ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 17:39

Arınç: Suriye’de yaşanan trajediye dünya en uygun tepkiyi gösterecektir

Arınç: Suriyede yaşanan trajediye dünya en uygun tepkiyi gösterecektir


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye’de yaşanan bu trajediye karşı dünya ve insanlık vicdanının en uygun tepkiyi mutlaka göstereceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, AK Partili İl Genel Meclisi (İGM) Başkanı Hayrullah Solmaz’ın oğlu Hüseyin Solmaz’ın düğününe katılmak için Manisa’ya geldi. Arınç, dinlenmek için konakladığı Öğretmenevi’nde basın mensuplarının sorusunu cevapladı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, basın mensuplarının ‘ABD Başkanı Obama, Suriye’nin vurulması gerektiğini, ama bunun için ABD Kongresi’nin onayını arayacağına yönelik açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz’ sorusuna parlamenter ve başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde kongrelerin belirleyici özelliklerinin olduğunu söyledi. Başkan Obama’nın konuşmasını bildiklerini dile getiren Arınç, “Onlar kongreden bu işle ilgili olarak onay isteyecekler. Zannediyorum tarihi 9 Eylül’dür. Bildiğiniz gibi daha önce İngiltere, Avam Kamarası’nda bir oylama yapılmıştır. Bu oylamada hükümet istediği desteği bulamamıştır. Suriye ile ilgili konuda farklı ülkelerde farklı olaylar cereyan ediyor. Türkiye de bu gelişmeleri çok yakından takip ediyor. Hem Başkan Obama’nın meseleyi kongreye götüreceğini söylemesi hem de Cameron’un Avam Kamarası’ndan bu işle ilgili onay istemesi demokratik parlamenter sistemlerde veya başkanlık sistemiyle yürütülen ülkelerde kongrenin belirleyici olduğunu gösterir.” dedi.

Türkiye’nin de böyle olduğunu aktaran Arınç, “Türkiye’de de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bu tür konularda hükümetin talep ettiği izni verir veya vermeyebilir. Geçmişte bunun örnekleri yaşandı. Dolayısıyla bir olağanüstülük yok. Ama yapılması gereken şey bu güne kadar dünyada demokratik ülkelerin kamuoylarında ve yönetimlerinde özellikle Suriye’de son kimyasal silah kullanılmasıyla ilgili konuda hassasiyet oluştu. O da kullanılması tamamen yasak olan bu silahların özellikle çocuklara ve kadınlara karşı kullanılmış olmasıdır. Şam’ın banliyölerinde, Guta’da yaşanan 10 gün öncesine ait olaylarda yüzlerce masum sivil hayatını kaybetmiştir. Buna karşı şüphesiz insanlık vicdanı tepki göstermiştir. Ülkeler tepki göstermiştir. Kimyasal silah kullanılmasından dolayı Suriye yönetiminin cezalandırılması ve bundan sonra insanlığa karşı bu tür suçların işlenmemesi amacıyla bir yaptırım söz konusudur. Bu yaptırımın nasıl olacağı, ne şekilde olacağı, hangi ülkeler tarafından böyle bir koalisyon meydana getirileceği konusu henüz kesinleşmiş değildir.” diye konuştu.

Bu konuda çalışmalar ve çabaların olduğunu belirten Arınç, “Her ülke de kendi kamuoyunu dikkate almak ve kendi parlamentolarından bu desteği istemekle yükümlüdür. Türkiye olarak şüphesiz Suriye’ye çok uzun bir sınırı bulunan ve Suriye ile adeta kaderi özdeş hale gelen Türkiye’nin çok daha geniş biçimde olaya bakması ve Türkiye’nin çıkarlarına uygun bir hareket içerisinde de nasıl yer alabileceğini kararlaştırması gerekiyor. Bu konuda çalışmalar gözetiliyor, hükümetimiz de yarın Bakanlar Kurulu toplantısında meseleyi enine boyuna görüşecek. Bu konuda bir gelişme olursa ben size bunu açıklamak durumunda kalacağım. Şu anda dünyayı ve çevremizi her an gelişen olaylar karşısında değerlendiriyoruz. Umarım ki Suriye’de yaşanan bu trajediye karşı dünya vicdanı, insanlık vicdanı en uygun tepkiyi mutlaka gösterecektir.” ifadelerini kullandı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER