ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 00:11

''Araştırma önergesi kılıftır''


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis'te kurulması planlanan ''Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu'na'' destek ve üye vermeyeceklerini söyledi.
     Vural, düzenlediği basın toplantısında, PKK terör örgütü ile mücadele yerine siyasi çözüm bulma çabalarının devam ettiğini söyledi.
     AK Parti ile PKK arasındaki müzakerelerin Oslo'da başladığını ve protokollere bağlandığını iddia eden Vural, ''Oslo görüşmelerinin deşifre olanlarının dışında protokollerin hepsi hakkında bilgi sahibi olan Başbakan'dır'' dedi.
     Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Oslo ile ilgili açıklayıcı bilgi vermediğini savunarak, şunları kaydetti:
     ''İmralı'da terörist başı ile görüşmelerin yapıldığı malumdur. MHP olarak bu görüşmeler hakkında, yansıyanların dışında kapsamlı bir bilgi sahibi değiliz. Ancak bu süreçle ilgili diğer tarafların, bu müzakerelerin nasıl bir kapsamda olduğu konusunda bilgisi vardır. Başbakan Erdoğan'ın, kendisinin PKK ile yaptığı görüşmeler hakkında TBMM'ye doğrudan bilgi vermesi gerekmektedir, Başbakan bu görüşmeleri Meclis'le paylaşmalıdır, bunu yapmak için Başbakan genel görüşme talep etmelidir. Genel Görüşme millete açık olmalıdır, kapalı oturum halinde olmamalıdır. Millet PKK ile girdikleri kirli, pis ilişkiler hakkında Başbakan tarafından bilgilendirilmelidir.
     Bu görüşmeler hakkında milleti doğrudan bilgi sahibi yapmaktan kaçınanlar, Oslo ve İmralı süreçlerini TBMM'ye onaylatmak istemektedir. Meclis Araştırmasıyla, Meclis'in sürecin parçası haline getirilmesi amaçlanmaktadır, çözülme süreci meşrulaştırılmak istenmektedir. Çözülme pazarlıkları Başbakan tarafından yürütülmüştür. Bu süreçte ele alınan hususların Anayasa ve yasalara aykırı teşkil ettiği açıktır.''
     Vural, KCK davasının akamete uğratılmak istendiğini iddia etti.
    
     -''Araştırma önergesi kılıftır''-
    
     ''Araştırma önergesi, terörle müzakerenin meşrulaştırılması ve taleplerin TBMM iradesine dönüştürülmesi için kılıftır, minareyi çalanlar şimdi kılıf oluşturuyor'' diyen Vural, milli egemenliğin tecelligahı olan Meclis'in kirli ve pazarlık sürecine alet edilmesinin millet egemenliğine saygısızlık olduğunu söyledi.
     Oktay Vural, Öcalan'ın, ''çözüm için TBMM'nin somut adım atmasına ilişkin talebinin AK Parti Grubu tarafından emir olarak alındığını'' iddia etti.
     PKK'nın, terör örgütü pozisyonundan çıkartılarak savaşan bir taraf haline getirilmek istendiğini belirten Vural, ''Bu safha, AKP iradesinin terör örgütü tarafından teslim alındığını ortaya koymuştur'' dedi. Vural, Öcalan'ın ''akil adamlar'' önerisinden sonra şimdi de ''Meclis'in devreye sokulması'' önerisinin yapıldığını savunarak, ''Bu bile mutabakatın oluştuğunu göstermektedir'' diye konuştu.
     Vural, ''Bu darbe zihniyetinin meşrulaştırılması kabul edilemez. Buna Meclis'in alet edilmesi bizatihi darbe planının meşrulaştırılmasıdır. Anayasal düzene darbe vurulmasına Meclis'in alet edilmesi milletimizi yok saymaktır. Millet, terör örgütünün dayatmalarına karşı duracak kadar şerefli bir millettir'' görüşünü dile getirdi.
     ''Bugün bu imzaların atılmasıyla hakimiyetin millette olmadığı belirtilmiş, PKK hakimiyeti tescillenmiştir'' diyen Vural, MHP olarak Meclis Araştırması açılmasına karşı olduklarını söyledi. Vural, bu araştırma önergesine ve komisyonuna destek ve üye vermeyeceklerini belirtti.
    
     -''Akgiller adam listesi''-
    
     MHP Grup Başkanvekili Vural, ''akil adamları listesini'' ''akgiller adam listesi'' olarak adlandırdı.
     Türk milletinin iradesini, ''heyeti nasihalara'' devredeceği milli iradesi olmadığını ifade eden Vural, ''Herkes haddini bilmelidir. Serv Anlaşması'nı hazmettirmek için Heyeti Nasiha gönderen Damat Feritler'e ne olduysa bunların akıbeti de öyle olacaktır'' diye konuştu.
     Vural, akil adamlar listesinde yer alan STK'ların mesleki kurumlar olduğunu ifade ederek, bu kesimlerin PKK'nın propaganda malzemesi haline dönüştürülmesinin, bu kurumlara destek veren kitlelere saygısızlık olduğunu kaydetti. Vural, bu kurumlara mensup binlerce insanın MHP'ye ve gruba şikayetlerde bulunduğunu belirtti.
     ''Bu süreç içerisinde MHP ve milliyetçilik dönüştürülemeyecek'' diyen Vural, ''Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı yanına çağırarak MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye operasyon yapma talimatı verdi mi vermedi mi-'' diye sordu. Vural, AK Parti ve PKK çevrelerinin MHP üzerinde yeni tezgahlar planladığına ilişkin duyumlar aldıklarını iddia etti.
     Vural, bir soru üzerine, araştırma komisyonu kurulmasına imza vermeyeceklerini yineleyerek, ''PKK'nın imzaları yeter onlara'' dedi.
     ''Akil adamlar'' listesinde yer alan STK'ların başkanları ile görüştüğünü ve vatandaşların endişelerini aktardığını belirten Vural, ''Bugün Türkiye'de yaşananlar oligarşik bir diktatörlüktür. Bu meslek örgütleri oligarşik diktatörlüğün baskı ve şantajlarına alet edilmektedir'' dedi.
     Oktay Vural, ''Başbakan Erdoğan'ın, MHP'ye operasyon yapma talimatı verdiğine'' ilişkin iddiası ile ilgili ısrarlı sorular üzerine, ''Habur'da 19 Ekim'de ne olmuştu, 19 Ekim günü hangi üçlü bir araya geldi, neleri konuştu-'' sorularını yöneltti. Vural, bu iddianın yer aldığı internet sitesindeki haberi gazetecilere gösterdi.
     Araştırma Komisyonu'na CHP'nin de üye vermeyeceği anımsatılarak, 2 partinin katılımıyla komisyonun çalışıp çalışmayacağının sorulması üzerine Vural, ''Ne yapacaklar polis zoruyla mı, zorla mı götürecekler- Birisi, 'üye vermeleri lazım' demiş, Allah akıl fikir versin'' dedi.
     Vural, bu komisyonun İçtüzüğe aykırı olduğunu savundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER