ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 12:31

Arınç'tan dağa kaçırılan çocuklar yorumu

Arınçtan dağa kaçırılan çocuklar yorumu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Diyarbakır'da çocukları terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan çocukların annelerinin yaptığı eylemle ilgili, "Çocuklarının bir vesile ile ellerinden alınıp gitmesi karşısında gözyaşı döken bu insanlara bence sadece Diyarbakır değil bütün Türkiye sahip çıkmalı, milletvekilleri sahip çıkmalı" dedi.


Başbakan Yardımcısı Arınç, Anadolu Ajansı tarafından gerçekleştirilen 'Kürtçe Habercilikte Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı'nın açılışında konuştu. Konuşmasında negatif haberciliğin kimseye faydası olmadığının altını çizen Arınç, Diyarbakırlı annelerin yaptığı eyleme de değindi. Arınç, "Son günlerde herkesin dikkatini çeken bir olay var. Çocuklarının bir şekilde ya aldatılarak ya kandırılarak dağa götürüldüğünü düşünen anneler bir eylem yapıyor. Bu eylem çok masumane bir eylemdir. Anneler bu işin içinde varsa onların istekleri ve talepleri her zaman samimidir. Daha evvel İstanbul'da her cumartesi bir araya gelenler veya tutuklu yakınlarının yaptığı eylemler bu yüzden toplumda da karşılık bulmuştur." dedi.

Diyarbakırlı annelere tüm kesimlerin sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Arınç, "Şimdi bu annelerin 13, 15, 16 neyse yaşlarını pek fazla bilmiyorum, çocuklarının bir vesile ile ellerinden alınıp gitmesi karşısında gözyaşı döken bu insanlara bence sadece Diyarbakır değil bütün Türkiye sahip çıkmalı, milletvekilleri sahip çıkmalı. Ve eğer çözüm sürecine gerçekten inanıyorsak, bu çözüm süreci küçücük çocukları dağa kaldırmakla kandırmakla değil inşallah süreç içerisinde göreceğiz ki dağdakileri indirmekle, siyasete ve fikir konuşmasına davet etmekle mümkün olacak." ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'daki annelerin feryatlarını görmezden gelenler, arkalarını dönenler, küçük görmeye çalışanlar olduğunu öne süren Bülent Arınç, "İnanıyorum ki Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olma iddiasında bulunan siyasetçilere de sivil halkın bizzat kendisine de idarecilere de düşen görev annelere sahip çıkmak onların ızdıraplarını paylaşmak hem de o çocuklarımızın dağa çıkmasına engel olmak hem de dağdan alınıp annelerine teslim edilmesini sağlamak." diye ekledi.

Bu konudaki haberciliğin de önemli olduğunu düşündüğünü dile getiren Arınç, "Birileri havadan sudan şeyler yazıyor hâlâ, bunları görmüyor, görmek istemiyor. Kimileri bunlar üzerinden siyaset yapamaya çalışıyor, kimileri bunları başka mecralara çekmeye çalışıyor. Haberler aynı zamanda algıyı beraberinde getirir. Eğer siz haberleri nasıl verecekseniz, insanların dikkatlerini de başka türlü algılara çekme imkanınız olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Çalıştay'ın açılışına ayrıca Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katıldı ve kısa bir konuşma yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER