ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 15:23

Ankara Milletvekili Özdalga, AK Parti'den istifa etti


Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, AK Parti'den istifa etti.

Özdalga, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, eski Başbakanlardan Turgut Özal'ın, Bakan olan bir siyasetçiyle ilgili yolsuzluk iddiaları kendisine gelince hemen harekete geçtiğini, görevden azlettiğini ve Yüce Divan'da yargılanmasının yolunu açtığını belirtti.

"Tarihe devlet adamı olarak geçecek liderlerin yapması gereken işte budur" ifadesini kullanan Özdalga, "Yolsuzluk soruşturmalarında adı geçen siyasetçi arkadaşlarımıza, kendilerini yargı önünde savunma fırsatı vermeliyiz" diye konuştu.

Türkiye'nin 17 Aralık'tan itibaren Türkiye'nin yanlış bir yola girdiğini öne süren Özdalga, polis teşkilatının "doğrama makinesinden geçirildiğini" iddia etti.

"Adli polis üzerinde baskı kurulduğunu, yargıya müdahale edildiğini, yönetmelik adı altında anayasaya, kanuna, akla ve vicdana ters kuralların uygulamaya sokulduğunu" savunan Özdalga, "Yolsuzluk iddialarının üstünün örtülmek istendiği çok açıktır. 'Dış mihraklar, iç mihraklar' söylemi, yolsuzlukları açıklamaz. Gidilen yol yanlış. Bu yoldan Türkiye'nin dönmesi gerekiyor" dedi.

Danıştay tarafından iptal edildiği belirtilen Adli Kolluk Yönetmeliği'nin benzeri bir metnin yürürlüğe konulması yoluna gidilmemesi gerektiğini dile getiren Özdalga, "Yargıda kriz yok, yargıya müdahale var. Bu müdahale ortadan kalktığı anda kriz kalmayacaktır. Bu gidişin demokratik rejim içinde sürdürülebilmesi mümkün değildir" diye konuştu.

Özdalga, disipline sevk edilmeseydi de istifa edip etmeyeceği sorusuna, "Zaten son günlerde ciddi bir rahatsızlığım vardı. Bu rahatsızlığımı açıklamalarımla ortaya koydum. Bu galiba biraz hızlandırdı olayı" dedi.

Yaşananları "Devlet ve rejim krizi" olarak gördüğünü belirten Özdalga, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün duruma müdahale etmesi gerektiğini tekrarladı.
Özdalga, AK Parti'den ayrıldığını ifade etti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER