi ve sonrasında Türk insanına ciddi acılar çektirildiğini belirtti.

AK Parti Kayseri Milletvekili Bakır, Türk insanının tarihinde büyük acılar yaşadığını bunun en büyük göstergesinin 1960 ve sonrasında yapılan askeri darbeler olduğunu belirtti. Bakır, 1960’da amcasının da idamla yargılanan Demokrat Parti milletvekillerinden biri olduğunu hatırlatarak, Türk insanının yaşadığı en büyük acılardan birinin başbakan ve iki bakanının suçsuz yere asılmış olmaları olduğunu dikkati çekti. Bakır, bu darbenin sonrasında yaşanan 1980 askeri darbesi, farklı girişimler ve 28 Şubat ile Türk insanının çektiği çilelerin, acısını daha da artırdığını vurguladı.

Üniversitede öğretim üyesi olduğu 28 Şubat öncesi ve sonrasını hatırlatan Bakır, bu dönemde şahit olduğu olayları şöyle anlattı: “Vesayet sistemi AK Parti döneminde kalktı. Nasıl keyfi ve ideoloji sebeplerden dolayı bazı kadrolara atandığı ve atanmadıklarını gördük. Namazını kılan, oruç tutan üniversite öğretim üyesinin nasıl yaftalandığını gördüm. Nasıl fişlendiğini iyi hatırlıyorum. Başörtülü kızlarımızın üniversiteye nasıl giremediğini, asistanlık sınavına giren başörtülü kızlarımız “K” harfi ile işlendi. Sınav kağıtlarına konulan “K” harfi ile kapalı olduğu, başörtülü olduğunu fişlediler. Bende 8 kes asistanlık sınava girdim. Bizde halkın içinden geliyorduk ve istenmiyorduk. Halkın içinden gelen insanların önü bir şekilde kapatılıyordu. Partimiz döneminde bunlar ortadan kalktı. Halkın içinden gelen insanlar artık ülke yönetiminde ve ülkesi için çalışıyor. Demokratikleşme sürecini bu dönemde nasıl tamamlandığını ve ne anlama geldiğini biz çok iyi biliyoruz. Ülkemizin demokratikleşme kazanımı çok önemliydi ve bu önemi şimdi herkes fark ediyor.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER