ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 16:35

Arınç reklamcıları kabul etti


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Basın İlan Kurumunun bazı maddelerinde değişiklik yapılması ve kamu reklamlarının Basın İlan Kurumu üzerinden radyo, televizyon, internet haber sitelerine verilmesi hususunda bir teklif TBMM Plan Bütçe Komisyonunda bekliyor" dedi.
     Arınç, Başbakanlık Merkez Bina'da Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Başkanı Dursun Güleryüz ve beraberindekileri kabul etti.
     RATEM'le sürekli işbirliği içinde olduklarını, çalışmalarına değer verdiklerini belirten Arınç, kendi konularında başarılı, yararlı çalışmalar yapan bir kurum olduğunu söyledi.
     Radyo televizyon yayıncılığıyla ilgili 2 yıl önce çıkarılan kanunun sonuçlarını vermeye başladığını belirten Arınç, özellikle AB yönergeleri doğrultusunda, yeni terminolojilerin de kullanılmasıyla yasanın çok daha fonksiyonel hale geldiğini bildirdi.
     Reklam ve ilan konusuna değinen Arınç, "Basın İlan Kurumunun bazı maddelerinde değişiklik yapılması ve kamu reklamlarının Basın İlan Kurumu üzerinden radyo, televizyon, internet haber sitelerine verilmesi hususunda bir teklif TBMM Plan Bütçe Komisyonunda bekliyor" dedi.
     Konu ele alınacakken söz konusu düzenlemeyle ilgili bazı itirazlar geldiğini anlatan Arınç, yeni yasama döneminde gündeme getirilebileceğini söyledi.
     İnternet haber sitelerinin Basın Kanunu içerisine alınmasını 2 yıldır takip ettiklerini belirten Arınç, şöyle konuştu:
     "Onun hazırlığını da çoktan bitirdik. Tabii paylaşım siteleriyle ilgili bir düzenleme getirmiyoruz, getiremiyoruz. Ama kamuoyunda daha çok internetin sorumsuzluğu üzerine bazı şikayetler yoğunlaşınca ve internette kişisel haklara saldırı, ahlaksız bazı yazılar, yorumlar, insanların aile hayatlarına giren bir takım şeyler olunca internet konusu ne zaman açılsa kendiliğinden bir tepki oluşuyor. Bilişim suçları için bir adli takibat var ama onun da sonuç verdiği görülmüyor. Dolayısıyla internet medyasının bir yasal düzenleme içerisine alınması ne kadar masum, ne kadar doğru, ne kadar haklı bir iş ise, internetin 'i'si bile konuşulduğunda 'vay gene bu adamlar böyle mi yapacak' diye bir sıkıntı ortaya çıkıyor.
     Haber portallarının, özellikle Basın Kanunu içerisinde gazeteci sıfatıyla basın kartına sahip insanlar tarafından götürülmesini, resmi ilan ve reklamların da hem radyo televizyon hem de internet haber siteleri tarafından yayınlanmasına imkan verilmesini düşünüyoruz."
     Her ne kadar televizyonlarda reklam payından kesilen RTÜK hissesi azaltılmış olsa da kaliteli eleman çalıştırmak ve sürekli masraf yapmanın zorluğuna işaret eden Arınç, ister yerel, ister bölgesel olsun radyoların ve televizyonların daha zengin bir kaynağa ihtiyaçları olduğunu söyledi.
     Para desteği yapamadıklarını ancak reklam pastasını büyüterek, reklam kapsamına girecek işleri artırarak ciddi bir destek verilmesinin mümkün olduğunu belirten Arınç, "Geçen yapılan RTÜK yasası değişikliğinde siyasi reklamlara izin verilmesi. Bunun yanında reçetesiz satılabilen ürünlerin bir şekilde yine reklam konusu olması maalesef suistimal ediliyor. Bunun önüne geçmemiz mümkün değil ama suistimal ediliyor diye iyi niyetli radyo ve televizyonları bundan mahrum etmeyi düşünmedik. Belki bu kapsamda yapabileceğimiz reklam pastasını biraz daha büyütecek konulara girmemiz lazım" diye konuştu.
    
     -"Ulusal basın çok daha fazla pay aldı"-
    
     Geçen seçimlerde siyasi reklamlardan ulusal yayın yapan televizyonların yerel televizyonlardan çok daha fazla pay aldığını belirten Arınç, şöyle devam etti:
     "Bir de farklı dillerde yayıncılık yapılabilmesi konusu siyasi reklamlarda ve propaganda da kabul edilmemişti. Bu dönem zannediyorum o da kabul edilecek. Öyle bir düzenlememiz var. Böylece televizyonların çok daha rahat yayın yapabilmesine, daha kaliteli eleman çalıştırabilmesine, çalışanların da ücretlerinin hem ödenmesine hem de biraz daha artırılmasına katkı sağlamak istiyoruz. Çünkü gerçekten çok düşük ücretlerle çalışıyorlar. Bazıları iyi niyetli işverenler olmasına rağmen imkansızlıklardan, bazıları da kötü niyetli işverenlerin yok pahasına eleman çalıştırma arzularından kaynaklanıyor."
     Yerel gazetelerle ilgili sıkı denetim yapılması gerektiğini vurgulayan Arınç, Basın İlan Kurumu'ndan para alabilmek adına hayali ve kalitesiz yayınlar çıkarıldığını söyledi.
     Arınç, bunları doğru bulmadığını ve kaliteli, çalışanları mutlaka gazetecilik yapan kişilerden oluşan yerel basın görmek istediklerini vurguladı.
     Bu kapsamda Basın İlan Kurumu'nun gazeteleri evlendirme gibi bir formül uyguladığını anlatan Arınç, bazı ilerde 10-20 olan gazete sayısının sahibi tarafından teke indirilmesi ve bazı yerlerde yapılan birleşmelerle bazı yerel yayınlarda kaliteli yayına doğru gidildiğini aktardı.
     Arınç, "Bunu biraz daha mecburi hale getirmemiz lazım. Çünkü maşallah ben her yere gittiğimde 10'dan aşağı gazete yok. Bunların satılması mümkün değil. Zaten bayi satışı da yok. Yaptığımız incelemelerde tirajı 500 görünen gazetenin 5 tanesinin bile bayiden alınmadığı ortaya çıkıyor. Bunlar bir şekilde satış usulleriyle bizden 15-20 milyarı almak suretiyle bu işi adeta bir ticarete dönüştürmüş durumdalar. Gazetecilik ayrı, ticaret ayrı şey. Gazete çıkarıyor görünerek para kazanmak yeni icat oldu. Tüfek icat oldu mertlik bozuldu" değerlendirmesinde bulundu.
     RATEM Başkanı Dursun Güleryüz de yaptıkları genel kurul sonrasında yeni bir güçle yola koyulduklarını belirtti. Yönetim kurulu üyelerini tanıtan Güleryüz, birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
     Arınç'ı İstanbul'da düzenlenecek Televizyon Forum Fuarı'na davet eden Güleryüz, kamu spotlarına ilişkin düzenleme konusunda Arınç'tan destek istedi.
    
     -Yazıcı'nın vefatı-
    
     Bu arada Başbakan Yardımcısı Arınç, Bursaspor Kulüp Başkanı İbrahim Yazıcı'nın vefatını danışmanının verdiği notla konuşması sırasında öğrendi.
     Yazıcı'nın durumunu birkaç günden bu yana takip ettiğini belirten Arınç, Yazıcı'ya Allah'tan rahmet diledi. İbrahim Yazıcı'nın parlamento geçmişi olduğunu da anımsatan Arınç, yakın olarak görüştüğü bir isim olduğunu söyledi.
     Arınç, Yazıcı'nın yakınlarına, Bursaspor'a, Bursa halkına, Bursaspor taraftarlarına, futbolcularına, tüm sevenlerine Allah'tan sabır ve başsağlığı dileğinde bulundu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER