ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:15

AP'nin Türkiye kararı


Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı ve AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Avrupa Parlamentosu'nun, (AP) Gezi Parkı odaklı olaylara ilişkin mesnetsiz iddialarla dolu bir kararı kabul ederek, hem kendi inandırıcılığına hem de kendi ilke ve değerlerine gölge düşürdüğünü belirtti.
Demirkıran, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin demokratik hukuk devleti olduğunu, Anayasa ve yasalar çerçevesinde bütün hak ve özgürlüklerin teminat altına alındığını vurguladı.
Demokratik hak arama mücadelesinin başka, çevreyi koruma amacıyla yapılan gösterileri provoke ederek polise, kamu ve özel mülkiyete saldırmanın, yakmanın ve yıkmanın başka olduğunu ifade eden Demirkıran, olaylarda 1'i polis 4 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını ve ciddi maddi kayıp meydana geldiğini anımsattı.
Toplantı ve gösteri haklarından yararlanırken, başkalarının özgürlük ve haklarını ihlal etmemenin ve zarar vermemenin esas olduğunun altını çizen Demirkıran, yetkili makamların asayiş ve sükuneti sağlarken hassasiyet gösterdiğini belirtti.
Demirkıran, AP'nin dün Gezi Parkı olaylarını konu alan Türkiye'deki durum ile ilgili objektif olmayan, art niyetli, yanlış bilgilendirmeye dayanan ve gerçeği yansıtmayan karara imza attığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"AP, bu kararında ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri hakkını kullanan samimi kitlelerle şiddet kullanan marjinal gruplar arasında ayrım yapmayan bir üslup benimsemiştir. AP, mesnetsiz iddialarla dolu böyle bir kararı kabul ederek, hem kendi inandırıcılığına hem kendi ilke ve değerlerine gölge düşürmüştür. Gerçeklerden uzak, olup bitenlerin çarpıtılarak ifade edildiği, Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması ve demokratikleşmesini hazmedemeyen bir anlayışla, adeta Türkiye düşmanlığının bir tezahürü olarak alınan bu karar, AB'nin Türkiye'ye karşı çifte standardını bir kez daha tescil etmektedir. Dolayısıyla bu kararın, Türk kamuoyu tarafından kabul görmesi mümkün değildir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER