ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 18:21

AP heyeti İran Meclis Başkanı Laricani ile görüştü


İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İran'ın nükleer programına ilişikin Cenevre'de sağlanan son anlaşmanın uygulanma biçiminin, Batılı ülkeler için "dürüstlük sınavı" olacağını söyledi.
İran Meclis Başkanı Laricani, Finlandiyalı Tarja Cronberg başkanlığındaki 8 milletvekilinden oluşan Avrupa Parlamentosu (AP) heyetiyle görüştü. Görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam eden görüşmede Laricani'nin, AP heyetiyle İran ve Avrupa parlamentoları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunduğu belirtildi.
İran Meclisi resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, insan hakları konularını siyasileştirmeye çalışanları eleştiren Laricani, "İnsan hakları, halkın yaşantısıyla bağlantılı olarak sosyal bir konudur. Bu konuyu siyasi amaçlar için istismar etmek büyük bir hatadır" şeklindeki görüşünü ifade etti.
AP delegasyonuna, İslam'ın özellikle insan hakları ve halk-hükümet arasındaki ilişkinin kalitesi gibi bir çok alanda çok zengin bir hukuk sistemine sahip olduğunu anlatan Laricani, "Bu zengin düşünce ve hukuk sisteminin kazanımlarını tanımak, Avrupa ve diğer ülkeler için oldukça yararlı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
İran ve Avrupa arasında insan hakları konularındaki diyaloğun devamının yararına işaret eden Laricani, tanışıklığı artırma ve karşılıklı empati kurmanın yanlış anlaşılmaların çoğunun çözümü için gerekli olduğuna vurgu yaptı.
Batılı ülkelerin İran'la geçmişte yaptıkları anlaşmalara sadık kalmadıklarını ifade eden Laricani, "Cenevre'de sağlanan son anlaşmayı uygulama biçimi, Batılı ülkeler için bir dürüstlük sınavı olacaktır" uyarısında bulundu.
ABD'nin Cenevre anlaşması hakkındaki son tutumunu eleştiren Laricani, "Bu tutumun sürdürülmesi gelecekte önemli sorunlara yol açabilir" ifadesini kullandı.

- "Yararlı ve yapıcı görüşmeler"

İran'a gerçekleştirdikleri ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren AP delegasyonuna başkanlık eden Tarja Cronberg de İranlı yetkililerle yaptıkları görüşmelerin son derece yararlı ve yapıcı olduğunu ifade etti.
Görüşmelerin, İran'ın bir çok konu hakkındaki bakış açısı ve tutumunu tanıma ve anlamaya katkısı olduğunu ifade eden Cronberg, İran ile Avrupa arasındaki iletişimin gün geçtikçe artarak devamlı bir hal almasını umduklarını belirtti.
İran ile 5+1 ülkeleri arasında sağlanan nükleer anlaşmadan duydukları memnuniyeti dile getiren Cronberg, tarafların karşılıklı güveni inşa ederek nihai anlaşmaya varmaları temennisinde bulundu.
İran Meclisi Avrupa İlişkiler Komisyonu Başkanı Kazım Celali'nin daveti üzerine Tahran'da bulunan AP delegasyonunun ayrıca Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve başka yetkililerle de kısa görüşmeler yaptıkları ifade edildi.
Avrupalı milletvekillerinin, görüşmelerin ardından yarın Tahran'dan ayrılmaları bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER