ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:11

Anıtkabir özel defterine ne yazdı?

Anıtkabir özel defterine ne yazdı?

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin töreninden sonra Anıtkabir’i ziyaret etti.TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten mazbatasını alan Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda yemin etti. Cumhurbaşkanı yemininin ardından Erdoğan, milletvekillerinin tebriklerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Anıtkabir’i ziyaret etti.

Anıtkabir’e gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk’ün kabrine kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan Türk bayraklı çelengi bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri’ni de imzaladı. Erdoğan, deftere şunları yazdı:

“Türkiye Cumhuriyet’in ilk Cumhurbaşkanı iken, 10 Kasım 1938’de vefatınız ardından Cumhurbaşkanlığı makamı ile cumhur arasındaki irtibat maalesef zayıfladı. Cumhur ile başkanı arasına mesafeler girdi. 2007 yılında yaptığımız Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı’nın doğrudan halk tarafından seçilmesini temin ettik. 10 Ağustos’ta bu büyük değişiklik hayata girdi. Bugün doğrudan halkın oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı görevine başlarken aslında bir kez daha cumhur ve başkanının devletin ve milletin muhabbetle kucaklaşmasına vesile olduğuna inanıyorum. Siz ve tüm silah arkadaşlarınız, İstiklal Savaşı’nın ardından istiklal mücadelesini başlatmış, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için büyük gayret göstermiştiniz. Sizin başlatmış olduğunuz bu mücadele 10 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı’nın da halk tarafından seçilmesiyle yeni bir zaferi tecrübe etmiş olduk. Halkoylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı’nın göreve başladığı bugün Türkiye’nin küllerinden doğduğu, yeni Türkiye’nin yeni inşa ve sürecinin güç kazandığı bir gün, hiç kuşkunuz olmasın ki bugün 23 Nisan 1920’de ilk adımlarını attığınız büyük Türkiye ruhunun, özünün, hayal ve ideallerin verildiği gündür. Türkiye bugün kadim medeniyet kaynaklarıyla tekrar kucaklaşmış, özüyle ve ruhuyla tekrar buluşmuş, Hâkimiyeti Milliye’ye her zamankinden çok daha fazla güç kazandırmıştır. Vazifeye başlayışımın ilk gününde ülkemiz, vatanımız, devletimiz, bayrağımız için, en önemlisi de aziz milletimiz için her zamankinden daha çok çalışacağıma dair milletime söz veriyorum. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi şahsınızda, tüm gazilerimizi rahmet ve milletle yâd ediyorum. Ruhun şad olsun.”
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER