ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 22:00

Arınç hakkında suç duyurusu

Arınç hakkında suç duyurusu


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, BDP’li milletvekilinin cezaevinde gördüğü işkenceleri dinlemesinin ardından yaptığı, “Ben de olsam dağa çıkardım.” ifadeleri yargıya taşındı.

        Türkiye Kamu-Sen Bursa İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, Bülent Arınç hakkında Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na 'suç işlemeye tahrik, suçu ve suçluyu övme, kanunlara uymamaya tahrik' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

        Arınç’ın beyanatı ile Türk Ceza Kanunu’nun 214–215 ve 217. maddelerinde ifade edilen suçları işlediğini savunan Türkoğlu, “Terör ve terörist övülerek ve halkın manevi duyguları okşanarak, terörist başının sevecenleştirilmesi çabası, bu ifadelerde çok net olarak görülmektedir.” dedi.

        İfadelerin dağa çıkmayı meşru gösterdiğini ileri süren Türkoğlu, “Bu ülke tarihinde değişik siyasal görüş ve çizgide olanlar bir şekilde mağdur olmuşlar ve çile çektirilmişlerdir. Fakat devlet eliyle mağdur edilen ya da cezaevlerinde işkence yapılan tüm kesimler dağa mı çıkmıştır? Dağa çıkmayı ve eline silah alarak hedef gözetmeksizin askere, polise, öğretmene, hâkime, savcıya, kaymakama, sivil vatandaşa kurşun sıkmayı meşru göstermenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Zira bu yol doğru bir yol olsaydı, Türkiye’de dağa çıkmayan hiç kimsenin kalmaması gerekirdi. Devlet ciddiyetine yakışmayan hele ki Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı'nın binlerce şehit anasının gözüne bakarak söylemiş olduğu bu ifadeler, bizi de son derece üzmüş ve derinden yaralamıştır. Bahse konu ifadeler nedeniyle şikâyetli hakkında soruşturma açılması için savcılığınıza müracaat ediyoruz.”

        ARINÇ NE DEMİŞTİ?

        Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Ben bir BDP’li kadın milletvekiline kızıyordum, çok beddua ediyordum. Ama onunla ilgili bir hatırayı dinledim, artık kızmıyorum. Çünkü 17 yaşında genç kız iken Diyarbakır Cezaevi'nde ahlaksızca işkenceye maruz kalmış. Öyle kendisini zorlamışlar ki, ben de aklıma gelse dağa çıkardım.” demişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER