ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2014 Çarşamba 19:01

Arınç: "Zehir içmek gibi, belki iktidardan gitmek gibi"

Arınç: "Zehir içmek gibi, belki iktidardan gitmek gibi"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Çözüm süreci, avuçta ateş tutmaya benziyor. Bu zor işin altına bütün vücudumuzu koyduk. Zehir içmek gibi, belki iktidardan gitmek gibi" dedi.


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Adıyaman Danışma Meclisi Toplantısı'nda, 2015 seçimlerini de kazanacaklarını, kazanmaya mecbur olduklarını söyledi.

"Bugünkü istikrarın bozulduğunu düşünün mahvoluruz. Geleceğimiz çok büyük karanlığa gider" diyen Arınç, şöyle devam etti:

"İnanın mevcut partilerin içerisinden bir tanesi bile Türkiye'yi yönetecek kapasiteye sahip değil. Kazanamaz, seçemezler de diyelim ki seçildiler, bizim kabahatimiz yüzünden... Ülke iki yıl içinde karanlığa gider, 6 ay maaş ödeyemez bunlar. Bir tek çivi çakmaz bunlar, yollar olduğu gibi kalır, hastaneye para bulamazlar. Bizim zamanımızda bereket var, bereket. Biz parayı iyi kullanıyoruz. İyi yolda kullanıyoruz. Bizde yolsuzluk yok hamdolsun. Gece gündüz çabalıyoruz, bu yollar, bu hastaneler, tüneller böyle oluyor. Denizin içine havaalanı yapmak böyle olur. Denizin altına Marmaray yapmak böyle oluyor. Kıbrıs'a, denizin 250 metre altından su götürmek böyle oluyor."

Eski hükümetlerin çalışmalarına da değinen Arınç, eskiden mazeretin kolay olduğunu "paramız yok, yapamıyoruz" dediklerini söyledi.

Arınç, "Biz olmazsak, Allah'ın takdiridir, yanlış yapar, hata yaparsak, büyüklenirsek, sözümüzden dönersek, birbirimizin ayağını kaydırmaya çalışırsak, ihlastan uzaklaşırsak Allah bize ders verir. Dersi sadece biz almakla kalmayız, memlekete çok büyük kötülük yapmış oluruz" diye konuştu.

 2015'i kazanarak gelecek yıllarda huzurla barışla güzel işler yapmaya devam edeceklerini belirten Arınç, şöyle konuştu:

"Allah'ın izniyle bu çizgi hep yukarıya doğru gidecek. İşte bu geleceği gören bir takım kötü insanlar, şeytanlar, şer odakları, Türkiye'yi karıştırmaya çalışıyorlar. Bunlarla mücadele edeceğiz, bunlar geçmişte de vardı, bugün de var. 'Su uyur, düşman uyumaz.' Ülkeyi birbirine katmak isteyen, birbirine düşman etmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Millet olarak uyanık olacağız."

Arınç, hükümetin güçlü olduğunu vurgulayarak, her türlü tedbiri aldıklarını, kötü maksatlı kişilerin, şer odakların Türkiye'de kımıldayamayacağını ifade etti.

Son günlerde yaşan olaylara dikkati çeken Arınç, şunları kaydetti:

"Ölenlerimiz oldu, memleketi yakıp, yıktılar. Bu dersten herkesin alacağı bir pay var. Şeytanlaşmış insanların, bu ülkeye kötülük yapmak isteyenlerin foyaları da ortaya çıkmış oldu. Çözüm süreci, avuçta ateş tutmaya benziyor. Bu zor işin altına bütün vücudumuzu koyduk. Zehir içmek gibi, belki iktidardan gitmek gibi... Çözüm süreci olmasın diye çalışanlar sadece Kandil tarafı değil, Türkiye içinde de bazı kurumların içinde de çözüm süreci olmasın diye gizliden çalışanlar var. Bunlarla da mücadele ediyoruz." 

Terörle mücadele de 30 senenin geçtiğini hatırlatan Arınç, silahla ya da her türlü mücadeleyle bu işin sonunun gelmediğini dile getirdi.

"Siyasi çözüm geldi, bunu da milletten yüzde 50 oy alan parti yapabilir. Hiçbir siyasi kıytırık koalisyon buna cesaret edemez" diyen Arınç, kendilerinin cesaret ettiğini, birilerinin "Madem ki çözüm süreci var, hükümet çok müsamahakar davranıyor. Biz de istediğimiz gibi at oynatırız' diyemeyeceğine dikkati çekti.

Arınç, çözüm sürecinin de olacağını ama halkın güvenliği, can ve mal emniyetinin son derece önemli olduğunu belirterek, "Kimse yol kesemez, kimse insanları kaçıramaz, kimse iş makinelerini yakamaz, kimse insanları hürriyetinden mahrum edemez, dövemez, silah çekemez, öldüremez. Bunu yapanlarla mücadele ayrı bir şey, çözüm sürecini müzakereyle götürmek ayrı bir şey. İnşallah bunda da başarılı olacağız" şeklinde konuştu.

"Millet 64 yıldır CHP'den iktidar olmayı esirgiyor"

Arınç, vatandaşın CHP'ye önemli ders verdiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Millet 64 yıldır CHP'den iktidar olmayı esirgiyor. CHP 64 yıl geçti tek başına bugüne kadar iktidar olamadı. Bunun sebebi olmalı. Çünkü o dönemlerde CHP halka tepeden bakan, halkın isteklerine kulak asmayan tek parti döneminin zulüm yapan bir partisi gibi çalıştı, millet bunu hep gördü. O yüzden sen ancak koalisyonların küçük ortağı olabilirsin."

Adıyaman Belediyesi ziyareti

 Başbakan Yardımcısı Arınç, son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarının meydana geldiği il ve ilçelerin belediye başkanlarıyla görüşmeler yapıldığını hatırlattı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun belediye başkanlarını dinlediğini belirten Arınç, şunları konuştu:

"Özellikle büyükşehir olan illerde büyükşehirdeki ilçelerin gelirden mahrum olması, şu anda personel maaşını da ödeyemez hale gelmeleridir. Doğru bir tespit. Mesela Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Şanlıurfa Büyükşehir bu tespiti yapıyor. Aynı zamanda büyükşehir olmayan yerlerde de belediye başkanlığının yine belediye gelirleri konusunda yatırımların desteklenmesi konusunda talepleri oldu. Sayın Başbakanımız, 'Bu konuda büyükşehir olmayan yerlerle de kısa süre içerisinde toplantı yapacağını, Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların ele alacaklarını' ifade etti."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER